Єдиний державний реєстр судових рішень 19.08.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/6369/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук Н. В. <Текст > при секретаріЧмух Ю.В. < Список > < найм. Пр. >< ПІБ Пр. > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» до Спеціалізованої державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії, <відповідач ><предмет спору >, - ВСТАНОВИВ: 31.05.2011 року Державне підприємство «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» (далі позивач, підприємство або ДП«Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльність Спеціалізованої державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську (далі відповідач або СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську) у відмові в задоволенні заяви про повернення (перерахування) надмірно сплаченого земельного податку за 2009р. та 2010р., також просить суд зобовязати відповідача зарахувати 3921378,54 грн. надмірно сплаченого податку на землю за 2009р. та 2010р. на погашення позивачем земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку, що належать Державному підприємству «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» на праві постійного користування. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він звернувся із заявою до СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську про повернення помилково сплаченого земельного податку за 2009р. та 2010р. у розмірі 3921378,54 грн. відповідно до Закону України «Про плату за землю», але відповідач відмовив у задоволенні наданої заяви, таку відмову позивач вважає незаконною, у звязку з чим звернувся до суду з позовною заявою в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо добровільного повернення сум коштів помилково сплаченого позивачем земельного податку та зарахувати 3921378,54 грн. надмірно сплаченого податку на землю за 2009р. та 2010р. на погашення позивачем земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку, що належать Державному підприємству «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» на праві постійного користування. Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просить суд задовольнити їх, зазначивши, що земельна ділянка по якій нарахований та оплачений земельний податок не знаходиться у оперативній діяльності ДП«Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» та пояснив, що на зазначеній земельній ділянці розташована Спеціалізована медико-санітарна частина № 6. 01 вересня 2006 року між Регіональним відділенням Фонду держмайна України у Дніпропетровській області та Спеціалізованою медико-санітарною частиною № 6 був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності за №12/02-2640-ОД, згідно якого Спеціалізована медико-санітарна частина № 6 приймає в строкове платне користування нерухоме майно комплекс будівель, що знаходяться на балансі позивача. Позивач вважає, що земельний податок повинна сплачувати саме Спеціалізована медико-санітарна частина №6 згідно ст.5, 14 Закону України «Про плату за землю» та ст. 796 Цивільного кодексу України.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить залишити позовну заяву без задоволення. Заперечення обґрунтовує тим, що ДП «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» повинно було сплачувати податки на земельну ділянку, а тому відмова в задоволенні заяви про повернення помилково сплаченого земельного податку за 2009р. та 2010р. у розмірі 3921378,54 грн. є правомірною.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державне підприємство «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» (ЄДРПОУ 14308368) взятий на облік в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську та є платником податку на землю.
02.02.2011 року позивач направив до Спеціалізованої державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську заяву вих. № 186/65 про повернення Державному підприємству «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» надмірно сплаченого земельного податку за 2009р. та 2010р. у розмірі 3921378,54 грн.
Натомість, відповідач повідомив позивача, що згідно наданих Державним підприємством «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» податкових розрахунків земельного податку на 2009р. та 2010р. здійснено нарахування узгоджених сум земельного податку, які сплачені у встановлений законодавством терміни, а тому надмірно сплачена сума земельного податку по земельним ділянкам, які розташовані в м. Дніпропетровську за адресою: вул. Титова, 25, 29, по особовому рахунку підприємства відсутні.
Однак, позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовив в задоволенні заяви про повернення (перерахування) надмірно сплаченого земельного податку за 2009р. та 2010р. у розмірі 3921378,54 грн., з грубими порушеннями норм чинного законодавства, а тому він звернувся до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Але, суд не погоджується з такими доводами позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.206 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та ст. 2 Закону України від 03.07.92р. №2535-ХІІ «Про плату за землю» (втратив чинність 01.01.11р.) (далі - Закон № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді - земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів і інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно з ст. 5 Закону № 2535 об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар.
Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону №2535, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Згідно зі статтею 27 Закону № 2535 контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п. 4 ст. 12 Закону № 2535 від земельного податку звільняються вітчизняні заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
В матеріалах справи міститься державний акт на право постійного користування землею, котрий наданий позивачу і який підтверджує наявність права на зазначену земельну ділянку, на якій знаходиться Спеціалізована медико-санітарна частина № 6, за ДП «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова», не дивлячись на те, що на зазначеній земельній ділянці розташована Спеціалізована медико-санітарна частина № 6.
Згідно до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 01.09.06р. №12/02-2640-ОД, який було укладено між Регіональним відділенням Фонду Держмайна України у Дніпропетровській області та Спеціалізованою медико-санітарною частиною № 6, в оренду останньої було передано комплекс будівель, які знаходяться на балансі позивача, з метою використання приміщень для медичного обслуговування робітників підприємства та жителів прилягаючого району.
Відповідно до умов договору від 01.09.06р. №12/02-2640-ОД Спеціалізованій медико-санітарній частині № 6 в оренду передані тільки будівлі та приміщення, щодо передачі земельної ділянки на якій розташована Спеціалізована медико-санітарна частина № 6 в оренду останньої, відомості відсутні.
Отже, згідно із договором про оренду нерухомого майна Спеціалізованій медико-санітарній частині № 6 передані тільки приміщення та будівлі, земельна ділянка на якій розташована Спеціалізована медико-санітарна частина № 6 та прилегла до неї територія залишається в оперативному віданні позивача ДП «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова», а тому податок за земельну ділянку повинен нараховувати та сплачувати позивач.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську у відмові в задоволенні заяви про повернення (перерахування) надмірно сплаченого земельного податку за 2009р. та 2010р. та про зобовязання відповідача зарахувати 3921378,54 грн. надмірно сплаченого податку на землю за 2009р. та 2010р. на погашення позивачем земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку, що належать Державному підприємству «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» на праві постійного користування не піддягають задоволенню.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 92 Конституції визначено, що виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки та збори.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 94, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Виробниче обєднання Південний машинобудівний завод ім.О.М.Макарова» до Спеціалізованої державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 15.08.2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >Н.В. Захарчук
<Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >