ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 січня 2012 р. (15:31) Справа №2а-15418/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод «Сімферопольсільмаш»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим,
Управління Державної казначейської служби у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим
про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми бюджетної заборгованості та пені
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1 представник, довіреність від 12.12.2011 року;
від першого відповідача ОСОБА_2 представник, довіреність № 11/10 від 16.03.2011 року
від другого відповідача не зявився
Суть спору: Публічне акціонерне товариство «Завод «Сімферопольсільмаш» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим та Головного управління Державного казначейства України в АР Крим (далі відповідачі) щодо бюджетного відшкодування Публічному акціонерному товариству «Завод «Сімферопольсільмаш» сум податку на додану вартість за січень, лютий, квітень, червень, серпень 2011 року; стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за звітні періоди: квітень 2011 року 306836,00 грн.; червень 2011 року 175401,00 грн.; липень 2011 року 245838,00 грн.; серпень 2011 року 386828,00 грн., всього на загальну суму 1114903,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пені за прострочення встановленого законодавством строку бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за квітень, червень, липень, серпень 2011 року у розмірі 19098,65грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.12.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі.
У судовому засіданні, яке відбулось 12.01.2012 року, представник позивача надав клопотання про зміну предмету позову, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим та Головного управління Державного казначейства України в АР Крим щодо бюджетного відшкодування Публічному акціонерному товариству «Завод «Сімферопольсільмаш» сум податку на додану вартість за квітень, червень, липень, серпень 2011 року; стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за звітні періоди: квітень 2011 року 306836,00 грн.; червень 2011 року 175401,00 грн.; липень 2011 року 245838,00 грн.; серпень 2011 року 386828,00 грн., всього на загальну суму 1114903,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пені за прострочення встановленого законодавством строку бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за квітень, червень, липень, серпень 2011 року у розмірі 19283,94 грн.
Ухвалою суду від 12.01.2012 року проведено заміну другого відповідача у справі на належного другого відповідача управління Державної казначейської служби у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим.
У судовому засіданні, яке відбулось 23.01.2012 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові та клопотанні про зміну предмету позову.
Представник першого відповідача проти позовних вимог заперечував з мотивів, викладених у запереченні на позов.
Другий відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином, У минулому судовому засіданні представник відповідача надав клопотання, в якому вказав реквізити, з яких, у випадку задоволення позову, повинно відбутись стягнення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Завод «Сімферопольсільмаш» 29.05.1998 року зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа.
Позивачем Державній податковій інспекції в м. Сімферополі АР Крим 17.05.2011 року, 17.06.2011 року, 19.07.2011 року, 18.08.2011 року засобами електронного звязку направлені відповідачу декларації з податку на додану вартість за квітень, червень, липень, серпень 2011р., разом з якими надані розрахунки сум бюджетного відшкодування та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування.
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Завод «Сімферопольсільмаш» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за квітень 2011 року, результати якої оформлені актом № 8506/23-4/05786117 від 04.07.2011 року. Вказаною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року в сумі 306836,00 грн.
Також, податковим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Завод «Сімферопольсільмаш» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за червень 2011 року, результати якої оформлені актом № 11863/23-4/05786117 від 26.08.2011 року. Зазначеною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за червень 2011 року в сумі 175401,00грн.
Відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Завод «Сімферопольсільмаш» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за липень 2011 року, результати якої оформлені актом № 13910/23-4/05786117 від 29.09.2011 року. Вказаною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року в сумі 245838,00 грн.
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Завод «Сімферопольсільмаш» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за серпень 2011 року, результати якої оформлені актом № 15489/23-4/05786117 від 31.10.2011 року. Зазначеною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року в сумі 386828,00 грн.
У звязку з неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки, Публічне акціонерне товариство «Завод «Сімферопольсільмаш» звернулось до суду про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Загальні підстави, порядок визначення та сплати, бюджетного відшкодування податку на додану вартість встановлені Розділом V Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, у тому числі, операції платників податку з постачання товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків з бюджетом регламентується статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
П.п.14.1.179 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобовязання для цілій розділу V ПК України, це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України (п.п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України).
У п. 198.2 статті 198 цього кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів / послуг
дата отримання платником податків товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку за встановленою ставкою протягом звітного періоду, зокрема, у звязку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого ви користування в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
П.п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування відшкодування відємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V ПК України.
П. 200.7 ст. 200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (200.8. ст.200 ПК України).
Згідно з п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п.200.11. ст.200 ПК України).
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 цього кодексу орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13. ст.200 ПК України).
Відповідно до п.п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Згідно з п.п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом встановлено, що сума податку на додану вартість в розмірі 1114903,00 грн. за квітень, червень-серпень 2011 року, яка підлягає відшкодуванню, підтверджена висновками, викладеними у вищезазначених актах перевірки Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, однак відшкодування зазначеної суми не здійснено, бюджетна заборгованість по деклараціям за квітень, червень-серпень 2011 року з податку на додану вартість, що підтверджено відповідачем, складає 1114903,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується дотримання позивачем порядку, встановленого діючим законодавством та вчинено передбачені законом дії щодо отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1114903,00 грн. за квітень, червень-серпень 2011 року. Більш того, підтвердження перевірками наявності права на відшкодування податку на додану вартість у заявленій сумі відповідачами не заперечується.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачами у справах розглядуваної категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки з урахуванням положень ст. 200 Податкового Кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39, податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми ПДВ, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України.
Разом із тим, враховуючи, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету, ненадання такого висновку саме по собі також є порушенням права платника податку на бюджетне відшкодування.
Отже, учасниками адміністративного процесу у справах про стягнення бюджетної заборгованості є суб'єкти господарювання, органи державної податкової служби та територіальні органи державного казначейства. Способом захисту порушеного права у випадку невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є стягнення бюджетної заборгованості з цього податку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим щодо недотримання вимог п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України стосовно подання до органу Державного казначейства України висновків із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягали відшкодуванню позивачу з бюджету за квітень, червень, липень, серпень 2011 року; стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування та пені за прострочення такого відшкодування, належить задовольнити.
Що стосується вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Управління Державної казначейської служби у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вже зазначалось, відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, орган Державного казначейства України видає платнику податку суму бюджетного відшкодування на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби, шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку відповідного органу державної податкової служби.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що перерахування органом Державного казначейства України суми бюджетного відшкодування з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку можливе лише після настання конкретної події, а саме отримання від органу державної податкової служби висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Під час розгляду справи судом встановлено, що висновки із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягали відшкодуванню позивачу з бюджету за квітень, червень, липень, серпень 2011 року, до Управління Державної казначейської служби у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим від Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим не надходили, у звязку з чим відсутня бездіяльність другого відповідача щодо бюджетного відшкодування Публічному акціонерному товариству «Завод «Сімферопольсільмаш» сум податку на додану вартість за квітень, червень, липень, серпень 2011 року. За таких обставин суд вважає, що в цій частині позовних вимог повинно бути відмовлено.
У судовому засіданні, яке відбулось 23.01.2012 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 25.01.2012 р.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. М. Залки, 1/9) щодо недотримання вимог п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України стосовно подання до органу Державного казначейства України висновків із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню позивачу з бюджету за квітень, червень, липень, серпень 2011 року.
3. Стягнути з Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38040558, рахунок № 31114030700002, відкрити за кодом класифікації доходів бюджету 14010200 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, м.Сімферополь, код банку 824026) на користь Публічного акціонерного товариства «Завод «Сімферопольсільмаш» (95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Узлова, 8/5, код ЄДРПОУ 05786117, р/р 26008301321019/980 в КЦО Промінвестбанку України, МФО 324430) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень, червень, липень, серпень 2011 року в розмірі 1114903,00 грн. та пеню за прострочення бюджетного відшкодування в розмірі 19283,94 грн.
4. В інший частині у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.