Постанова № 21066563, 12.12.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
2а-14021/11/0170/21
Номер документу
21066563
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

12 грудня 2011 р. (17:15) Справа №2а-14021/11/0170/21 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Кузьміній Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим <Список ><Позивач в особі >

до Відділу Державної виконавчої служби Сімферопольського районного управління юстиції <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про стягнення 508,90 грн.

Обставини справи: Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відділу Державної виконавчої служби Сімферопольського районного управління юстиції (далі відповідач) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 508,90 грн. з податку на прибуток підприємств.

Позовні вимоги мотивовані тім, що відповідачем несвоєчасно подається податкова звітність з податку на прибуток підприємств, в зв'язку з чим до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції, які відповідачем у добровільному порядку не сплачені .

Позивач у судове засідання не з'явився, про дуту, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином. До початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач двічі у судове засідання не зявився, письмових заперечень на позов суду не надав, про час, дату та місце розгляду справи сповіщений належним чином - судовою повісткою (а.с. 20,22,28).

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу на підставі наявних документів.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 04.04.2007р. як юридична особа, про що видане відповідне Свідоцтво (а.с.7), та з 22.10.2009р. перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом, в редакції чинній до 01.01.2011р., що визначав порядок та строки подання декларації та нарахування та сплати податку на прибуток підприємств був Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994р. № 334/94-ВР (далі-Закон № 334/94).

Відповідно до п. 16.4 статті 16 Закону України № 334/94 платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а

за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов'язань визначав також п. 4.1.4 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань

платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, чинний до 01.01.2011р. (далі-Закон № 2181), згідно з яким податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до п.п. "а" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Відповідно до п. 17.1.1 ст. 17 Закону № 2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Судом встановлено, що 29.01.2010р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, в ході якої встановлено факт неподання відповідачем декларацій з податку на прибуток за 3 квартал 2009р., 1 півріччя 2009р., 1 квартал 2009 року, що є порушенням п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону № 2181.

Відповідно до п.п.17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який втратив чинність з 01.01.11р., але діяв під час виникнення спірних відносин, далі (Закон № 2181) платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Зазначені санкції застосовані в порядку ст. 17 Закону № 2181 та на підставі ст. 5 цього Закону підлягають сплаті в десятиденний строк від дня отримання вищевказаних податкових повідомлень-рішень.

За результатами вищезазначеної перевірки складений Акт від 29.01.2010р. № 804/15-1/35-053742 (а.с.10), на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.02.2010р. № 0002701501/0 на суму 510,00 грн. (а.с. 9).

Вказане податкове повідомлення-рішення направлене відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано уповноваженою особою відповідача 14.04.2010р.(а.с.9).

Судом встановлено, що штрафні санкції за вищенаведеним податковим повідомленням-рішенням сплачені частково, а саме в розмірі 171,10 грн., що зокрема підтверджується розрахунком позовних вимог, таким чином залишилась заборгованість у сумі 338,90 грн.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п.1.10. ст.1 Закону № 2181 податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.

У разі коли платник податків не сплачує суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.Судом встановлено, що про необхідність погашення податкового боргу позивачем на

адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу від 28.04.2010р. № 1/1349 (а.с.14).

На підставі п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 інспекторами Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим01.06.2010р. складений Акт про неможливість вручення першої податкової вимоги, у звязку із чим, зазначена податкова вимога розміщена на дошці податкових оголошень.

Відповідно до п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків другу податкову вимогу. Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги.

Так, позивачем на адресу відповідача було направлено другу податкову вимогу від 01.07.2010р. № 2/2050 (а.с.15) та складений Акт про неможливість вручення другої податкової вимоги, у звязку із чим, зазначена податкова вимога розміщена на дошці податкових оголошень.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобовязання, нараховане контролюючим органом, в сумі 338,90 грн., яке повинно бути сплачено до бюджету.

Таким чином, сума заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств в розмірі 338,90 грн. підлягає стягненню з відповідача, оскільки не була їм сплачена у добровільному порядку.

Стосовно позовних вимог про стягнення ДПІ в м. Сімферополі АР Крим штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток за 3 квартал 2010р. на суму 170,00 грн., суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 15.03.2011р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, в ході якої встановлено факт несвоєчасного подання відповідачем декларації з податку на прибуток за 3 квартал 2010р., що є порушенням п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону № 2181.

За результатами вищезазначеної перевірки складений Акт від 15.03.2011р. № 2428/15-4 (а.с.12), на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.03.2011р. № 0002691504 на суму 170,00 грн. (а.с. 11).

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України № 2755 від 02.12.2010 року (далі - ПК України)

Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого

у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначене, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Таким чином, сума заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій після узгодження і несплати у встановлений законом строк є податковим боргом, який після набрання чинності Податковим кодексом України стягується відповідно до норм Податкового кодексу України.

Податковим кодексом України встановлений чіткий порядок стягнення податкового боргу, в тому числі, визначений момент, з якого податкові органи отримують право на його стягнення в судовому порядку.

Згідно п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, що встановлено в ч. 1 п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України.

З урахуванням аналізу зазначених положень Податкового кодексу України, податкові органи мають право звертатися із позовом про стягнення сум податкового боргу виключно після дотримання всіх умов, визначених ст.ст. 59, 95 Податкового кодексу України, тобто після настання двох подій:

-після надіслання податкової вимоги на податковий борг із зазначенням конкретного розміру податкового боргу;

-сплив терміну 60 днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Проте позивачем до матеріалів адміністративного позову не надано доказів формування та направлення податкової вимоги відповідачу про погашення відповідної штрафної (фінансової) санкції за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток на суму 170,00 грн., оскільки ця заборгованість виникла після 01.01.2011р.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення 170,00 грн. необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог в цій частині позивача необхідно відмовити, оскільки у суду не має правових підстав для стягнення 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 12.12.2011р.

У повному обсязі постанову складено та підписано 19.12.2011р.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Відділу Державної виконавчої служби Сімферопольського районного управління юстиції (95493, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, б. 150, ЄДРПОУ 35053742) до державного бюджету м. Сімферополя (р/р 31112009700002, ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405, код платежу 3011021000) заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 338,90 грн.

3. В інший частині позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

<Текст >

Суддя <підпис >Євдокімова О.О.

<Текст >