Рішення № 21057853, 25.01.2012, Подільський міськрайонний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Котовський міськрайонний суд Одеської області)

Дата ухвалення
25.01.2012
Номер справи
1516/2468/11
Номер документу
21057853
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 1516/2468/11 Провадження № 2/1516/488/12

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕНЕМ У К Р А Ї Н И

25.01.2012 року Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Нікітішина В. П

при секретарі Шевчук С. В.,

розглянувши у відкритому у судовому засіданні в залі суду в м. Котовську Одеської області цивільну справу за позовом Котовського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави, в особі Управління державного казначейства в Одеській області, до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної державі у зв'язку з вчиненням корупційного діяння

В С Т А Н О В И В:

Котовський міжрайонний прокурор Одеської області звернувся 19.12.2011 року до суду з цим позовом, вказуючи, що згідно ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено обов'язок представництва інтересів держави у випадках, визначених законом.

Відповідно-до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та ін ших державних інтересів внаслідок протиправних дій чи бездіяльності фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у діях між ними або з державою.

Котовською міжрайонною прокуратурою Одеської області під час проведення перевірки дотримання органами місцевого самоврядування закону України «Про місцеве самоврядування»та Бюджетного кодексу України, в частині законності використання бюджетних коштів встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення Качурівської сільської ради №01-У від 17.04.2006 року була обрана головою Качурівської сільської ради.

В грудні 2009 року ОСОБА_1, будучи головою Качурівської сільської ради Одеської області, шляхом зловживання своїм службовим становищем, з метою викрадення грошових коштів, в порушення вимог Постанови Кабінета Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про затвердження структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів», наказу Міністерства праці України від 02.10.1996 р. № 77 «Про умови оплати праці працівників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів»незаконно присвоїла та розтратила на власні потреби грошові кошти на загальну суму 4000 грн..

Постановою Котовського міжрайонного прокурора від 09.09.2011 року відносно ОСОБА_1 порушено кримінальну справу по факту привласнення грошових коштів, шляхом зловжи вання посадовою особою своїм службовим становищем, за ознаками складу злочину, передбаче ного ч.2 ст. 191 КК України.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України повністю під тверджується даними нею поясненнями та матеріалами кримінальної справи.

Свою вину у скоєнні вказаного злочину ОСОБА_1 визнала у повному обсязі.

Постановою Котовського міськрайсуду Одеської області від 07.12.2011 року провадження по кримінальній справі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 191 КК України припинено на підставі п «а»ст. 1 Закону України «Про амністію».

Тобто, застосування до ОСОБА_1 вимог Закону України «Про амністію»стало можливим внаслідок визнання останньої своєї вини і завданої державі шкоди в повному обсязі.

Згідно статті 1166. ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

На підставі викладеного просив ухвалити рішення суду, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Управління державного казначейства в Одеській області в особі відділ державного казначейства України у Котовському районі (р/р 354100140022, код ЄРДПОУ 04379806, МФО 828011 „банк отримувач ГУДКО в Оде - ській області) незаконно отриманні грошові кошти в сумі 2800 грн. 00 коп. та судові витрати.

В ході судового розгляду справи помічник прокурора Хлівна Д.В. збільшила позовні вимоги майнової шкоди до 4000 грн. та просила стягнути їх на користь держави на рахунок №31415544700300 код ЄДРПОУ 37984302 МФО 8280011 ГУДКСУ в Одеській області, отримувач УДКСУ в Котовському районі.

Представник Управління державного казначейства в Одеській області за довіреністю ОСОБА_3 позов підтримала у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інвалід 3 групи, не працює, проживає у АДРЕСА_1, позов не визнала у повному обсязі.

Пояснювала, що власне преміювання на загальну суму у 4000 грн. здійснила у відповідності до Рішення Качурівської сільської ради Котовського району Одеської області від 12.02.2009 року №123-У та положення про преміювання. Тому її вини у незаконному привласненні цих коштів не має. Про це вона пояснювала у суді при ухвалені щодо неї постанови про закриття кримінальної справи за амністією.

Тому просила у позові відмовити у повному обсязі.

Вислухавши сторони та дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про наступне.

Згідно ч.1 ст.142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також обєкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно ст.17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Згідно ч.1 ст.60 цього Закону, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно ст.74 вказаного Закону органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 24 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»встановлено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 24 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що матеріальна шкода, завдана територіальній громаді незаконними рішеннями сільських, селищних, міських голів, голів районних у місті, районних та обласних рад, їх заступників, керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів місцевого самоврядування, діями чи бездіяльністю посадових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується за рахунок місцевого бюджету в порядку, встановленому законом. Сільські, селищні, міські, районні у місті, районні та обласні ради, сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної та обласної ради мають право зворотної вимоги (регресу) до посадової особи місцевого самоврядування, яка заподіяла шкоду територіальній громаді, у розмірах і порядку, визначених законами України та статутами територіальних громад, прийнятими відповідно до законів України.

Тобто, виходячи з вимог позову та беручи до уваги те що, обєктом правопурушення є кошти місцевого бюджету, а не державні кошти, право на відшкодування матеріалної шкоди, в разі її завдання має територіальна громада с.Качурівка Котовського району Одеської області, в особі Качурівської сільради, а не держава, як на тому наполягає прокурор.

Тому за відсутності нанесення державі матеріальної шкоди діями відповідачки, у позові слід відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.10,60,88,212-215 ЦПК України, суд

Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовну заявуКотовського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави, в особі Управління державного казначейства в Одеській області, до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної державі у зв'язку з вчиненням корупційного діяння - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.223 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд який його постановив на протязі 10 днів з дня його проголошення.

С у д д я