Справа № 2404/131/2012
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
"23" грудня 2011 р. м.Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Стрілець Я.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Звенячинської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3, про визнання незаконними, скасування рішення сільської ради та державних актів на землю, -
ВСТАНОВИВ:
22.12.2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Заставнівського районного суду в порядку цивільного судочинства з позовом до відповідача Звенячинської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області. В позовних вимогах просить визнати незаконним та скасувати рішення Звенячинської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області від 19.06.2009 року №16/5-09 в частині передачі безоплатно у власність ОСОБА_3 земельних ділянок, а також скасувати державні акти на право приватної власності на спірні земельні ділянки.
Згідно ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства перелічені в цій статті справи, крім тих, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Субєктом владних повноважень відповідно до п.7 ч.1 ст.3 цього Кодексу є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Для вирішення питання за правилами якого судочинства слід розглядати певний спір, і чи володіє він ознаками справи адміністративної юрисдикції, яка повинна розглядатися за правилами передбаченими КАС України, слід виходити із субєктного складу та предмету заявленого позову.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем у справі є Звенячинська сільська рада Заставнівського району Чернівецької області, яка є органом місцевого самоврядування, а тому в силу ч.1 ст.18 КАС України, дана справа за правилами предметної підсудності підлягає розгляду місцевим загальним судам як адміністративним судом.
Предметом позову у даній справі є публічно - правова вимога позивача до відповідача викладена у позовній заяві. Вимога адміністративного позову ґрунтується на публічно - правових відносинах, які виникають у зв'язку із здійсненням відповідачем владних управлінських функцій на основі законодавства.
Так, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території (ч.3 ст.140, ч. 1 ст.144 Конституції України).
Акти органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ч.1 ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Конституції України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до питань місцевого значення належить здійснення відповідно до законодавства контролю за використанням та утриманням інших обєктів нерухомого майна усіх форм власності, а також облік відповідно до закону обєктів нерухомого майна незалежно від форм власності (підпункти 2, 10 пункту «б» статті 30).
В даному випадку мова йде про оскарження позивачем рішення органу місцевого самоврядування, що випливає з наданих йому владних іуправлінських функцій, а не про спір повязаний із захистом права власності або користування, а тому його належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи викладене, вважаю, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити, розяснивши позивачу його право на звернення із заявленими вимогами в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до ст.83 ч.1 п.3 ЦПК України та ст.7 ч.1 п.3 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі відмови у відкритті провадження у справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 4, 17, 18 КАС України, ст.7 ч.1 п.3 Закону України «Про судовий збір», ст.83 ч.1 п.3, п.1.ч.2 ст. 122 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Звенячинської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3, про визнання незаконними, скасування рішення сільської ради та державних актів на землю.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі надіслати позивачу разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Розяснити позивачу його право на звернення до суду з даним позовом в порядку адміністративного судочинства.
Повернути ОСОБА_1 сплачену суму коштів на оплату судового збору в сумі 94,10 (девяносто чотири) гривень згідно квитанції № 429/518 від 15 грудня 2011 року.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до апеляційного суду Чернівецької області через Заставнівський районний суд протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Стрілець Я.С.