ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 313
ПОСТАНОВА
Іменем України
09.10.2006
Справа №2-30/12854-2006А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі :
Головуючого судді Ловягіної Ю.Ю.
Секретаря судового засідання Полієнко Н.П.
З участю представників сторін:
від позивача – Глазкова, предст. за дов. від 21.04.06р. №04-4/11 у справі.
від відповідача – не з’явився.
розглянувши адміністративну справу у судовому засіданні
за адміністративним позовом Кримського республіканського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Сімферополь, пр. Кірова, 51-52/10А.
до відповідача Сільськогосподарського приватного підприємства „Півнично-Кримська агропромислова компанія”, с. Островське Первомайського р-ну, вул. Леніна, 30.
про стягнення 5437,74 грн.
Суть спору: Позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача - Сільськогосподарського приватного підприємства „Півнично-Кримська агропромислова компанія” про стягнення з відповідача 5437,74 грн. за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів в 2005 році та зобов’язати відповідача вчинити розрахунок та сплату пені за період з 17.04.2006р. по день сплати.
Заявою від 28.08.2006р. № 04-4/1470 позивач у порядку п.2 ст. 157 КАС України відмовився від адміністративного позову у частині зобов’язання відповідача вчинити розрахунок та сплату пені за період з 17.04.06р. по день сплати.
Відповідач у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не відомі, письмові пояснення по позовної заяві з документальним обґрунтуванням суду не надав. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач був сповіщений належним чином: рекомендованою кореспонденцією
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України у разі неприбуття представника сторони, належним чином повідомленої про дату, час і місце судового розгляду, без повноважних причин або без повідомлення нею про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік за формою № 10-ПІ, затвердженим наказом Мінпраці України від 29.12.2004р. № 338, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на рівні двох місць. У 2005 р. середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність – жодного. Розмір фонду оплати праці штатних працівників на рівні 144,1 тис. грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника – 2718,87 грн. (а.с. 4).
Частиною 1 ст. 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно пунктів 3, 4, 5, Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою КМ України від 28.12.2001р. №1767 (далі - Порядок), підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша від установленої нормативом сплачують відповідним відділенням Фонду штрафні санкції, які перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним. На підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Згідно розрахунку позивача (а.с. 6) середня річна заробітна плата штатного працівника становить 2718,87 грн. (144100,00 грн. : 53 працівника).
Відповідно до ч. 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відсутність вакансій робочих місць для інвалідів відповідно до квоти та рішень спеціалізованої комісії щодо акредитації місць працевлаштування інвалідів, свідчать про відсутність у 2005 році фактично створених робочих місць для працевлаштування інвалідів, а відповідно і про невиконання відповідачем покладеного на нього Законом обов’язку створити такі робочі місця для працевлаштування інвалідів, що є порушенням у сфері господарювання.
Пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, штрафні санкції, за нестворене відповідачем у 2005 році двох робочих місць для інвалідів становлять суму 5437,74 грн. (2718,87 грн. х 2 місця), яка і підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158 – 161, п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Кримського республіканського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Сімферополь задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського приватного підприємства „Півнично-Кримська агропромислова компанія” (96315, АР Крим, с. Островське Первомайського р-ну, вул. Леніна, 30; р/р 260022370001 в ВАТ ОКБ, МФО 324485, ЄДРПОУ 32477197) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (АР Крим, 97017, м. Сімферополь, пр.Кирова,51-52/10а, Реквізити: Одержувач: Держбюджет м. Сімферополя; Банк одержувача: Управління Госказначейства в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 24043468, р/р 31213230600212 Призначення платежу: *; ЄДРПОУ платника; 50070000; 01; 4% за незайняті інвалідами робочого місця;) штрафні санкції за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів в сумі 5437,74 грн.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня її проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі неподання відповідної заяви (ст. 254 КАС України).
Після набрання постановою законної сили, позивач має право звернутися із заявою до господарського суду АРК про видачу виконавчого листа у порядку ст. 258 КАС України
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ловягіна Ю.Ю.