Постанова № 20973518, 15.11.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
2-а-4089/09/1570
Номер документу
20973518
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2011 р.Справа № 2-а-4089/09/1570 Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі: Головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Потапчука В.О., - Семенюка Г.В., при секретарі - Журкіній І.І.,

за участю представника апелянта: Ідрісової Е.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеса на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2011 року по справі за адміністративним позовом «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеса про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012952301 від 17.11.2008 року, № 0012742301 від 07.11.2008 року, № 0012732301 від 07.11.2008 року та визнання неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012932301 від 17.11.2008 року та № 0012692301 від 07.11.2008 року в частині,-

В С Т А Н О В И В:

«Компанія АСК»у вигляді ТОВ звернулася до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Малиновському районі м.Одеси в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012952301 від 17.11.2008 року, № 0012742301 від 07.11.2008 року, № 0012732301 від 07.11.2008 року, визнати неправомірними та скасувати рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012932301 від 17.11.2008 року в частині штрафних санкцій, які застосовані за нефіскалізацію гральних автоматів на суму 1700, 00 грн. та № 0012692301 від 07.11.2008 року в частині штрафних санкцій, які застосовані за нефіскалізацію гральних автоматів на суму 7140, 00 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2011 року задоволено повністю адміністративний позов «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, згідно якої просив скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись при цьому на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Сторони були повідомлені належним чином про час і місце судового засідання, про що є докази в матеріалах справи, до суду прибули та надали свої пояснення: Компанія АСК» сповіщена згідно поштового повідомлення (а.с.67), представник до суду не прибув та причини неявки суду не повідомив; ДПІ у Малиновському районі м.Одеси сповіщена належним чином, представник прибув до суду та підтримав апеляційну скаргу.

Колегія суддів порадившись на місці та заслухавши думку представника апелянта, ухвалила слухати справу за відсутністю неприбувших осіб.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 та п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції встановлено, що оскаржувані позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0012932301 від 17.11.2008 р., № 0012732301 від 07.11,2008р., № 0012742301 від 07.11.2008р., № 0012952301 від 17.11.2008р., № 0012692301 від 07.112008 р прийняті ДПІ у Малиновському районі м. Одеси на підставі актів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу «Компанією АСК»у вигляді ТОВ № 05670129/2343-26503365 від 15.10.2008р., № 0411/05/64/23/26503365 від 15.10.2008р., № 0412/05/64/23/26503365 від 15.10.2008р., № 05691665/23.2.1. від 13.10.2008 року № 0263/05/62/23-26503365 від 13.10.2008р., які в свою чергу були складені за результатами перевірок господарських одиниць (зали гральних автоматів) «Компанії АСК»у вигляді ТОВ. Під час перевірок працівниками податкової служби встановлені порушення: п. 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (з наступними змінами і доповненнями) - застосування непереведених у фіскальний режим роботи, незареєстрованих та неопломбованих у встановленому порядку реєстраторів розрахункових операцій.

Так, під час перевірки встановлено, що в залі гральних автоматів «Компанії АСК»у вигляді ТОВ знаходились гральні автомати непереведені у фіскальний режим роботи, які на час перевірки перебували в робочому стані.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно з приписами ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»: «реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо».

Гральний автомат є різновидом реєстратора розрахункових операцій, який повинен бути наділений усіма необхідними для цього функціями.

Згідно із ст. 11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Пунктом 1 ч. 2 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.

Пунктом 2 цієї ж постанови Кабінету Міністрів України на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Постановою КМ України від 29 серпня 2002 р. № 1315 затверджено Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, згідно п. 1 якого Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій - це перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій та їх модифікацій як вітчизняного, так і іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів, сертифіковані в державній системі сертифікації на відповідність вимогам нормативних документів і дозволені для застосування у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також під час виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 107/5298 затверджено Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. Даний Державний реєстр, до якого було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», діяв на момент проведення вищевказаних перевірок.

Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.

Разом із тим, з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал»суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.

Крім того, з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони об'єктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання реєстраторів розрахункових операцій. За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій», - п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно з приписами, встановленими Постановою КМ України від 7 лютого 2001 р. N 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»зазначено про встановлення терміну переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій згідно з додатком. Постановою КМ України від 07.06.2006 № 803 термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.

З наведеного можливо дійти висновку про те, що з 01.01.2007р. субєкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що гральні автомати, що застосовуються суб'єктами господарювання в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій - автоматів з продажу товарів (послуг), які в автоматичному режимі здійснюють видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечують відповідний облік їх кількості та вартості.

Відповідно до приписів ч. 1 та ч. 4 ст. 70 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування; Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже позивачем не надано належних доказів у підтвердження тих обставин, на які він посилається в обгрунтування заявлених вимог.

Таким чином, позивач не довів суду належними доказами існування відповідних обставин, якими обґрунтовуються заявлені вимоги, з огляду на що останні задоволенню не підлягають.

Таким чином, судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови, якою слід відмовити у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеса на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2011 року задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2011 року по справі за адміністративним позовом «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеса про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012952301 від 17.11.2008 року, № 0012742301 від 07.11.2008 року, № 0012732301 від 07.11.2008 року та визнання неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012932301 від 17.11.2008 року та № 0012692301 від 07.11.2008 року в частині скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеса про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012952301 від 17.11.2008 року, № 0012742301 від 07.11.2008 року, № 0012732301 від 07.11.2008 року та визнання неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0012932301 від 17.11.2008 року та № 0012692301 від 07.11.2008 року в частині.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/