Постанова № 20963376, 12.01.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2012
Номер справи
2а/2370/8594/2011
Номер документу
20963376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2012 року Справа № 2а/2370/8594/2011

12.01.12

17 год. 06 хв.м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В. О.,

секретар судового засідання Білоус А. М.,

за участю:

представника позивача Арескула О. Ю.,

відповідача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

встановив:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подало позов про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 заборгованості в розмірі 5775 грн. 59 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проведеною перевіркою відповідача встановлено використання наданої путівки на санаторно-курортне лікування не працівником, якому вказана путівка була надана, а самим фізичною особою підприємцем ОСОБА_2, що є порушенням частини 1 статті 50 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”. У звязку з цим, позивачем прийняте рішення № 87 від 18.07.2011р. про повернення коштів та застосування фінансових санкцій до відповідача на загальну суму 5166 грн., яке останнім отримане та не виконане.

Крім того, позивач зазначає, що згідно рішення № 101 від 16 вересня 2011 року до відповідача застосовано штраф в розмірі 516 грн. 60 коп. та нараховано пеню в розмірі 92 грн. 99 коп. за невиконання рішення № 87 від 18.07.2011р. Рішення № 101 від 16 вересня 2011 року отримане відповідачем, проте штраф і пеня станом на день подання позову не сплачені.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити повністю.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, посилаючись на те, що використання путівки на санаторно-курортне лікування було дозволене самим позивачем, що підтверджується відповідною заявою. Крім того, Інструкція про порядок забезпечення застрахованих осіб та членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності втратила чинність в 2009 році, тобто задовго до виникнення спірних правовідносин.

Відповідач та його представник в судовому засіданні проти вимог позивача заперечили повністю та просили в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та його представника, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року № 2240-III (далі Закон № 2240-III).

Відповідно до статті 1 Закону № 2240-III загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, повязаних із смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно статті 22 Закону № 2240-III платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Взяття на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду юридичних осіб (відокремлених підрозділів юридичних осіб) та фізичних осіб - підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами відділень Фонду.

Відповідач, як фізична особа підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований 28.05.2002р. і взятий на облік як страхувальник та платник страхових внесків.

Судом встановлено, що з 30.06.2011р. по 07.07.2011р. посадовою особою Соснівської районної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена планова перевірка повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та використання його коштів на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р.

В результаті перевірки встановлено порушення відповідачем статті 50 Закону № 2240-III, пп. 4.2 п. 4 Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 2 червня 2005 року № 55. Результати перевірки зафіксовані в акті № 431 від 7 липня 2011 року.

На підставі вказаного акту 18.07.2011р. Соснівською районною виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняте рішення № 87, яким вирішено стягнути з відповідача штраф за порушення порядку витрачання коштів Фонду у розмірі 1722 грн., а також страхові кошти, які використані з порушенням, в розмірі 3444 грн.

Рішення № 87 від 18.07.2011р. отримане відповідачем 19.08.2011р., про що свідчить відповідне поштове повідомлення про вручення, в адміністративному чи судовому порядку не скасоване.

16 вересня 2011 року посадовою особою Соснівської районної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено довідку № 547, згідно якої встановлено невиконання відповідачем рішення Соснівської районної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 87 від 18.07.2011р., чим порушено вимоги частини 2 статті 22 Закону № 2240-III.

На підставі цієї довідки Соснівською районною виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняте рішення № 101 від 16 вересня 2011 року про застосування до відповідача штрафу в розмірі 516 грн. 60 коп. та нарахування пені в розмірі 92 грн. 99 коп. Зазначене рішення отримане відповідачем 27.09.2011р., про що свідчить відповідне поштове повідомлення про вручення, в адміністративному чи судовому порядку не скасоване.

Відповідно до частин 2, 3 статті 22 Закону № 2240-III страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобовязані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону. У разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення. Орган Фонду зобовязаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.

Згідно частини 1 статті 30 Закону № 2240-III страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, ідентифікаційний код 21355026) заборгованість в розмірі 5775 (пять тисяч сімсот сімдесят пять) грн. 59 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк