Постанова № 20961981, 21.11.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2011
Номер справи
2270/11831/11
Номер документу
20961981
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/11831/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.

при секретаріЧовган Д.В.

за участі:представників позивача Комарова В. Н., Тищук С. Л.

представника відповідача 1 Кундиловської М. М.

представника відповідача 2 Орлова О. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" <3-тя особа >до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому , Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області <3-тя особа >про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області, в якому просить зобовязати відповідачів відшкодувати з Державного бюджету України на користь ПАТ "Укрелектроапарат" 952908,00 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачем подано до ДПІ у м. Хмельницькому декларації з ПДВ за квітень 2011 року, де відображено до перерахування на розрахунковий рахунок бюджетне відшкодування на суму 952908,00 грн. та подано відповідні заяви, а також розрахунки до декларацій. В порушення норм Податкового кодексу України відповідачами не вчинено заходів щодо повернення ПАТ "Укрелектроапарат" суми бюджетної заборгованості, а тому позов просить задовольнити.

В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали, надали суду уточнення позовних вимог, в яких просять визнати протиправною бездіяльність ДПІ у м. Хмельницькому по ненаданню ГУДКУ в Хмельницькій області висновку про відшкодування бюджетної заборгованості в сумі 952908,00 грн. Стягнути з Державного бюджету на користь ПАТ "Укрелектроапарат" заборгованість з ПДВ в сумі 952908,00 грн. та сплачений судовий збір.

Представник ДПІ у м. Хмельницькому в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала просила відмовити у задоволенні, надала заперечення. Свої заперечення обґрунтувала тим, що відділом контролю за відшкодуванням ПДВ проведено виїзну позапланову перевірку ПАТ "Укрелектроапарат" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2011 року. На підставі проведеної перевірки складено довідку від 08.07.2011 року № 4866/23-7/00213440, якою підтверджено відображене позивачем бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 952908,00 грн. Сума бюджетної заборгованості підтверджена та перебуває на узгодженні в ДПА України.

Представник УДКУ у м. Хмельницькому в позові просив відмовити, надав заперечення, де вказав, що бюджетне відшкодування з податку на додану вартість проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України на підставі висновку податкового органу. ДПІ у м. Хмельницькому такого висновку не надала, а тому проведення бюджетного відшкодування не проводилося за відсутності підстав. Тому в позові просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що позивачем було подано до ДПІ у м. Хмельницькому податкові декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року, де відображено бюджетне відшкодування в сумі 952908,00 грн.

Згідно п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (Далі - Кодекс) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно п. 200.3 ст. 200 Кодексу при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4. ст. 200 Кодексу передбачено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Згідно п. 200.7, п. 208 ст. 200 Кодексу платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

В судому засіданні судом встановлено, а сторонами не заперечувався той факт, що позивачем були подані разом з деклараціями заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунок суми бюджетного відшкодування.

На підставі направлення від 01.07.2011 року № 000166 працівниками податкового органу було здійснено перевірку позивача. За наслідками проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ "Укрелектроапарат" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за квітень 2011 року складено довідку від 08.07.2011 року № 4866/23-7/00213440. Висновками довідки підтверджено відображене позивачем бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 952908,00 грн.

Відповідно до п. 200.10, п. 200.11 ст. 200 Кодексу протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

У відповідності п. 200.12. ст. 200 Кодексу орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Всупереч вищевказаної норми податкового законодавства ДПІ у м. Хмельницькому не надало Головному управлінню Державного казначейства України у Хмельницькій області висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а тому дії інспекції є неправомірними.

Пояснення представника ДПІ у м. Хмельницькому, що підтверджена сума бюджетної заборгованості перебуває на узгодженні в ДПА України, що на підставі Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках затвердженого наказом ДПА України та Державного казначейства України від 03.02.11 № 68/23 (далі Наказ), а тому відшкодування не може бути проведено без відповідного висновку ДПА України, суд до уваги не бере виходячи з наступного. Зазначений наказ суб'єкта владних повноважень прийнятий з метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби та державного казначейства у процесі бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, враховуючи суми, які заявлені платниками податку до відшкодування в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Відповідний Порядок затверджений Наказом розроблено у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України з урахуванням Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та з метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби та державного казначейства у процесі бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, які заявлені до відшкодування платниками податку.

Суд зазначає, що порядок та строки процедури відшкодування сум податку на додану вартість, що виникли в 2011 році та, які заявлені до відшкодування платниками податку, чітко передбачені Кодексом, а прийняті накази на його виконання можуть бути взяті, судом, до уваги в частині, що не суперечать Кодексу.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позивач має право на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 952908,00 грн., а тому вона підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь ПАТ "Укрелектроапарат".

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 94,159 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому по ненаданню Головному управлінню Державного казначейства України у Хмельницькій області висновку про відшкодування позивачу бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" (м. Хмельницький, вул. Чорновола, 120, код 00213440) бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в сумі 952908 грн. (дев'ятсот п'ятдесят дві тисячі дев'ятсот вісім грн. 00 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" судові витрати у сумі 1703,40 грн. (одну тисячу сімсот три грн. 40 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 25 листопада 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" СуддяІ.І. Тарновецький