Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/9066/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретаріГуцулу С.І.
за участі:представника позивача,
представника відповідача,
представників третьої особи розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Прокурора м.Кам'янця-Подільського третя особа на стороні позивача товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс" до Кам'янець-Подільської міської ради <3-тя особа >про визнання протиправним та скасування рішення № 48 від 29.04.2011 року, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України .
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м.Кам'янець-Подільського звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 29.04.2011 року №48 "Про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вулиця Першотравнева".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проведеною в порядку здійснення правозахисної діяльності прокуратурою міста Кам'янець-Подільського перевіркою встановлено, що 29.04.2011 року дев'ятою сесією Кам'янець-Подільської міської ради прийнято рішення №48, яким надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,27 га, яка розташована по вул.Першотравневій у м.Кам'янець-Подільському, під будівництво торгівельного центру, на яке 21.06.2011 року прокуратурою міста Кам'янець-Подільського внесено протест з вимогою скасувати незаконне рішення. Рішенням відповідача №52 від 25.06.2011 року протест прокурора відхилено.
Прокурор вважає, що протест прокурора міста відхилено безпідставно, а рішення дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 29.04.2011 року №48 "Про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вулиця Першотравнева" не відповідає вимогам закону та повинно бути скасоване.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.
Повноважний представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнає, зазначає, що позов є необґрунтованим та таким, що не базується на вимогах чинного законодавства України і не підлягає задоволенню. Вказує на те, що оскаржуваним рішенням відповідач надав лише право на розробку проекту землеустрою, а не право на земельну ділянку. Після прийняття оскаржуваного рішення межі, площа та цільове призначення земельної ділянки, яка перебуває в користуванні ТОВ "Хмельницьктранс" не змінилась, а отже його права оскаржуваним рішенням на даний час ніяк не зачіпаються та не порушуються, жодних негативних наслідків для землекористувача оскаржуване рішення не породжує, оскільки цим рішенням земельна ділянка не вилучалась та в користування іншим особам не передавалась. Вважає, що позивач жодним чином не довів порушення прав землекористувача ТОВ "Хмельницьктранс" - прийняттям оскаржуваного рішення та неправомірність останнього.
Представники третьої особи на стороні позивача позовні вимоги підтримують в повному обємі та просять позов задоволити. Вважають, що рішення міської ради є незаконним та протиправним, і таким, що суперечить вимогам ч.2 ст.134 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ). Вказують, на те що відповідно до витягу №06-33/105 від 20.01.2011 року з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 2011 рік, ТОВ "Хмельницьктранс" є землекористувачем 16211 кв.м по вул.Кн.Коріатовичів, 19 згідно Державного акту №0081 від 10.12.1997 року (цільове призначення земель землі транспорту). Відповідно до ч.5 ст.116 ЗКУ надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку передбаченому цим кодексом. Земельна ділянка, щодо якої було прийнято оскаржуване рішення на розроблення проекту землеустрою під будівництво торгівельного центру, у землекористувача ТОВ "Хмельницьктранс" не вилучалась, цільове призначення землі землі транспорту, а не землі громадської забудови. Згідно ч.2 ст.134 ЗКУ вищевказана земельна ділянка використовується для обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (автовокзалу), тому право оренди на неї не підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах), тим більше із цільовим призначенням під будівництво торгівельного центру. Вважають, що відповідач фактично прийняв рішення про підготовку проектної документації для наступного продажу на конкурентних засадах права з оренди частини проїзної частини автостанції, що унеможливить роздільний рух по території автостанції, та прямо суперечить приписам ч.2 ст.134 ЗКУ.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи на стороні позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що позов належить до задоволення в повному обсязі із наступних підстав.
Суд встановив, що рішенням дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 29.04.2011 року №48 "Про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вулиця Першотравнева": - надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2700 кв.м (0,2700) за адресою м.Кам'янець-Подільський, вулиця Першотравнева під будівництво торгівельного центру, встановивши вимоги: передача в користування на умовах оренди; рекомендований термін оренди 3-5 років; набуття права на оренду, може бути здійснене за результатами проведення земельних торгів; обовязкове отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого ґрунту) при необхідності; дотримання вимог земельного та природоохоронного законодавства при користуванні земельною ділянкою; погодження проектно-кошторисної документації та оформлення дозволу на проведення будівельно-монтажних робіт проводити згідно з вимогами чинного законодавства; до будівництва приступати тільки після одержання дозволів та перенесення інженерних мереж згідно з вимогами відповідних обслуговуючих організацій при необхідності; без права зміни цільового призначення без погодження міської ради; - надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки права на оренду цієї земельної ділянки; - дозволити міському голові від імені міської ради замовити виготовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки права на її оренду; - встановити термін дії рішення та вимог один рік з дня прийняття; - питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та умов конкурсу винести на розгляд сесії міської ради. Зазначено, що рішення прийняте за наслідками розгляду містобудівної документації представленої управлінням містобудування та архітектури, пропозицій департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста, враховуючи звернення громадян щодо намірів забудови земельної ділянки орієнтовною площею 2700 кв.м (0,2700 га) за адресою м.Кам'янець-Подільський, вул.Першотравнева, передбаченої під будівництво торгівельного центру.
Прокурор міста Кам'янець-Подільського Хмельницької області 21.06.2011 року в порядку ст.21 Закону України "Про прокуратуру" виніс протест на зазначене рішення з вимогою скасувати рішення дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 29.04.2011 року №48 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2700 га, яка розташована за адресою: м.Кам'янець-Подільський, вулиця Першотравнева, під будівництво торговельного центру.
Рішенням одинадцятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради №52 від 25.06.2011 року, протест прокурора м.Кам'янець-Подільський від 21.06.2011р. №59-1534-вих-11 на рішення дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 29.04.2011 року №48 "Про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вулиці Першотравнева" відхилено.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.12 ЗКУ, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
За змістом ч.1 ст.123 ЗКУ, визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Відповідно до приписів ст.123 ЗК України підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому порядку.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідних до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.92 ЗКУ право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.
Суд встановив, що відповідно до рішення Кам'янець-Подільської міської Ради народних депутатів від 04.12.1997 року №14 Хмельницькому територіальному виробничому об'єднанню автомобільного транспорту /автобусна станція/ надано у постійне користування земельну ділянку за адресою: м.Кам'янець - Подільський, вул. Князів Коріатовичів, для виробничих потреб 2,04 га та видано Державний акт на право постійного користування від 10.12.1997 року серії II-ХМ №002647, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №0081.
Згідно рішень Кам'янець-Подільської міської ради №49 від 25.04.2000 року, від 17.12.2003 року №34, від 22.09.2005 року №90, від 24.06.2005 року №67, від 28.02.2005 року №55, від 21.12.2007 року №41, постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 25.01.2006 року розмір земельної ділянки зменшено до 16211,0 кв.м.
Відповідно до пункту 3.3 статуту відкритого акціонерного товариства "Хмельницьктранс", затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ "Хмельницьктранс" (протокол №5 від 25.06.2004 року) та зареєстрованого 05.08.2004 року, товариство є правонаступником майнових прав та обов'язків Хмельницького територіально-виробничого об'єднання державних підприємств автотранспорту.
Згідно пункту 1.1 статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс", затвердженого Установчими зборами ТОВ "Хмельницьктранс" від 25.04.2009 року та зареєстрованого 08.05.2009 року, товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс" (надалі - Товариство) створене у формі товариства з обмеженою відповідальністю шляхом перетворення відкритого акціонерного товариства "Хмельницьктранс" на основі рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницьктранс" (протокол від 06 лютого 2009 року). Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства "Хмельницьктранс", зареєстрованого виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 21.01.1998 року, за номером запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 16731200000000039, ідентифікаційний код 03119374.
Суд приймає до уваги те, що положення пункту 6 Розділу X ЗКУ від 25.10.2001, № 2768-III щодо зобов'язання громадян та юридичних осіб, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за Кодексом не можуть мати їх на такому праві, в строк до 1 січня 2008 року, переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано таким, що не відповідаєКонституції України (є неконституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005.
Згідно ст.69 Закону України "Про Конституційний суд України" рішення і висновки Конституційного суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання. Частиною 4 ст.70 Закону України "Про Конституційний суд України" визначено, що невиконання рішень та недодержання висновків Конституційного суду України тягнуть за собою відповідальність згідно з законом.
На підставі вищевикладеного та при дослідженні матеріалів справи, суд приходить до висновку, що Державний акт на право постійного користування землею серії II-ХМ №002647, виданий Хмельницькому ТВО автомобільного транспорту /автобусна станція/, правонаступником якого є ВАТ "Хмельницьктранс", а відповідно до Статуту, зареєстрованого 08.05.2009 року - правонаступником якого є ТзОВ "Хмельницьктранс" є чинним.
Відповідно до витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 2011 рік управління Держкомзему у м.Кам'янець-Подільському Хмельницькій області №06-33/105 ТОВ "Хмельницьктранс" є власником (користувачем) земельної ділянки (землі транспорту) площею 16211,0 кв.м згідно Державного акту №0081 від 10.12.1997 року.
ТОВ "Хмельницьктранс" з 2009 року сплачує до місцевого бюджету земельний податок та подає до Кам'янець-Подільської ОДПІ податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності). Відповідно до податкових декларацій з плати за землю документи, що посвідчують право власності та/або користування земельними ділянками державний акт на право постійного користування землею, серія та номер державного акта і дата його реєстрації II-ХМ №002647, категорія земель на яких розташована земельна ділянка та її цільове призначення землі транспорту, площа земельної ділянки - 16211,0 кв.м, місцезнаходження земельної ділянки м.Кам'янець-Подільський, вул.Князів Коріатовичів.
Відповідно до ч.5 ст.116 ЗКУ надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, проводиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим кодексом.
Земельна ділянка, щодо якої відповідачем було прийнято рішення про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо її відведення під будівництво торгівельного центру у землекористувача - ТОВ "Хмельницьктранс" не вилучалась. Цільовим призначення землі визначено - землі транспорту.
Відповідно до ч.1 ст.67 ЗКУ до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту. Землі транспорту можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
До земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об'єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.
Судом враховується, що відповідно ч.2 ст.134 ЗКУ вищевказана земельна ділянка використовується для обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (автовокзалу), тому право оренди на неї не підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Проте із змісту оскаржуваного рішення випливає, спосіб набуття права на оренду - шляхом проведення земельних торгів, що суперечить приписам ч.2 ст.134 ЗК України.
Визначений у рішенні відповідачем спосіб надання земельної ділянки у оренду - земельні торги (аукціон) крім того, підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 14.10.2011 року №965 Головного управління держкомзему у Хмельницькій області. Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.10.2011 року №965 Головного управління держкомзему у Хмельницькій області, яка була проведена за клопотанням ПП "Пріоритет", проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Кам'янець-Подільській міській раді з метою реалізації на аукціоні права на її оренду для будівництва торгівельного центру за адресою : м.Кам'янець-Подільський, вул.Першотравнева Хмельницької області не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно, не погоджується і не може бути підставою для прийняття відповідного рішення з реалізації заходів, передбачених даною документацією (проект землеустрою розроблено на підставі рішення Кам'янець-Подільської міської ради №48 від 29.04.2011 року).
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради VI скликання від 29.04.2011 року №48 "Про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вулиця Першотравнева" є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора м.Кам'янця-Подільського третя особа на стороні позивача товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс"до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 48 від 29.04.2011 року задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення дев'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради VI скликання від 29.04.2011 року №48 "Про надання дозволу і вимог на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вулиця Першотравнева".
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2011 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/< Суддя >
"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк