Постанова № 20961448, 11.07.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2011
Номер справи
2270/6132/11
Номер документу
20961448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/6132/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.

при секретаріВарченко В.В.

за участі:

представника позивача

представників відповідача Драчука С.Л.,

Баліцької І.М.,

Братущика С.І.,

Ваколюк Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Старокостянтинівського міжрайонного прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області <3-тя особа >до кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства м. Старокостянтинів Хмельницької області <3-тя особа >про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить стягнути податковий борг з відповідача в сумі 12483,11 грн., з банківських рахунків відповідача, за рахунок готівки, що належить відповідачу, а в разі недостатності коштів-за рахунок майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі.

Свій позов прокурор мотивує тим, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 12483,11 грн., в тому числі по ринковому збору в сумі 9709,36 грн., який відповідач самостійно задекларував відповідно до розрахунку № 1032573 від 14.01.2011 року і по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки в сумі 2773,75 грн., який виник внаслідок прийняття рішення № 000842302/0 від 16.03.2007 року.

Так як відповідач добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, тому його необхідно стягнути примусово з відповідача в сумі 12483,11 грн., на користь позивача з банківських рахунків відповідача, за рахунок готівки, що належить відповідачу, а в разі недостатності коштів-за рахунок майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі.

Прокурор в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав частково і просить стягнути на користь позивача податковий борг по ринковому збору в сумі 9709,36 грн., за грудень 2010 року, пояснивши суду, що борг по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки в сумі 2773,75 грн., який виник внаслідок прийняття рішення № 000842302/0 від 16.03.2007 року відповідач повністю сплатив.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали повністю, пояснивши суду, що податковий борг по ринковому збору в сумі 28753,07 грн., за грудень 2010 року повністю сплачений, що підтверджується відповідними платіжними документами. Податковий борг в сумі 9709,36 грн., за грудень 2010 року, який на думку позивача необхідно стягнути з відповідача, виник станом на 31.12.2003 року і стягненню не підлягає.

За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов задоволенню не підлягає, з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач 07.08.2002 року зареєстрований виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області як юридична особа та відповідно до ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» який діяв до 01.01.2011 року та ст. ст. 15, 16 Податкового кодексу України є платником податків, зборів та обовязкових платежів і зобовязаний їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством.

Види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення були визначені Декретом Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 року № 56-93 «Про місцеві податки і збори», який діяв до 01.01.2011 року.

Згідно ст. 1 цього Декрету Кабінету Міністрів України ринковий збір належить до місцевих податків і зборів.

Відповідач як платник ринкового збору 14.01.2011 року подав до податкового органу податковий розрахунок ринкового збору за базовий звітний період, а саме за грудень 2010 року в якому зазначив до сплати утриманий ринковий збір в сумі 28753,07 грн.

Утриманий у грудні 2010 року ринковий збір в сумі 28753,07 грн., відповідач повністю сплатив до місцевого бюджету, а саме:

- платіжним дорученням № 1268 від 13 грудня 2010 року сплачено 6696,21 грн.,

- платіжним дорученням № 1281 від 20 грудня 2010 року сплачено 11820,77 грн.,

- платіжним дорученням № 1319 від 29 грудня 2010 року сплачено 9359,57 грн.,

- платіжним дорученням № 1323 від 30 грудня 2010 року сплачено 587,07 грн.,

- платіжним дорученням № 40 від 17 січня 2011 року сплачено 289,45 грн.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», від 21.12.2000 року № 2181-3 який діяв до 01.01.2011 року передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктами 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкове зобовязання - це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України, а податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Як зазначено у п. п. 4.1.1, 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» п. п. 4.2.2 п. 4.2, а також п. 4.3 ст. 4, тобто визначення податкового зобовязання контролюючим органом та за непрямими методами, та зобовязаний подати податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобовязання відповідача вважається узгодженою відповідно із вимогами п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так як податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або в судовому порядку. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобовязаний подати нову декларацію, що містить виправлені показники.

Податкове зобовязання по ринкового збору виникло в звязку із поданням відповідачем 14.01.2011 року до податкового органу податкового розрахунку ринкового збору за базовий звітний період, а саме за грудень 2010 року в якому відповідач зазначив до сплати утриманий ринковий збір в сумі 28753,07 грн.

Виходячи із викладеного суд приходить до висновку, що податкові зобовязання, самостійно визначені платником податків у податкових деклараціях, вважаються узгодженими з дня подання таких податкових декларацій до податкового органу, тому податкове зобовязання відповідача по ринкового збору за грудень 2010 року в якому відповідач зазначив до сплати утриманий ринковий збір в сумі 28753,07 грн., необхідно вважати узгодженим з 14.01.2011 року.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Строки погашення податкового зобовязання визначені підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тобто платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно підпункту 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю податкові декларації подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Аналізуючи зазначені норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та встановлені обставини справи суд приходить до висновку, що граничним днем сплати ринкового збору за грудень 2010 року для відповідача був день 31 січня 2011 року, після якого сума несплаченого податкового зобовязання могла би вважатися податковим боргом.

Як зазначено вище відповідач 17 січня 2011 року остаточно сплатив суму нарахованого ринкового збору за грудень 2010 року.

За таких обставин суд вважає, що позивач прийшов до помилкового висновку про наявність у відповідача податкового боргу по ринковому збору за грудень 2010 року в сумі 9709,36 грн.

Крім того представниками відповідача надано у судовому засіданні копію акту перевірки проведеної Старокостянтинівською обєднаною державною податковою інспекцією відповідача від 12 січня 2008 року № 18-231-01563739 «Про результати виїзної планової перевірки кооперативного підприємства «Райкоопринкторг» код за ЄДРПОУ 01563739 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005 року по 30.09.2007 року».

У пункті 3.1.12 ч. 3 вказаного акту перевірки вказано, що по питанню повноти та своєчасності справляння ринкового збору за період з 01.01.2005 року по 30.09.2007 року порушень не встановлено. Зведені дані наведені у таблиці № 12.

За період починаючи із 01.10.2007 року по грудень 2010 року включно представниками відповідача надані у судове засідання всі податкові розрахунки ринкового збору за базові звітні періоди, тобто помісячно, в яких зазначені до сплати утримані суми ринкового збору, до кожного такого податкового розрахунку ринкового збору додані копії платіжних доручень про сплату ринкового збору за кожним податковим розрахунком, та виконані відповідні реєстри по вказаних документах по роках для зручності у їх досліджені і вивчені.

Аналіз наданих документів та простий арифметичний підрахунок свідчить про те, що відповідач починаючи із жовтня 2007 року повністю та у визначені чинним на той час законодавством строки сплачував суми нарахованого ринкового збору.

Підсумовуючи наведене суд вважає, що за період починаючи з 01.01.2005 року по 31 грудня 2010 року відповідач немає податкового боргу по сплаті ринкового збору, всі утримані суми такого податку були повністю та своєчасно перераховані до місцевого бюджету.

За який період виник податковий борг платника податків по ринковому збору в сумі 9709,36 грн., (як заявлено позивачем за грудень 2010 року), представником позивача не пояснено, жодних доказів в підтвердження позовних вимог у судовому засіданні не надано.

Представник позивача в судовому засіданні зменшив позовні вимоги, мотивуючи це тим, що податковий борг по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки в сумі 2773,75 грн., який виник внаслідок прийняття рішення № 000842302/0 від 16.03.2007 року відповідач повністю сплатив.

Відповідно до ч. 4 ст. 51 КАС України суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Суд приймає відмову представника позивача від позову в частині стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки в сумі 2773,75 грн., який виник внаслідок прийняття рішення № 000842302/0 від 16.03.2007 року, так як відповідач повністю сплатив борг по штрафних санкціях в сумі 2773,75 грн., тому така відмова не суперечить закону і не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов необґрунтований та повністю недоведений у судовому засіданні, тому у його задоволені необхідно відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 15, 16, 87, 95 Податкового кодексу України, ст. ст. 1, 4, 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 15 липня 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський