Постанова № 20955130, 11.01.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2012
Номер справи
2а/0570/22120/2011
Номер документу
20955130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2012 р.                                                             справа № 2а/0570/22120/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Давиденко Т.В.

при секретарі          Павленко М.С.

за участю представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1 – довір. від 27.01.2011 року № 91

від відповідача – не з’явились

від прокурора – Бахарєв М.А. – посв. № 3368

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Заступника прокурора Донецької області – прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні»

до відповідача Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»

про стягнення штрафу в сумі 5100 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Донецької області – прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення штрафу в сумі 5100 грн. за постановою Держенергонагляду від 04.07.2011 року № 02/11-02-146.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що під час перевірки встановлені порушення відповідачем вимог законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, внаслідок чого до Відокремленого підрозділу ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» «Шахта № 4 – 21» застосований штраф в сумі 5100 грн.

Оскільки сума штрафу у добровільному порядку та у встановлений строк не сплачена, позивач просить стягнути суму штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100 грн.

Представник позивача та прокурора у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та заяву про розгляд справи за участю його представника не надав.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача та прокурора, суд встановив.

ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Донецької міської ради від 02.09.2004 року за юридичною адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 33161769).

25.02.2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесений припис № 02/11/17-1287 щодо прийняття заходів ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання до 25.05.2011 року (а.с. 6-7).

21.06.2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведена перевірка виконання припису Інспекції від 25.02.2011 року № 02/11/17-1287 щодо усунення порушень законодавства про електроенергетику, на підставі якої складений акт (протокол) від 21.06.2011 року № 02/11-15-1493 (а.с. 5).

Як вбачається з акту перевірки від 21.06.2011 року № 02/11-15-1493 на ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» не проведене навчання та атестація персоналу, який безпосередньо обслуговує діючі теплові установки та мережі, або виконує на них ремонтні роботи чи профілактичні випробування, кваліфікаційної комісії, інженерно технічного персоналу підприємства на знання «Правил технічної експлуатації теплових установок мереж», зареєстрованих в Мінюсті України від 05.03.2007 року № 197/13464, тобто не усунені порушення зазначені в приписі від 25.02.2011 року № 02/11/17-1287 (а.с.5).

На підставі акту перевірки від 21.06.2011 року № 02/11-15-1493 Державною інспекцією з енергетичного нагляду споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесена постанова від 04.07.2011 року № 02/11-02-146 про накладення штрафу на ДП «ДВЕК» за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100 грн., строк сплати – 15 днів з моменту отримання (а.с 7).

Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 04.07.2011 року № 02/11-02-146 року отримана відповідачем 12.07.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 9).

Сума штрафу відповідачем у встановлений законодавством 15-денний строк з моменту отримання постанови та на час звернення до суду не сплачена.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача зазначену суму штрафу.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. п. 5. ч. 2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Відповідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор здійснює в суді представництво громадянина або держави в порядку, встановленому цим кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Тобто прокурору надане право звертатись з позовною заявою до суду з позовними заявами в інтересах держави.

Згідно Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п.п. 2.2.2 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії, виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання,та споживання енергії.

Тобто, позивач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, надані йому чинним законодавством.

Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладений обов’язок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом. Ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачають можливість звернення прокурора до суду з заявою про захист прав та законних інтересів держави.

Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно Указу Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.

Відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, та не заперечується сторонами у справі, 25.02.2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесений припис № 02/11/17-1287 щодо прийняття заходів ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про усунення виявлених порушень чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання до 25.05.2011 року, який у встановлений чинним законодавством строк не виконаний.

Відповідно ст. 24 Закону України “Про електроенергетику” у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.

Відповідно ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.          

Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Відповідно п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно п. 5 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:

- за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки відповідач вимоги припису про усунення порушень законодавства не виконав, позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосував до нього штраф.

Згідно п. 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідачем не надано доказів оскарження постанови у встановленому чинним законодавством порядку.

Згідно п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення, а сума штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання – у 15-денний строк з дня прийняття постанови. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачем, ДП «Донецька енергетична компанія» сума штрафу у встановлений термін не сплачена.

Відповідно до абз. 2 п. 10 Положення у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач правомірно звернуся до суду з позовною заявою про стягнення суми штрафу, тому така позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про електроенергетику», ст. 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 – 154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву заступника прокурора Донецької області – прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення штрафу в сумі 5100 грн. за постановою Держенергонагляду від 04.07.2011 року № 02/11-02-146 – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, юридична адреса: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63) на користь державного бюджету (п/р 31110106700004 МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537 отримувач ДКУ у Ворошиловському районі м. Донецька) штраф в сумі 5100 грн. за постановою Держенергонагляду від 04.07.2011 року № 02/11-02-146.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У судовому засіданні 11.01.2012 року проголошений повний текст постанови.

Суддя                                                                       Давиденко Т.В.