Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22356/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:43
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді <Довідник >
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю:
представника позивача Соломатіна С.В.
представника відповідача Біланової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною заявою відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшатопроходка» до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги про сплату боргу від 04.11.2011 року № Ю-266, -
В С Т А Н О В И В:
ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги про сплату боргу від 04.11.2011 року № Ю-266.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у спірній вимозі відповідачем незаконно та невірно зазначена недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі 1611337,08 грн., а також фінансові санкції у сумі 186211 грн. і пеня у сумі 91551,48 грн., так як за даними бухгалтерського обліку та звітності структурного підрозділу Треста-ШБПУ № 4 перед відповідачем станом на 31.10.2011 р. значиться заборгованість у загальній сумі 762247,55 грн., з яких недоїмка зі сплати страхових внесків 33,2 % - 457934,42 грн., 0,5-5 % - 26550,65 грн., а також фінансові санкції 277762,48 грн. Всі інші платежі позивачем сплачені, що підтверджується платіжними дорученнями. Отже позивач вважає, що сума заборгованості визначена у спірній вимозі УПФ України в Калінінському районі м. Донецька від 04.11.2011 року № Ю-266 не відповідає дійсності, а тому просить скасувати зазначену вимогу про сплату боргу.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову ВАТ «Донецькшахтопроходка» в обґрунтування чого зазначив, що вимога УПФ формується на підставі картки особового рахунку платника на всю суму боргу. Згідно даних картки особового рахунку заборгованість позивача перед УПФ складає 1889099,56 грн., в т.ч.: недоїмка по страховим внескам 1611337,08 грн., фінансові санкції 186211 грн., пеня 91551,48 грн. Отже, представник відповідача вважає оскаржувану вимогу про сплату боргу від 04.11.2011 року № Ю-266 правомірною.
Заслушавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Трест Донецькшахтопроходка» зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 29.03.2001 року, є юридичною особою та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 00180841.
До складу відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» входить структурний підрозділ Шахтопрохідницьке будівельне управління №4 відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» (без права юридичної особи), яке знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, який відповідно до ст.ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про агальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
04.11.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька складено вимогу № Ю-266 про сплату боргу ВАТ «Трест Донецьк шахтопроходка», яка рахується станом на 31.10.2011 року за Шахтопрохідницьким будівельним управлінням № 4 ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» на загальну суму 1889099,56 грн., в т.ч.: недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі 1611337,08 грн., фінансові санкції (штраф) у розмірі 186211,00 грн., пеня у розмірі 91551,48 грн. (а.с. 6).Суд вважає зазначену вимогу УПФ України в Калінінському районі м. Донецька законною та обґрунтованою з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності до абз. 5, 6 пункту 7 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058) останній визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 5 Закону № 1058 визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, визначаються, зокрема платники страхових внесків, їх права та обовязки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Частиною першою наведеної статті зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.Отже, спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058) та іншими нормативно-правовими актами (у редакції, що діяла на час виникнення заборгованості, тобто до 01.01.11).
Страхувальниками відповідно до пункту 1 статті 14 Закону № 1058 є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058, страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати, і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Пунктом 14 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням вимог п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є календарний місяць.
Відповідно до підпункту 11.11 пункту 11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (далі Інструкція № 21-1), платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції.Згідно із ч. 2 ст. 106 Закону № 1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Частиною 3 зазначеної статті Закону № 1058 встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.
У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.
Частиною 14 ст. 106 Закону № 1058 передбачено, що суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
У відповідності до п.п. 8.2. п. 8 Інструкції № 21-1, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, зокрема: а) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; б) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
У випадку а) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Згідно із п.п. 8.3. п. 8 Інструкції № 21-1 вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 10 цієї Інструкції (для страхувальника - фізичної особи).
Так, у відповідності до картки особового рахунку Шахтопрохідницького будівельного управління № 4 ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» заборгованість останнього перед УПФ України в Калінінському районі м. Донецька станом на 31.10.2011 р., а саме за період серпень-грудень 2009 р. та липень-грудень 2010 р. становить 1889099,56 грн., в т.ч.: недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі 1611337,08 грн., фінансові санкції (штраф) у розмірі 186211,00 грн., пеня у розмірі 91551,48 грн. (а.с. 27, 28, 29, 209, 210-211, 212-214, 215-218).
Отже, приймаючи до уваги суму заборгованості, що значиться у картці особового рахунку позивача і те, що вимога формується на підставі даних особового рахунку на всю суму боргу, суд вважає визначену, у спірній вимозі, суму заборгованості повністю обґрунтованою.
Наведеним також спростовуються посилання позивача на ту обставину, що рішенням Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.07.2011 року у справі № 2а/0570/4609/2011 було скасовано вимогу УПФ України в Калінінському районі м. Донецька № Ю-63-у від 04.02.2011 р. про сплату боргу ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» зі сплати страхових внесків за грудень 2010 року у розмірі 269887, 76 грн., оскільки у відповідності до норм чинного законодавства вимога про сплату боргу формується на підставі даних картки особових рахунків платників, а не на підставі попередніх вимог про сплату боргу.
Посилання позивача, як на ознаку незаконності вимоги УПФ України в Калінінському районі м. Донецька від 04.11.2011 року № Ю-266, на той факт, що сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 894824, 38 грн. за серпень грудень 2009 року, яка стягнута з ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2010 року у справі № 2а-2812/10/0570 незаконно включена до спірної вимоги, оскільки ухвалою суду від 29.06.2011 року відстрочено виконання зазначеного рішення до 01.07.2014 року, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Як вже було зазначено вище, у відповідності до ч. 2 ст. 106 Закону № 1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Отже, зазначена сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 894824, 38 грн. за серпень грудень 2009 року вважається простроченою заборгованістю у відповідності до Закону № 1058, розглядається та стягується у судовому порядку вже як прострочена заборгованість. Тобто, зазначена сума вважається простроченою заборгованістю до прийняття відповідного судового рішення про її стягнення та значиться як така у картці особового рахунку платника.
У відповідності до п.п. 8.2. п. 8 Інструкції № 21-1 вимога про сплату боргу формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Таким чином, відповідач мав всі підстави для включення вищезазначеної суми заборгованості у розмірі 894824,38 грн. до вимоги про сплату боргу від 04.11.2011 року № Ю-266.
Крім того, згідно із п.п. 8.3. п. 8 Інструкції № 21-1, після формування вимоги та внесення даних до відповідного реєстру в той самий день вимога передається працівникам, на яких покладено обов'язки з ведення діловодства та архівне зберігання документів для вручення страхувальнику. Працівник зазначеного підрозділу в день отримання вимоги надсилає (вручає) її страхувальнику, при цьому корінець вимоги залишається у Пенсійному фонді.
Вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У відповідності до повідомлення про вручення поштового відправлення оскаржувана вимога № Ю-266 була вручена позивачу 14.11.2011 року. (а.с.220).
Підпунктом 8.4. п. 8 Інструкції № 21-1 встановлено, що протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми.
Згідно із п.п. 8.5. п. 8 Інструкції № 21-1, у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату боргу, страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду, а у разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги до суду страхувальник зобов'язаний письмово повідомити протягом трьох робочих днів орган Пенсійного фонду, який направив вимогу.
Як було встановлено при розгляді справи позивач не повідомив відповідача, тобто орган Пенсійного фонду, про оскарження вимоги.
У разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, орган Пенсійного фонду звертається у встановленому законом порядку і подає вимогу до відповідного органу державної виконавчої служби, у якій зазначає суму боргу за даними карток особових рахунків платників на дату подання. До сум боргу, що подаються до органів державної виконавчої служби за даними карток особових рахунків платників, включаються також суми, узгоджених з платником, але не сплачених у встановлений термін, фінансових санкцій (штрафів) та пені. (п.п. 8.8. п. 8 Інструкції № 21-1).
Згідно із п.п. 8.9. п. 8 Інструкції № 21-1, якщо протягом наступного базового звітного періоду страхувальник наростив суми боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження до органу державної виконавчої служби подається вимога тільки на суму зростання боргу.
У відповідності до корінця вимоги про сплату боргу і супровідного листа (а.с. 219, 220) до державної виконавчої служби була направлена вимога УПФ України в Калінінському районі м. Донецька від 04.11.2011 року № Ю-266-у про сплату боргу станом на 31.10.2011 р. у розмірі 762164,10 грн. про наявність якої не заперечує позивач у своєму позові. Тобто, вимога № Ю-266-у від 04.11.2011 про стягнення боргу станом на 31.10.2011р., яка направлена до виконавчої служби на примусове стягнення, не містить в собі заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 894824,38 грн., виконання рішення суду про стягнення якої відстрочено до 01.07.2014 року.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у відповідності до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що докази, надані відповідачем у якості заперечень проти позову, є належними доказами у справі, адже вони містять вичерпну інформацію, яка об'єктивно спростовує обґрунтованість позовних вимог.
Таки чином, приймаючи до уваги наведене і той факт, що позивачем не надано суду доказів, які б спростували доводи відповідача, суд приходить до висновку, що УПФ України в Калінінському районі м. Донецька при формуванні вимоги № Ю-266 від 04.11.2011 року про сплату боргу на загальну суму 1889099,56 грн. діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, вимога про сплату боргу № Ю-266 від 04.11.2011 року є обґрунтованою та повністю відповідає вимогам Закону. Відтак позовні вимоги ВАТ «Трест Донецькшатопроходка» до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги про сплату боргу від 04.11.2011 року № Ю-266 є необгрутованими і такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позову відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшатопроходка» до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги про сплату боргу від 04.11.2011 року № Ю-266 відмовити у повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 29 грудня 2011 року в присутності представників сторін.
Постанова виготовлена у повному обсязі 03 січня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.