Постанова № 20953696, 12.01.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.01.2012
Номер справи
2а-13512/11/0170/4
Номер документу
20953696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

12 січня 2012 р. о 12:05 Справа №2а-13512/11/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим <Список ><Позивач в особі >

до Приватного підприємства "Архітектурна майстерня "Новий проект" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, 122050,33 грн.

Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Приватного підприємства "Архітектурна майстерня "Новий проект" про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, 122050,33 грн. Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості зі сплати податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Ухвалами суду від 29.11.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні 22.12.2011 року представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору, в судове засідання 12.01.2012 року не з'явився, направив заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтями 122, 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 34406484, перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Керч.

Заборгованість, про стягнення якої заявлено позовні вимоги, складається з таких сум податкового боргу: з податку на додану вартість у загальному розмірі 82980,93 грн., сума податкового зобов'язання за яким задекларована платником податку у поданих документах податкової звітності за періоди грудень 2010 року - червень 2011 року та серпень 2011 року (податкові декларації подані в 2011 році), а також визначена податковим органом у податковому повідомленні-рішенні від 04.08.2011 року №0001861502, яке прийнято за наслідками камеральної перевірки; з податку на прибуток підприємств у загальному розмірі 35221,67 грн., сума податкового зобов'язання за яким задекларована платником податку у поданих документах податкової звітності за періоди 2010 рік, перший - третій квартали 2011 року (податкові декларації подані в 2011 році), а також визначена податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 18.07.2011 року №0000791501, від 09.08.2011 року №0001161501, які прийняті за наслідками камеральних перевірок; з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у загальному розмірі 46,00 грн., податкове зобов'язання за яким визначено платником податку у розрахунках за 2009 і 2010 роки. Крім того до складу заборгованості входить сума пені, нарахованої у зв'язку із несвоєчасним погашенням податкового боргу: з податку на додану вартість у загальному розмірі 1684,26 грн.; з податку на прибуток у загальному розмірі 2109,90 грн., з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у загальному розмірі 7,57 грн.

Суд зазначає, що правове регулювання порядку стягнення податкового боргу є різним залежно від періоду, в якому виник такий борг (тобто періоду, на який припадає гранична дата погашення податкового зобов'язання).

Так відповідно до Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" (чинний до 01.01.2011 року) податковим боргом визнавалось податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1).

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5).

У разі коли платник податків не сплачував узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилав такому платнику податків податкові вимоги в порядку, встановленому статтею 6 вищевказаного Закону.

Згідно із підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. В свою чергу, відповідно до пункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк). Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Строки сплати податкового зобов'язання встановлені статтею 57 ПК України і дорівнюють 10 календарним дням, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, або 10 календарним дням, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Відповідно ж пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України (який набрав чинності з 01.01.2011 року) стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Податкова вимога надсилається у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).

При цьому за приписами пункту 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як слідує з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Виходячи з викладеного, порядок стягнення податкового боргу, що виник у 2011 році, визначається нормами Податкового кодексу України, а порядок стягнення податкового боргу, що виник до 01.01.2011 року - нормами Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".

Враховуючи приписи пункту 95.2 статті 95 ПК України, виникнення у позивача права на звернення до суду із вимогами про стягнення податкового боргу, що виник у 2011 році, обумовлюється фактом надсилання податкової вимоги на суму боргу та спливу 60 календарних днів з дня її надсилання.

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів надсилання у 2011 році жодної податкової вимоги відповідачу, в тому числі, щодо сплати податків, про стягнення яких заявлено позов.

В той же час позивачем надано копії податкових вимог від 02.02.2009 року №1/37 та від 04.03.2009 року №2/85 про сплату сум податків і зборів, які сформовано відповідно до статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і вручено посадовій особі платника податків (а.с. 62). Однак вказані вимоги не можуть бути доказом дотримання вимог пункту 95.2 статті 95 ПК України, оскільки вони стосуються сплати податкового боргу, що виник до набрання чинності Податковим кодексом України.

Зазначене обумовлює висновок суду про відмову у задоволенні позову у частині вимог про стягнення сум податків, за якими граничні строки сплати припадають на період після 01.01.2011 року.

З наданих позивачем документів і розрахунку позовних вимог вбачається, що за податковим зобов'язанням з податку на додану вартість у сумі 82980,93 грн., (задеклароване відповідачем за періоди грудень 2010 року - червень 2011 року та серпень 2011 року, а також визначене податковим органом у податковому повідомленні-рішенні від 04.08.2011 року №0001861502); податковим зобов'язанням з податку на прибуток підприємств у загальному розмірі 35221,67 грн., (яке задеклароване платником податку у поданих документах податкової звітності за періоди 2010 рік, перший - третій квартали 2011 року, а також визначена податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 18.07.2011 року №0000791501, від 09.08.2011 року №0001161501; податковим зобов'язанням з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у загальному розмірі 5,75 грн. (4 квартал 2010 року) граничні строки сплати припадають на 2011 рік, тож у задоволенні вимог про стягнення вказаних сум слід відмовити, оскільки позов пред'явлено передчасно, без дотримання визначених пунктом 95.2 статті 95 ПК України умов.

В свою чергу граничні строки сплати заборгованості з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у загальному розмірі 40,25 грн. припадають на періоди до 01.01.2011 року, відповідачем в порядку, встановленому статтею 71 КАС України не надано доказів погашення суми заборгованості у повному обсязі, тому вона підлягає погашенню в порядку, встановленому законом. За таких обставин вимоги про стягнення вказаної суми підлягають задоволенню.

Надаючи оцінку вимогам про стягнення пені суд встановив таке.

Відповідно до підпункту 16.4 статті 16 України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Аналогічні правила встановлені статтею 129 ПК України.

Враховуючи, що пеня нараховується на суму податкового боргу, а внаслідок нарахування пені збільшується сума того боргу, що виник у певний податковий період і з певних підстав (наприклад, за податковою декларацією чи на підставі податкового повідомлення-рішення), суд дійшов висновку, що для визначення порядку стягнення пені, слід враховувати дату виникнення податкового боргу, на який ця пеня нараховується.

З наданого позивачем розрахунку пені (а.с. 73, 89) вбачається, що пеня у сумі 1400,43 грн. нарахована на суму податкового боргу з ПДВ, що виник до 01.01.2011 року, а на суму 283,83 грн. - на той податковий борг, що виник у 2011 році; пеня з податку на прибуток у сумі 1248,77 грн. нарахована на податковий борг, що виник у 2010 році, а пеня у сумі 861,13 грн. - на податковий борг, що виник у 2011 році; пеня з податку з власників транспортних засобів, про стягнення якої заявлено позов (7,57 грн.) нарахована на податковий борг, що виник до 01.01.2011 року.

Стягнення пені, нарахованої на суму податкового боргу, що виник після 01.01.2011 року, врегульовано правилами Податкового кодексу України, згідно із пунктом 95.2 статті 95 якого стягненню має передувати направлення платникові податків відповідної вимоги.

Оскільки доказів направлення такої вимоги позивач суду не надав, позовні вимоги про стягнення 1144,96 грн. задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково, з відповідача належить стягнути 2697,02 грн., у тому числі податковий борг у розмірі 40,25 грн. з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також пеню, нараховану на суму податкового боргу: з податку на додану вартість у розмірі 1400,43 грн., з податку на прибуток підприємств у розмірі 1248,77 грн., з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 7,57 грн.

Згідно із підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство "Архітектурна майстерня "Новий проект" (ідентифікаційний код 34406484, м. Керч, вул. І. Франко, 54) в дохід Державного бюджету м. Керч АР Крим (р/р 3118029700019 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 34740946) заборгованість з податку на додану вартість (код платежу 14010100) у розмірі 1400,43 грн.

3. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство "Архітектурна майстерня "Новий проект" (ідентифікаційний код 34406484, м. Керч, вул. І. Франко, 54) в дохід Державного бюджету м. Керч АР Крим (р/р 31116009700019 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 34740946) заборгованість з податку на прибуток підприємств (код платежу 11021000) у розмірі 1248,77 грн.

4. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство "Архітектурна майстерня "Новий проект" (ідентифікаційний код 34406484, м. Керч, вул. І. Франко, 54) в дохід місцевого бюджету м. Керч АР Крим (р/р 33219807700019 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 34740946) заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (код платежу 12020100) у розмірі 47,82 грн.

5. В задоволенні решти частини позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Циганова Г.Ю.

<Текст >