Постанова № 20953479, 03.11.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
2а-12058/10/2/0170
Номер документу
20953479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

03 листопада 2011 р. ( 13.04 ) Справа №2а-12058/10/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Садівничого товариства "Садовод"

до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим

про визнання протиправним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

від позивача ОСОБА_1 - пред-к,дов. № 2882/9/10-0 від 05.09.2011 р.

від відповідача ОСОБА_2 - пред-к,дов. №2828/9/10-0 від 05.09.2011 р.

Суть спору: Садівниче товариство "Садовод" звернулося в Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі (далі відповідач) №46 від30.08.2010р. про виключення Садівничого товариства "Садовод" (Сімферопольський район, смт.Молодіжне, вул.Мигдальна,1) з Реєстру неприбуткових організацій (установ) та зобов'язання Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим відновити Садівниче товариство "Садовод" в Реєстрі неприбуткових організацій з моменту виключення, тобто з 30.08.2010р.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від17.09.2010 р. було відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.11.2010 р. провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по справі №2а-9164/10/8/0170.

Згідно з протоколом розподілу справи між суддями Окружного адміністративного суду АР Крим, справу призначено головуючому судді Яковлєву С.В.

Судом встановлено, що ухвалою Севастопольського Апеляційного адміністративного суду від 25.07.2011 р. апеляційні скарги Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Кримта Прокуратури Автономної Республіки Крим залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від.18.03.2011 року у справі №2а- 9164/10/8/0170 залишено без змін.

Ухвалою від 06.10.2011 р. було поновлено провадження у справі.

Відповідач у судовому засіданні, яке відбулось 20.10.2011 р. надав додаткові пояснення на позов ( вих. № 3420/9/10-0 від 19.10.2011 р.) , в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позову.

У судовому засіданні, яке відбулось 03.11.2011 р., представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, визначених у позові, зазначив,що при розгляді справи №2а- 9164/10/8/0170 Окружним адміністративним судом АРК був встановлений факт не проведення товариством господарської діяльності, що свідчить про відсутність підстав для виключення його з Реєстру неприбуткових організацій, представник відповідача заперечував проти задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач з 08.06.1999 р. був включений до Реєстру неприбуткових організацій.

Відповідно до статуту позивач є добровільним обєднанням громадян на основі єдності інтересів для спільної реалізації своїх прав та свобод, його діяльність не передбачає одержання прибутку .

Відповідачем 30.08.2010 р. прийнято рішення № 46 Про виключення з реєстру неприбуткових організацій (установ), відповідно до якого позивач на підставі п.7.11 ст.7 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств» був виключений з Реєстру неприбуткових організацій.

Зазначене рішення було надіслано на адресу позивача разом з супровідним листом (вих.№5009/10/15-01 від 02.09.2010 р.), в якому також було зазначено ,що платник податків був виключений з реєстру неприбуткових організацій за порушення п.п. 7.11.5, 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств» в наслідок встановлення під час проведення позапланової виїзної документальної перевірки факту ведення ним господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час прийняття відповідачем рішення № 46 від 30.08.2010 р. діяв Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств», п.1.32 ст.1 якого вказував, що господарською діяльністю визначалась будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

У п.3.1 ст.3 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» було визначено, що об'єктом оподаткування був прибуток, який визначався шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону, на:

суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;

суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Відповідно до п.п. 7.11.1. п. 7. 11 ст. 7 цього Закону неприбутковими організаціями визначались органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установами або організаціями, що утримувались за рахунок коштів відповідних бюджетів; благодійни фонди і благодійни організації створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надавалась підтримка держави, заповідники, музеї,) пенсійні фонди, кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом; інші, юридичні особи, діяльність яких не передбачала одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів; спілки, асоціації та інші об'єднаннями юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників, що утримувались лише за рахунок внесків таких засновників та не проводили господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів; релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому законом; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, утворені в порядку, визначеному законом; асоціації, інші добровільні и об'єднання органів місцевого самоврядування, зареєстровані в порядку, визначеному законом.

У п.п.7.11.10. п.7.11 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» було визначено,що з метою оподаткування центральний податковий орган вів реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільнялись від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснювалась у порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Набуття статусу неприбуткової організації здійснювалось при її первісній реєстрації. Перереєстрація такої неприбуткової організації у випадках, передбачених законом, здійснювалась без справляння будь-якої плати з такої неприбуткової організації (п.п 7.11.12. п.7.11 ст. 7 Закону).

Згідно з п.п. 7.11.13 п.7.11. ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» під терміном "основна діяльність" необхідно було розуміти діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). До основної діяльності також включались продаж неприбутковою організацією товарів (послуг), які пропагували принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які були тісно пов'язаними з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів (послуг) була нижчою за звичайну або коли така ціна регулювалась державою. До основної діяльності не включались операції з надання товарів (послуг) неприбутковими організаціями, особам іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій.

На час розгляду справи набрав чинності Податковий Кодекс України (далі ПК України), розділ ІІІ якого регулював порядок сплати податку на прибуток підприємств.

Порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій визначений у ст.157 ПК України.

У п.157.1. п. 157 ПК України визначено,що ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є:

а) органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;

б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками;

в) кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку, визначеному відповідними законами;

г) іншими, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів;

ґ) спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів;

д) релігійними організаціями, зареєстрованими в порядку, передбаченому законом;

е) житлово-будівельними кооперативами та об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку;

є) професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, а також організаціями роботодавців та їх об'єднаннями, утвореними в порядку, визначеному законом.

Наказом Державної податкової служби України №37 від 24.01.2011 р., який зареєстрований в Мінюсті України 09.02.2011 р. за № 161/18899, затверджено Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій (далі Положення №37), яке розроблено відповідно до ст.157 ПК України.

У п.2 розділу І Положення № 37 визначено,що реєстр неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр) - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи (далі - неприбуткові установи та організації), визначені п.п. 14.1.121 п.у 14.1 ст. 14 розділу I ПК України, доходи яких згідно із статтею 157 розділу III Кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.

Відповідно до п. 3 розділу І Положення № 37 Реєстр ведеться відповідно до п.157.12 ст. 157 розділу III Кодексу з метою забезпечення єдиних принципів ідентифікації неприбуткових установ та організацій, а також їх обліку в органах державної податкової служби; забезпечення центрального органу державної податкової служби інформацією з Реєстру для здійснення контролю за використанням неприбутковими установами та організаціями коштів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями статті 157 розділу III Кодексу; організації суцільного і вибіркового аналізу;взаємодії на єдиних методологічних засадах із базами даних Національного банку України, Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державної митної служби України, Державної служби статистики України, Фонду державного майна України, інших центральних органів виконавчої влади;надання відомостей, що містяться в Реєстрі, іншим державним органам відповідно до законодавства України.

У розділі ІІ Положення № 37 визначений порядок реєстрації неприбуткових установ та організацій , відповідно до п. 1 якого включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з п. 5 розділу I цього Положення.

Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів (п.2 р. ІІ Положення №37 ) .

Згідно з п. 9. Розділу ІІ Положення № 37 місцеві органи державної податкової служби здійснюють прийом реєстраційних заяв, контроль повноти даних щодо відповідності установчим документам; присвоєння установам та організаціям ознаки неприбуткової; внесення, повторне внесення, виключення, відмову у внесенні установи та організації до/з Реєстру або присвоєння установі та організації іншої ознаки неприбутковості; обробку даних реєстраційних заяв та формування файлів для передачі в регіональні органи державної податкової служби; формування бази даних неприбуткових установ та організацій; взаємодію з базами даних відповідних територіальних органів центральних органів виконавчої влади.

Відповідно до п.1 розділу ІІІ Положення № 37 у разі виникнення змін (доповнень) у даних неприбуткової установи або організації, визначених реєстраційною заявою, така неприбуткова установа або організація зобов'язана в 10-денний строк (після їх виникнення) подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням документи з указаними змінами (доповненнями) та додаткову реєстраційну заяву з позначкою "зміни" або "доповнення". Код ЄДРПОУ неприбуткової установи або організації при внесенні змін (доповнень) до реєстраційної заяви не змінюється.

Згідно з п 2 розділу ІІІ цього Положення у разі зміни найменування, місцезнаходження неприбуткової установи або організації чи органу державної податкової служби за основним місцем обліку, присвоєння іншої ознаки неприбутковості неприбутковій установі або організації орган державної податкової служби видає нове рішення про повторне внесення за формою згідно з додатком 2 на підставі звернення неприбуткової установи чи організації та доданим до нього оригіналом попереднього рішення.

Порядок виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій зазначений у р.ІV Положення №37 , п. 1 якого передбачає ,що виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення органу державної податкової служби за формою згідно з додатком 2 у разі порушення неприбутковою установою або організацією норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбуткової установи або організації. У разі виключення установи або організації з Реєстру така установа або організація повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру неприбуткових установ та організацій до органу державної податкової служби.

Виключення установи або організації з Реєстру відбувається шляхом скасування наданої їй ознаки неприбуткової установи або організації (п. 2 р.ІV Положення №37 ).

Матеріали справи свідчать про те,що відповідачем була проведена позапланова виїзна документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства , за результатами якої був складений акт №1219/23-02/23445756 від 24.06.2010р. Після вивчення матеріалів перевірки відповідачем 06.07.2010 р. були прийняти податкові повідомлення рішення № 000632301/0, яким донараховано податок на прибуток в сумі 68878 грн., № 000071230/0 про донарахування ПДВ у сумі 869607 грн., № 00001111701/0 про донарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 12565,32 грн. , рішення № 00042023330 про застосування фінансових санкцій в сумі 12492609,80 грн., № 0004212330 про застосування фінансових санкцій у розмірі 11843,34 грн.

Крім того в наслідок встановлення під час проведення перевірки факту ведення позивачем господарської діяльності було прийнято рішення №46 від 30.08.2010р. про виключення позивача з реєстру неприбуткових організацій (установ) .

До матеріалів справи залучена копія ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2011 р. по справі № 2а-9164/10/8/0170, якою залишена без змін постанова Окружного адміністративного суду АРК від 18.03.2011 р. від 06.07.2010р. про часткове скасування податкових повідомлень-рішень та рішень відповідача, прийнятих за результатами розгляду матеріалів позапланової виїзної документальної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства, зафіксованих в акті № 1219/23-02/23445756 від 24.06.2010р.

Під час розгляду справи № 2а-9164/10/8/0170 судами було встановлено,що позивач здійснював діяльність , яка згідно з п.7.11. ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» звільнялась від оподаткування. Також був встановлений факт отримання ним в період часу,що перевірявся, коштів від проведення основної діяльності та пасивних доходів. Судами зазначено,що позивач , здійснюючи відповідно до статуту діяльність по реалізації прав колективної власності на експлуатацію і використання мереж електропостачання, газопостачання, водопостачання та каналізації, не був субєктом господарювання предметом діяльності якого було надання відповідних житлово-комунальних послуг, рахунки по електропостачанню та водопостачанню були оплачені за кошти , отримані від членів товариства.

При розгляді справи № 2а-9164/10/8/0170 судами також встановлено , що позивач не здійснював постачання житлово-комунальних послуг , у нього були відсутні підстави для реєстрації платником ПДВ, подання звітності та сплати ПДВ, він не був податковим агентом, не був зобовязаний утримувати податок з доходів фізичних осіб.

Вивчивши судові рішення по справі № 2а-9164/10/8/0170, керуючись ст. 72 КАС України, суд вважає доведеним факт помилковості висновків, наведених відповідачем в акті № 1219/23-02/23445756 від 24.06.2010р. , про здійснення позивачем в період часу, що перевірявся, діяльності направленої на отримання прибутку.

З огляду на зазначене вище суд вважає,що у відповідача були відсутні підстави , передбачені чинним законодавством , зокрема, Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств» (який діяв на час прийняття рішення), для скасування ознаки неприбутковості позивача та виключення його з Реєстру неприбуткових організацій.

На підставі викладеного суд вважає,що рішення № 46 від 30.08.2010р. прийнято відповідачем необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття , в наслідок чого існують підстави для визнання його протиправним та скасуванню.

Положення № 37 не визначає необхідності повторного внесення в Реєстр неприбуткових організацій відомостей щодо реєстрації позивача .

За таких обставин, суд, встановивши протиправність рішення відповідача про виключення його з Реєстру неприбуткових організацій та скасувавши його, фактично поновив його статус неприбуткової організації з 08.06.1999 р. дати включення в Реєстр неприбуткових організацій, що свідчать про продовження його реєстрації в зазначеному реєстрі в якості неприбуткової організації з моменту включення.

Норми Положення №37 не передбачають необхідність вчинення додаткових дій щодо відновлення відомостей в Реєстрі неприбуткових організацій у разі скасування рішення податкового органу про виключення платника податків з нього.

За таких умов на думку суду відсутні підстави для спонукання відповідача вчинити додаткові , непередбачені Положенням № 37 дії, щодо поновлення платника податків в Реєстрі неприбуткових організацій.

Під час судового засідання, яке відбулось 03.11.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 10.11.2011 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі №46 від 30.08.2010 р.

3.Стягнути з Державного бюджету на користь Садівничого товариства "Садовод" (Сімферопольський район, смт.Молодіжне, вул.Мигдальна,1, код ЄДРПОУ 23445756) 1,70 грн. судового збору.

4.В іншій частині позовних вимог у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання .

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.