ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
31 жовтня 2011 р. (14:19) Справа №2а-11663/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства радгосп-завод ім.1 Мая
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК
про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1 пред-к,дов. № 197 від 01.03.2011 р.
від відповідача не зявився.
Суть спору: Державне підприємство Радгосп-завод ім. 1 Мая (далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати недійсною та скасувати податкове повідомлення-рішення Красноперекопської обєднаної державної податкової інспекції (далі відповідач) № 0000331503 від 25.03.2011 р. Вимоги мотивовані тим, що відповідач при застосуванні штрафних санкцій не прийняв до уваги звернення позивача з заявою про реєстрацію його платником фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 р., нарахував штрафні санкції у сумі, яка перевищує розмір , визначений Податковим кодексом України.
Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.
Відповідач явку свого представника в судові засідання двічі не забезпечив, про дні та час їх проведення був сповіщений належним чином клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.
Представник позивача у судовому засіданні 31.10.2011 р. наполягав на позовних вимогах з підстав, визначених у позові, на розгляді справи на підставі залучених до неї документів.
Суд вивчивши клопотання представника позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання відповідача про відкладення судового засідання, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача , суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач провів камеральну перевірку позивача з питання подачі ним податкової звітності з податку на землю на 2011 р., за результатами якої склав 23.03.2011 р. акт № 257/15-3
У зазначеному акті зроблений висновок про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України щодо подачі податкової декларації з плати за землю за 2011 р.
Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 25.03..2011 р. прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000331503 , згідно з яким позивач мав сплатити штрафні санкції у розмірі 170 грн.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд має керуватися критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, згідно з якими у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
У ст.20 ПК України вказані права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.4 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право поводити перевірки платників податку (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (п. 20.1.28 ст. 20 ПК України).
Порядок складання та подання податкової звітності визначений у гл.2 роз. 2 ПК України.
Згідно з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Порядок подання податкової декларації зазначений у ст.49 ПК України відповідно до п.49.1 якої податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п.49.3. ст. 49 ПК України податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п.49.18.1 ст.49 ПК України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Ст. 61 ПК України дає визначення податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення
Відповідно до п.п. 61.1. ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способи здійснення податкового контролю перелічені у ст.. 62 ПК України, до них відноситься ,зокрема, відповідно до п.62.1.3. ПК України шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
У п.109.1. ст.109 ПК України встановлено,що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п.109.2 ст.109 ПК України) .
У п.120.1 ст.120 ПК України зазначено,що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до п. 7 підрозділу 10 Перехідних Положень ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Під час розгляду справи судом було встановлено,що позивач , посилаючись на не вирішення питання щодо реєстрації його платником фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 р., не складав податкову звітність з податку на землю за 2011 р. та не надсилав її до податкового органу.
За таких обставин суд вважає доведеним факт допущення позивачем податкового правопорушення щодо своєчасності подання податкової звітності , в наслідок чого існують підстави для застосування до нього штрафних санкцій, визначених у п.120.1 ст.120 ПК України.
В силу викладеного суд приходить до висновку, що податковий орган мав застосувати передбачені у п.120.1 ст.120 ПК України штрафні санкції , визначивши їх розмір відповідно до п. 7 підрозділу 10 Перехідних Положень ПК України, що дорівнює 1грн.
Матеріали справи свідчать про те,що відповідач , встановивши вчинення позивачем податкового правопорушення щодо своєчасності подання податкової звітності по податку на землю за 2011 р. , застосував 25.03.2011 р. до нього штрафні санкції у розмірі 170 грн., що не відповідає вимогам п. 7 підрозділу 10 Перехідних Положень ПК України.
На підставі зазначеного суд вважає,що існують підстави для визнання протиправним та скасуванню податкового повідомлення-рішення № 0000331503 від 25.03.2011 р.
Під час судового засідання, яке відбулось 31.11.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 07.11.2011р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Красноперекопської обєднаної державної податкової інспекції № 0000331503 від 25.03.2011 р.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Радгосп-завод ім. 1 Мая ( смт. Первомайське, вул.Б.Хмельницького 11, код ЄДРПОУ 00413009) 3,40грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.