ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д Кіровоградської області У Х В А Л А "17" січня 2012 р.Справа № 5013/2308/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б. розглянув справу № 5013/2308/11 від 24.11.2011 року за заявою
кредитора - Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції, 27400, Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Чайковського, 7/55,
до боржника - відкритого акціонерного товариства "Олександрівське районне ремонтно-транспортне підприємство", 27300, Кіровоградська область, Олександрівський район, смт. Олександрівка, вул. Радянська, 16,
про банкрутство відсутнього боржника, -
ПРЕДСТАВНИКИ:
від кредитора - Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції - ОСОБА_1, довіреність № б/н від 29.09.11;
від боржника - участі не брали.
В судовому засіданні 17.01.2012р. оголошувалась перерва з 12 год. 44 хв. до 14 год. 10 хв.
Розглянувши наявні матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Кредитор - Знам'янська об'єднана державна податкова інспекція, звернувся до господарського суду Кіровоградської області із заявою про порушення справи про банкрутство відкритого акціонерного товариства "Олександрівське районне ремонтно-транспортне підприємство" (ідентифікаційний код 03748621) відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).
Заява мотивована тим, що боржник має заборгованість перед бюджетом по сплаті податку на доходи фізичних осіб, боржник відсутній за місцезнаходженням, а майно боржника, на яке можна звернути стягнення, відсутнє.
Ухвалою господарського суду від 24.11.2011 року дану заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі, справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 08.12.2011 року, сторони зобов'язано надати до судового засідання докази, необхідні для розгляду даної справи. Зокрема, кредитора зобов'язано надати рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника та відповідні виконавчі документи; підтверджені довідкою, станом на 22.11.2011 року, відомості про відсутність (наявність) земельної ділянки зареєстрованої на праві власності чи праві оренди у боржника; відомості щодо відкритих рахунків боржника у банківських установах; докази наявності ознак відсутнього боржника відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою від 08.12.2011 року господарський суд розгляд справи відклав до 17.01.2012 року.
Представники боржника в судові засідання на вимогу суду не зявились, боржник вимоги суду не виконав, відзив на заяву про порушення справи про банкрутство та докази, які його підтверджують, суду не подав.
Присутній в судовому засіданні представник ініціюючого кредитора вимоги поданої заяви підтримав.
Дослідивши наявні матеріали справи та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі підлягає припиненню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана у разі, якщо керівні органи боржника-юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Отже, за правилами цієї статті справа про банкрутство відсутнього боржника може бути порушена у разі наявності хоча б однієї з перелічених умов, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, та, як наслідок, відсутність боржника.
Враховуючи встановлені ст.52 Закону про банкрутство особливості банкрутства відсутнього боржника, в ході розгляду справи суд має перевірити наявність ознак, що свідчать про відсутність боржника.
При цьому, докази відсутності боржника повинні мати місце на час порушення провадження у справі про банкрутство.
У заяві про порушення провадження у справі про банкрутство кредитором зазначено, що відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ВАТ "Олександрівське РТП" відсутнє за вказаною адресою. Керівник боржника та головний бухгалтер також відсутні за його місцезнаходженням.
Ініціюючим кредитором до заяви про порушення провадження у справі додано Довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 10157977 від 07.06.2011 року, видану державним реєстратором Олександрівської районної державної адміністрації Волошаненко В.Ю., в якій у графі "Дата проведення, номер запису та назва реєстраційної дії" зазначено: "30.11.2010, 1 436 143 0003 000275, Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою".
В зв'язку з викладеним кредитором зроблено висновок про відсутність боржника за його юридичною адресою.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (далі - Закон про державну реєстрацію) відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження про юридичну особу мають міститися в Єдиному державному реєстрі. Запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу вноситься державним реєстратором до Єдиного державного реєстру в порядку, визначеному ч.6 ст. 19 Закону про державну реєстрацію.
Відповідно до вимог частин 1, 3 статті 18 Закону про державну реєстрацію, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Закон про державну реєстрацію також визначає порядок внесення до Єдиного державного реєстру записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, які здійснюються державним реєстратором (пункт 7 статті 19 Закону про державну реєстрацію).
Згідно з частиною 8 статті 19 Закону про державну реєстрацію, якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Виходячи з вимог частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням має бути підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру.
Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, сформованого господарським судом № 11845028 станом на 23.11.2011 року, а також Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отриманого господарським судом від державного реєстратора, №11907608 станом на 30.11.2011 року відносно боржника - відкритого акціонерного товариства "Олександрівське районне ремонтно-транспортне підприємство", у графі "Статус відомостей про юридичну особу" значиться "не підтверджено".
Таким чином, на день порушення провадження у даній справі, в Реєстрі відносно боржника містився запис про непідтвердження відомостей про юридичну особу, який свідчить про одержання юридичною особою відповідного повідомлення державного реєстратора та неподання реєстраційної картки державному реєстратору, та не свідчить про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Крім того, ухвалою від 08.12.2011 року про відкладення розгляду справи, господарський суд зобов'язав державного реєстратора Олександрівської районної державної адміністрації подати суду письмові пояснення щодо статусу відомостей про боржника з урахуванням відомостей, зазначених в Довідці від 07.06.2011 року № 10157977 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою та у Витягах від 23.11.2011 року та від 30.11.2011 року, які містять інформацію, що статус відомостей про юридичну особу "не підтверджено".
На адресу господарського суду 23.12.2011 року надійшов лист державного реєстратора Олександрівської районної державної адміністрації, відповідно до якого державний реєстратор повідомив, що в зв'язку з тим, що державному реєстратору було повернуто поштове відправлення, що містило повідомлення для ВАТ "Олександрівське РТП" щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 30.11.2010 року був внесений запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Після настання відповідного строку, що настає за датою державної реєстрації, АРМ ЄДР, за допомогою якого державним реєстратором проводяться записи до Єдиного державного реєстру, автоматично змінює статус відомостей про юридичну особу на той, який є актуальним на відповідну дату. Оскільки у даному випадку наступив новий строк щодо необхідності подання державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, АРМ ЄДР в автоматичному порядку змінив статус відомостей про юридичну особу на той, що був відображений в витягу з Єдиного державного реєстру за №11907608 від 30.11.2011 року, що надійшов на адресу господарського суду Кіровоградської області.
У відповідності до п. 4.1 Положення про порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 20.10.2005р. №97, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.10.2005р. за №1294/11574, Довідка державного реєстратора - це документ, що містить відомості про наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі інформації про реєстраційні дії щодо юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців за критерієм пошуку, зазначеним у запиті. В свою чергу, Витяг - це документ, що містить відомості про юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців за критерієм пошуку, зазначеним у запиті.
Отже, наявність у довідці державного реєстратора запису щодо внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою свідчить про те, що 30.11.2010 року державним реєстратором вчинялась відповідна реєстраційна дія по внесенню запису щодо відсутності юридичної особи за місцезнаходженням, в той час як у витязі з Реєстру містяться відомості щодо статусу відомостей відносно відкритого акціонерного товариства "Олександрівське районне ремонтно-транспортне підприємство" - "не підтверджено".
Як повідомив ініціюючий кредитор у заяві про порушення провадження у справі про банкрутство, боржником було подано податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб від 21.02.2011 року
Враховуючи, що провадження у даній справі про банкрутство порушено 24.11.2011 року, боржник не звітує до органів державної податкової служби на час порушення провадження у справі менше року.
Вказане не дає підстав суду вважати, що боржник є відсутнім в розумінні ст.52 Закону про банкрутство.
Отже, під час розгляду справи судом не встановлено наявність ознак, з якими Закон про банкрутство передбачає можливість здійснення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника.
На відміну від загальної процедури банкрутства правомірність порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою в порядку ст.52 Закону про банкрутство перевіряється господарським судом у засіданні суду, в якому виноситься постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
За приписами ст. 5 Закону про банкрутство і ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України суд у справі про банкрутство застосовує норми ГПК України, які мають універсальний характер.
Відповідно до п. 36 постанови пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року "Про судову практику в справах про банкрутство" Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
За таких обставин, господарський суд вважає за необхідне припинити провадження у справі в зв'язку з відсутністю предмету спору на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 17-19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", ст. ст. 1, 5, 6, 7, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 4-1, 33, 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Провадження у справі № 5013/2308/11 про банкрутство відсутнього боржника відкритого акціонерного товариства "Олександрівське районне ремонтно-транспортне підприємство" (код 03748621) припинити.
3. Вважати закінченою дію мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника, введеного ухвалою суду від 24.11.2011 року про порушення провадження у справі.
4. Скасувати заходи щодо забезпечення вимог кредиторів в частині заборони відкритому акціонерному товариству "Олександрівське районне ремонтно-транспортне підприємство" і всім його органам управління відчужувати у будь-який спосіб належні боржнику на праві власності основні засоби та вчиняти дії щодо ліквідації та реорганізації юридичної особи боржника, застосовані ухвалою суду про порушення провадження у справі від 24.11.2011 року.
5. Ухвала про припинення провадження у справі може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
6. Примірники цієї ухвали направити кредитору (27400, Кіровоградська область, м.Знам'янка, вул. Чайковського, 7/55), боржнику (27300, Кіровоградська область, Олександрівський район, смт. Олександрівка, вул. Радянська, 16), відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Кіровоградській області (25002, м. Кіровоград, пл. Кірова, 1), Олександрівському районному суду (27300, Кіровоградська обл. смт. Олександрівка, вул. Радянська, 21), відділу ДВС Олександрівського районного управління юстиції (27300, Кіровоградська обл. смт. Олександрівка, пр. Суворова, 1), Олександрівській районній державній адміністрації для державного реєстратора (27300, Кіровоградська обл. смт. Олександрівка, вул. Леніна, 78), Головному управлінню статистики у Кіровоградській області (25009, м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 7а).
Суддя <Текст >Г.Б. Поліщук