ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" січня 2012 р.Справа № 5013/2315/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кіровоград
до відповідача: підприємства "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств, м. Кіровоград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2, м. Кіровоград
про визнання права та зобов'язання укласти угоду,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1, особисто,
від відповідача - ОСОБА_3, довіреність від 03.11.2011 № 357,
від третьої особи - участі не брали.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано до господарського суду Кіровоградської області позовну заяву від 24.11.2011 про:
- визнання за нею першочергового права на укладення нової письмової угоди з підприємством "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств та на її торгове місце уч. 3 ряд 2 м. 8;
- зобов'язання підприємства "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств укласти з нею нову письмову угоду щодо утримання в належному стані торгового місця на умовах, визначених угодою від 11.02.2008.
Відповідачем надано відзив на позов, за змістом якого позовні вимоги заперечено (том 1, а.с. 30-34).
На вимогу ухвали суду від 13.12.2011 про надання проекту угоди, яку позивач просить зобов'язати укласти з нею відповідача, позивачем надано проект договору оренди землі для розміщення ролету (том 2, а.с. 4-6).
Поряд з тим, до початку вирішення спору по суті позивачем надано заяву від 12.01.2012 про зміни до позовних вимог, за змістом якої позивач просить зобов'язати підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств укласти з нею договір оренди торговельного місця 8, ряд 2, ділянка 3 (том 2, а.с. 118, 119).
З огляду на приписи статті 22 Господарського процесуального кодексу України, дана заява прийнята господарським судом.
Позивачем в судовому засіданні повністю підтримано змінені позовні вимоги, заявлено про їх остаточність і повноту.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що шість років здійснює підприємницьку діяльність на ринку на підставі укладених між сторонами угод та сплачував кожного місяця через установу банку 65 грн ринкового збору та 195 грн на утримання торговельного місця в належному стані. Строк дії останньої угоди закінчився 31.12.2008. Укласти нову угоду відповідач відмовився та запропонував звільнити торгове місце.
Відповідач надав відзив на дану заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позиція відповідача обґрунтована тим, що він декілька років намагався залагодити відносини і укласти договір оренди з позивачем, яка свідомо відмовлялась від підписання договору; ринковий збір сплачувався позивачем не у повному обсязі; відповідач не є суб'єктом господарювання, безумовно зобов'язаним до укладення такого договору; позивач неадекватною поведінкою грубо порушувала права відповідача та інших осіб.
Третьою особою також надано письмові пояснення з приводу позовних вимог, за змістом яких ОСОБА_2 вважає позовні вимоги безпідставними з огляду на те, що позивачу ніхто не заважав укласти договір оренди торгового місця своєчасно (том 2, а.с. 105).
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між підприємством "Кооперативний ринок" облспоживспілки (Сторона-1) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Сторона-2) 11.02.2008 укладено угоду № 3.8, згідно пункту 1.1 якої Сторона-1 виконує власними і залученими силами і засобами всі роботи з утримання в належному стані торгового місця на території колгоспного ринку, розташованого за адресою АДРЕСА_3, рівного 2,4 кв.м, на якому Сторона-2 провадить свою підприємницьку діяльність згідно Абонемента № 005770, що є невід'ємною частиною даної угоди.
Пунктом 2.1 даної угоди визначено, що вартість послуги з утримання в належному стані торгового місця встановлюється в розмірі 195,00 грн, визначеному згідно норм чинного законодавства України та зазначеному в Абонементі № 005770.
Дана угода згідно пункту 7.1 набуває чинності з дня її підписання і діє до 31.12.2008.
Позивачем на адресу відповідача 29.12.2008 направлено заяву про оформлення угоди на 2009 рік, яка згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримана відповідачем 05.01.2009 (том 1 а.с. 11, 12).
Із наданої відповіді від 29.01.2009 за вих. № 26 вбачається, що на особистому прийомі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у директора підприємства 15.01.2009, ОСОБА_1 відмовилась від підписання запропонованих проектів абонементного талону і угоди на 2009 рік.
Поряд з тим, даним листом позивача вдруге поставлено до відома, що проекти абонементного талону та відповідної угоди на 2009 рік на торгове місце № 8, ряд, 2, ділянка 3 на території Колгоспного ринку відповідачем підготовлені і можуть бути отримані у зручний для позивача час протягом робочого дня (том 1, а.с. 35).
Аналогічний за змістом лист від 07.05.2009 № 126 було направлено ОСОБА_1 на її заяву від 16.04.2009 (том 1, а.с. 36, 37).
У подальшому, керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 868 стосовно обов'язку суб'єкта господарювання за заявою підприємця, який сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, укласти з ним договір оренди торговельного місця згідно з типовою формою затвердженою постановою КМУ від 05.03.2009 № 278, позивачем надано відповідачеві заяву від 15.11.2009 (вх. № 1105 від 20.11.2009), якою запропоновано укласти до 03.12.2009 договір оренди торгового місця на умовах, що визначені договором оренди торговельного місця від 13.11.2009, який додано (том 1, а.с. 40-45).
З огляду на той факт, що підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств не згодне було укладати зазначений договір на запропонованих умовах, ним 09.12.2009 за вих. № 430 направлено позивачеві протокол розбіжностей до вказаного типового договору оренди торговельного місця для ознайомлення та підписання в установленому законом порядку (том 1, а.с. 46, 48, 49), у відповідь на який ОСОБА_1 повідомила, що вона керувалася постановами Кабінету Міністрів України №№ 278 та 868 (том 1, а.с. 47) та, відповідно, протокол розбіжностей не підписала.
Позивачем 17.11.2010 на адресу відповідача знову направлена заява про оформлення угоди на 2011 на її торгове місце, яке знаходиться на території Колгоспного ринку участок 3, ряд 2, місце 8 (том 1, а.с. 50).
Матеріалами справи підтверджено, що з приводу оформлення між сторонами договірних відносин та вирішення проблем які виникають при їх оформленні, сторони крім наявного листування проводили відповідні збори та наради, зі змісту складених за результатами проведення яких протоколів вбачається, що адміністрацією ринку пропонувалось позивачу укласти договір (угоду) з урахуванням розміру фактично займаємої нею торгової площі та погашення заборгованості, яка виникла у зв'язку з недоплатами, однак ОСОБА_1 заперечувала проти укладення договору (угоди), оскільки не визнає зміст договору, площі торгового місця, розміру орендної плати і відмовляється надавати необхідні для укладення договору документи (том 1, а.с. 52, 53).
Весь цей час, тобто з закінчення терміну дії угоди про утримання в належному стані торговельного місця з січня 2009 року по березень 2011 року позивач займала спірне торговельне місце без відповідного договору (угоди).
Позивач зазначає, що весь цей час сплачувала кошти в розмірі визначеному угодою (195 грн) та ринковий збір по 01.01.2011, на підтвердження чого надано копії фіскальних чеків.
Відповідачем 25.02.2011 за вих. № 86 та 10.03.2011 № 96 направлено позивачеві попередження про припинення господарсько-правових відносин та вимогу про звільнення торговельного місця 8, ряд 2, ділянка 3 (том 1, а.с. 54, 55, 58, 59).
Згідно протоколу засідання комісії від 15.09.2011 про розгляд заяви ОСОБА_1 про укладення договору оренди торговельного місця на колгоспному ринку, було вирішено, що до кінця поточного тижня ОСОБА_1 надає адміністрації підприємства всі платіжні документи та довідку з банку, готується та спільно підписується акт звірки взаєморозрахунків, після чого розглядається заява ОСОБА_1 про укладення договору оренди торговельного місця на Колгоспному ринку (том 1 а.с. 60).
Однак домовленість між сторонами не виконана, про що свідчить подальше листування з приводу надання в оренду торговельного місця (том 1, а.с. 61-66).
У подальшому позивачем подано позовну заяву за змістом якої, з урахуванням заяви про зміни до позовної заяви, позивач просить зобов'язати підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств укласти з нею договір оренди торгівельного місця 8, ряд 2, ділянка 3 (том 2, а.с. 118, 119).
При вирішенні даного спору господарський суд виходить з наступного.
Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 № 57/188/84/105 "Про затвердження Правил торгівлі на ринках" затверджено Правила торгівлі на ринках. Відповідно до пункту 2 наказу ці Правила носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.
Рішенням Кіровоградської міської ради від 16.10.2008 № 1311 затверджено Правила торгівлі на ринках міста Кіровограда, згідно пункту 2 Загальних положень яких, ринок це субєкт господарювання, створений на виділеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обовязками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Відповідачем надано документи, необхідні для здійснення своєї діяльності, зокрема, договір суборенди землі, акт державної комісії про введення в експлуатацію критого ринку в м. Кіровограді та відповідне рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, паспорт колгоспного ринку, схему розміщення торговельних будівель та споруд, погоджену Управлінням МНС України в Кіровоградській області, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, довідку з ЄДРПОУ (том 2, а.с. 64-81).
Пунктом 13 Правил торгівлі на ринках міста Кіровограда визначено, що торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (ваг, лотків, тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі і ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
Пунктом 18 Правил торгівлі на ринках міста Кіровограда визначено, що за право займання торговельного місця на ринку справляється ринковий збір у порядку, визначеному законодавством та відповідними рішеннями міської ради.
Адміністрація ринку, згідно пункту 20 вказаних правил, при наданні продавцям у тривале користування конкретних торговельних місць, укладає з ними письмову угоду з мінімальним терміном дії один рік, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.
У такій угоді можуть передбачатися умови щодо сплати суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами ринкового збору через касу ринку у вигляді передплати 1 раз на місяць.
Згідно пункту 23 Правил торгівлі на ринках міста Кіровограда, продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір, але не пізніше, ніж через дві години з початку роботи ринку. Після закінчення двох годин від початку роботи ринку ринковий збір сплачується платником ринкового збору до зайняття торгового місця. Справляння ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири та контролери ринку із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" з видачею касових чеків.
Платники ринкового збору, які здійснюють постійну торговельну діяльність протягом місяця, можуть укласти договір з адміністрацією ринку на сплату ринкового збору один раз на місяць через касу ринку, у тому числі у вигляді передоплати. Торгівля без документів, що підтверджують сплату ринкового збору, послуги за утримання торговельного місця в належному стані та інших послуг ринку забороняється.
Згідно пояснень відповідача (том 2, а.с. 40-42), протягом часу з 1998 по 2006 роки користування торгівельними місцями на ринках здійснювалось підприємцями на підставі абонементного талону як письмового документу, який підтверджував факт щомісячної оплати послуги ринку з утримання в належному стані торговельного місця на ринку (лист від 20.11.1996 № 05/06-42-р УКВО "Укооппромторг" Укоопспілки "Про абонементні талони на торгові місця" і наказ від 19.12.1997 № 717 начальника Спільного торгово-виробничого підприємства "Управління ринків облспоживспілки" "Про абонементні талони на торгові місця", том 2, а.с. 55, 56-60).
З 2006 по 2009 роки користування торговельним місцем на ринках підприємства "Кооперативний ринок" облспоживспілки оформлювалось письмовими угодами, запровадженими на підприємстві за рекомендацією Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, а абонементний талон став невід'ємним додатком цих угод (лист від 26.12.2005 № 01-1008/7 правління Кіровоградської облспоживспілки "Про погодження проектів угод" та лист від 27.02.2006 № 391 Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, том 2, а.с.61, 62).
З 2009 року на підприємстві укладається договір оренди торговельного місця на ринку, який розроблений на основі примірного договору оренди торговельного місця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 278 "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи".
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання визначені у статті 179 Господарського кодексу України, якою унормовано, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Кабінет Міністрів України, уповноважені ним органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Типові договори є формою державного регулювання договірних відносин у сфері господарювання, вони застосовуються для спрощення процесу укладання конкретних договорів та визначення бажаної, з точки зору держави, моделі договірного зобовязання. Головною ознакою типових договорів є їх обов'язковість.
Укладаючи договір на основі типового договору, затвердженого відповідним державним органом у межах його компетенції, сторони повинні враховувати імперативні правила, що містяться у такому договорі. У передбачених випадках вони можуть доповнити типовий договір умовами, які не суперечать його змісту, проте позбавлені права ухилятися від укладання договору.
Відповідно до пункту 4 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 868 у разі коли підприємець сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, суб'єкт господарювання зобов'язаний за заявою такого підприємця укласти з ним договір оренди торговельного місця за типовою формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 278 "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень, площ, у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи".
Відповідно до п. 1 Положення про порядок стягнення і перерахування ринкового збору у місті Кіровограді (Положення), затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 16.10.2008 № 1311 ринковий збір це плата за право займання місця для торгівлі на ринках, міні-ринках, філіях ринків, торговельних майданчиках, рядах, ринково-торговельних комплексах усіх форм власності, у тому числі у павільйонах, стаціонарних та напівстаціонарних приміщеннях (магазинах, кіосках, критих та відкритих столах), з автомобілів, візків, мотоциклів, ручних візків тощо, розташованих на їх територіях.
Згідно п. 2.3 Положення платнику ринкового збору видається касовий чек про його сплату із зазначенням дати торгівлі і надпису "Ринковий збір", який повинен зберігатися до закінчення торгівлі.
Пунктом 13 Правил та п. 3.1. Положення передбачено, що одне торговельне місце для розрахунку розміру ринкового збору дорівнює:
- при продажу продукції з прилавка, стола, лотка, візка, у тому числі ручного - одному погонному метру;
- при продажу товарів з відділу магазину чи павільйону, палатки, "ракушки", контейнера, модуля, холодильного прилавка - трьом повним чи неповним квадратним метрам займаної площі.
Ставки ринкового збору за кожний день торгівлі за одне торговельне місце, визначене у п. 3.1 Положення, для фізичних осіб 2,50 грн.
Пунктом 4.1 Положення встановлено, що за умови, якщо суб'єкт підприємницької діяльності або громадянин здійснюють торгівлю на торговому місці, розміри якого перевищують розміри торгового місця, визначені у пункті 3.1 даного Положення, ставка ринкового збору визначається шляхом ділення фактичної площі торгового місця на площу торгового місця, обумовленого у пункті 3.1 даного Положення, та множення на ставку ринкового збору, обумовлену п.4.1 даного Положення.
В матеріалах справи міститься акт проведення замірів торгового місця № 8, ряд 2, ділянка 3, яке займала приватний підприємець ОСОБА_1 на території Колгоспного ринку від 14.01.2009, згідно якого комісією у складі менеджера з комерційної діяльності Новікової В.В., завідувача фінансово-комерційного відділу Гребенюка О.В., заступника завідувача Колгоспного ринку Курлейко Б.А., інспектора з контролю за платниками Росулова Т.Б. в присутності приватного підприємця ОСОБА_1 проведено заміри торгового обладнання та додатково займаної площі (площі додаткової викладки товару) та встановлено, що площа фактично зайнятого торгового місця складає 3,44 кв.м.
Членами комісії засвідчено, що приватний підприємець ОСОБА_1 від підпису даного акта відмовилась (том 2, а.с. 43-45).
Крім того, з протоколів нарад вбачається, що ОСОБА_1 не бажає платити за "приставний стіл", тим самим визнаючи, що вона дійсно займала додаткову торговельну площу поряд з торговельною спорудою - металевим лотком типу "ракушка".
Поряд з тим, з набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України, припинено дію Указу Президента України від 28.06.1999 № 761/99 "Про впорядкування механізму сплати ринкового збору", тобто з 01.01.2011 ринковий збір не справляється.
Відповідно до частини 4 статті 4 Цивільного кодексу України якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону.
Таким чином, пункт 4 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків діяв протягом 20092010 років, коли справлявся ринковий збір і зазначений обовязок виникав у адміністрації тільки за умови, якщо підприємець в порядку, визначеному Указом Президента України від 28.06.1999 № 761/99 та п. 23 Правил торгівлі на ринках міста Кіровограда, сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку касирам та контролерам ринку.
Позивачем надано квитанції банківських установ, згідно яких вбачається, що з 2009 року по листопад 2010 року позивачем сплачувалось по 260 грн в місяць з призначенням платежу - за ринковий збір та сплату за торгове місце.
У заяві про зміни до позовних вимог, позивач зазначає, що ця сума складається із 65 грн ринкового збору та 195 грн за утримання в належному стані торговельного місця (том 2, а.с. 118-119), тобто позивач здійснювала оплату ринкового збору за ставкою одного торговельного місця, а саме по 2,50 грн збору за 26 днів у місяць виходячи із площі 2,4 кв.м, зазначеної в угоді від 08.02.2008.
Таким чином, позивачем порушувались вимоги вищенаведених актів, правил та положень, так як сплата ринкового збору здійснювалась не у повному обсязі, не щоденно, не у встановленому порядку та за відсутності укладеного з адміністрацією ринку договору або іншої домовленості на сплату ринкового збору один раз на місяць через касу ринку.
Крім того, підприємством "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств (облспоживспілки) наказом від 07.05.2010 № 40 у зв'язку із збільшенням витрат на утримання ринків підприємства "Кооперативний ринок" облспоживспілки з метою впорядкування діючих тарифів та забезпечення рентабельної роботи підприємства встановлено вартість 1 кв.м торговельного місця в залежності від розташування та спеціалізації, зокрема, для торгівлі на території ринку з ракушки, контейнера, модуля, тощо - 3,50 грн за 1 кв.м торгового місця за день або 91,0 грн за місяць (том 2, а.с. 48, 49).
Тобто, позивач сплачувала за утримання торгового місця не за затвердженими тарифами.
Матеріалами справи підтверджено неприйняття відповідачем оплат від позивача після припинення господарсько-правових відносин.
За приписами статті 187 Господарського кодексу України судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів, поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна із сторін ухиляється від його укладення та спори з умов договору у разі коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов і передали спір на розгляд господарського суду. У разі ухилення суб'єкта господарювання від оформлення договору, що ґрунтується на державному замовленні або укладення якого є для нього обов'язковим через пряму вказівку закону, господарський суд за позовом іншої сторони виносить рішення про спонукання до укладення договору чи про його укладення на певних умовах
У даному випадку позивач просить зобов'язати підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств укласти з нею договір оренди торгівельного місця 8, ряд 2, ділянка 3 з тих підстав, що позивач здійснює свою торговельну діяльність на території ринку значний час, перераховувала грошові кошти за користування торговим місцем та сплачувала ринковий збір, а відповідач зволікав на її заяви про укладення з нею договору та ухилявся від його укладення.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладення господарських договорів.
Так, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (частина 1 статті 181 ГК України).
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (частина 2 статті 181 ГК України).
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору (частина 3 статті 181 ГК України).
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором (частина 4 статті 181 ГК України).
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони (частина 5 статті 181 ГК України).
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо) (частина 6 статті 181 ГК України).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими (частина 7 статті 181 ГК України).
У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України (частина 8 статті 181 ГК України).
Як вбачається з матеріалів справи, керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 868 позивачем у листопадів 2009 року було направлено відповідачу проект договору оренди торговельного місця від 13.11.2009 (том 1, а.с. 40-45).
Слід зазначити що запропонований позивачем проект договору оренди торговельного місця не підписаний самою ОСОБА_1
Відповідач не погодився на всі запропоновані умови та направив позивачеві протокол розбіжностей до вказаного типового договору оренди торговельного місця для ознайомлення та підписання в установленому законом порядку (том 1, а.с. 46, 48, 49), який ОСОБА_1 також відмовилась підписати.
Позивач не передала у визначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, однак і не можна вважати прийнятими пропозиції відповідача, так як сам проект договору не підписаний ОСОБА_1, а згідно частини 2 статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Крім того, сторони не досягли згоди з усіх істотних умов договору, тобто договір не відбувся.
Тобто в даному випадку відповідач не відмовлявся від укладення договору, а лише не погодився на запропоновані умови.
Відповідно, позивач мала звернутись на той час до суду із позовом про врегулювання розбіжностей, що зроблено не було, тому позивачем не доведено того факту, що відповідач відмовився від укладення договору.
Сам відповідач не заперечує, що з 01.01.2009 позивач здійснювала торговельну діяльність на території ринку без відповідної правової підстави. Матеріалами справи також підтверджено неодноразові спроби самого відповідача врегулювати ситуацію, яка склалася із здійсненням торговельної діяльності позивача на ринку та укласти з нею відповідний договір.
Слушно також зауважив відповідач, що той факт, що підприємець певний час користується (орендує) торговельне місце на ринку не породжує у нього права власності або ж виключного права користування саме цим торговельним місцем, оскільки користування таким торговельним місцем обмежене терміном дії та іншими умовами відповідного договору оренди.
Відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України, у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Позивачем не поданий відповідний проект договору.
Крім того, на сьогодні постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.09.2010 у справі № 2а-4429/09/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2010, постанова Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 278 "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи", якою затверджено примірний договір оренди торговельного місця, визнана незаконною та скасована.
З урахуванням вищевикладеного, господарський суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову та, відповідно, відмовляє у задоволенні позову.
Керуючись статтями 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Примірники рішення направити учасникам судового процесу за наступними адресами:
- фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - 25009, АДРЕСА_1;
- підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств - 25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 53;
- ОСОБА_2 - АДРЕСА_2.
Суддя В.Г.Кабакова
Повне рішення складено 18.01.2012.