Постанова № 20863988, 29.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.07.2011
Номер справи
2а-4647/11/2670
Номер документу
20863988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м.Київ

29 липня 2011 року 15:40 год.№ 2а-4647/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді КостенкаД.А., при секретарі судового засідання Велігурі Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеркарго-Україна" (далі ТОВ "Інтеркарго-Україна") до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва (даліДПІ) про скасування наказу від 20.01.2011 р. №147 і визнання проти правними дій щодо проведення перевірки,

в с т а н о в и в:

ТОВ "Інтеркарго-Україна" звернулося до суду з позовом до ДПІ, в якому просить скасувати наказ від 20.01.2011 р. №147 і визнати проти правними дії щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

Позов обґрунтовано тим, що ДПІ у порушення пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 та п.79.2 ст.79 ПК безпідставно прийнято рішення про проведення документальної позапла нової невиїзної перевірки ТОВ "Інтеркарго-Україна" та здійснено перевірку, оскільки обов'язковий запит від 03.02.2011 р. №1504/10/23-70 був направлений відповідачем вже після прийняття ним 20.01.2011р. наказу про проведення перевірки №147.

До суду надійшла заява представника ТОВ "Інтеркарго-Україна" про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача (Оксентюк О.С.) не визнала позов. Відповідач заперечує проти позову тих підстав, що оскільки директор ТОВ "Інтеркарго-Україна" отримав наказ та повідомлення про проведення перевірки, а також надав відповідь на запит від 03.02.2011 р. №1504/10/23-70, то відповідно ТОВ "Інтеркарго-Україна" допустило посадових осіб ДПІ до проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, а значить і дії ДПІ пов'язані з проведенням такої перевірки були правомірними.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.

Судом встановлено, що у період з 31.01.2011 р. по 11.02.2011 р. ДПІ проведено доку ментальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Інтеркарго-Україна" (код 35982607) з пи тань правильності нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість при взає мовідносинах з підприємствами ТОВ "Агротрансгруп", ТОВ "Будкапремонт", ТОВ "І.Т.А.-Фінанс", ПП "Будпостач", ТОВ "Укрпромтехенерго", ТОВ "НВО "Територіальні ресурси", ТОВ "Профіт-Система" 2009, 2010 р.р., за результатами якої складено акт від 18.02.2011р. №86/1-23-70-35982607 (а.с. 4-14).

Як вказано в акті, перевірка проведена на підставі наказу ДПІ від 20.01.2011 р. №147, який, як вбачається з його змісту, винесено на підставі пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК (а.с. 19).

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами держав ної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Згідно з положеннями пп. 75.1.2 зазначеного пункту, документальна позапланова пе ревірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і прово диться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом, а документальною невиїз ною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Підпунктом 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 ПК визначено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно із п. 79.1 ст. 79 ПК документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст. 77 та 78 цього Кодексу.

Підпунктом78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК передбачено, що документальна позапланова виїз на перевірка здійснюється, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Зазначені у пп. 78.1.4 ПК обставини є юридичним фактом, з настанням якого законо давець пов'язує подальшу реалізацію органом державної податкової служби свого права на проведення документальної позапланової невиїз ної перевірки.

Отже, у випадку, передбаченому пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК, виключною пере думовою для прийняття органом державної податкової служби рішення (наказу) про прове дення доку ментальної позапланової невиїзної перевірки платника податків і здійснення перевірки, є факт не надання цим платником пояснень та їх докумен тального підтвердження на письмо вий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отри мання запиту.

Під час судового розгляду справи відповідач не представив суду доказів існування обставин, передба чених у пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК, на час прийняття оскаржуваного наказу від 20.01.2011 р. №147 і не довів факт ненадання ТОВ "Інтеркарго-Україна" пояснень та їх докумен тального підтвердження на письмовий запит ДПІ протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Наявний у справі письмовий запит ДПІ від 03.02.2011 р. №1504/10/23-70 (а.с. 15) та підтверджений у акті перевірки факт надання позивачем відповіді на нього, додатково під тверджують відсутність підстав для проведення спірної перевірки. При цьому суд зауважує, що направлення ДПІ запиту після прийняття рішення про проведення перевірки та її здій снення, не свідчить про додержання відповідачем вимог пп. 78.1.4 п. 78.1 ст.78 ПК і не доводить правомірність оскаржуваного рішення та дій.

Таким чином, враховуючи відсутність у ДПІ передбачених пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК необхідних підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Інтеркарго-Україна", оскаржуваний наказ ДПІ від 20.01.2011 р. №147 підлягає скасуванню, а дії ДПІ із проведення зазначеної перевірки визнанню протиправ ними.

Твердження відповідача про те, що допущення пози вачем пере віряючих до перевірки свідчить про її правомірність, суд оцінює критично.

Так, зі змісту п 78.5 ст. 78 і ст. 81 ПК випливає, що передбачена у ст. 81 цього Кодексу можливість платником податків не допустити посадо вих осіб органів податко вої служби до проведення перевірки стосується саме документальних позапланових виїзних перевірок.

Цим же пунктом визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому ст. 79 цього Кодексу. Водночас, оскільки невиїзна перевірка здійснюється в приміщенні органу державної податкової служби і присутність платника податків не обов'язкова, то питання допуску перевіряючих до перевірки у ст. 79 ПК нерозглядається, адже фактично такі обставини не мають місця.

З огляду на викладене, суд відхиляє дані твердження відповідача, оскільки вони не сто суються фактич них обставин справи, яка розглядається. З цих же мотивів посилання відповідача на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 29.10.2009 р. по справі №5/120-А суд вважає необґрунтованими, адже фактичні обставини вказаної справи відмінні.

Враховуючи викладені факти і мотиви, зважаючи, що відповідачем не доведено право мірність прийняття оскаржуваного наказу від 20.01.2011 р. №147 і проведення документаль ної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Інтеркарго-Україна", адміністративний позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 138, 158163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

1.Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеркарго-Україна".

2.Скасувати наказ Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва від 20.01.2011 р. №147 про проведення докумен тальної поза планової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеркарго-Україна".

3.Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеркарго-Україна" з 31.01.2011 р. по 11.02.2011 р.

4.Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеркарго-Україна" судовий збір (державне мито) у сумі 3,40 грн. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання її копії.

СуддяД.А. Костенко