Постанова № 20861645, 23.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2011
Номер справи
2а-11132/11/1270
Номер документу
20861645
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 грудня 2011 року Справа № 2а-11132/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кисельової Є.О.,

за участю секретаря судового засідання Гришиної О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Словяносербська» державного підприємства «Луганськвугілля» до державної податкової інспекції в Словяносербському районі Луганської області про скасування рішення начальника ДПІ в Словяносербському районі Луганської області від 28.02.2011 р. № 1410/24-0 про опис майна у податкову заставу платника податків ДП « ГЗФ «Словяносербська» і зобовязання ДПІ в Словяносербському районі Луганської області вивести з податкової застави майно за описом від 28.02.2011 р., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до державної податкової інспекції в Словяносербському районі Луганської області про скасування рішення начальника ДПІ в Словяносербському районі Луганської області від 28.02.2011 р. № 1410/24-0 про опис майна у податкову заставу платника податків ДП « ГЗФ «Словяносербська» і зобовязання ДПІ в Словяносербському районі Луганської області вивести з податкової застави майно за описом від 28.02.2011 р.

В обґрунтування позову зазначив наступне.

Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» 15.03.2011р. взято на облік в ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області як платник окремих податків.

28.02.2011р. ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області прийняло рішення № 1410/24-0 від 28.02.2011р. про опис майна у податкову заставу платника податків ДП «ГЗФ -Слов'яносербська», на підставі якого було складено Акт опису майна від 28.02.2011р. Майно складалось з 76516 т мулу(відходів вуглезбагачення) за ціною 16,99 грн. з ПДВ за 1 т, всього суму 1300006,84 грн. Вважаємо, що на даний момент це рішення є неправомірним і овинно бути визнано недійсним з наступних підстав.

На підставі наказу Мінвуглепрому України від 13 вересня 2010 г. № 341 «Про припинення діяльності ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» з 11.03.2011р. ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» реорганізовано в відокремлений підрозділ «ГЗФ «Слов'яносербська» державного підприємства «Луганськвугілля». Підрозділ не є юридичною особою. Правонаступником прав і обов'язків ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» є ДП «Луганськвугілля».

Таким чином, вказане вище рішення ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області стосується вже неіснуючого підприємства і має бути визнано недійсним.

Крім цього в оспорюваному акті вказана ціна 1 т мулу -16,99 грн. з ПДВ, що не відповідає дійсності, в зв'язку з тим, що була проведена його переоцінка і є заключення експерта, що на даний момент ціна дорівнює 25,50 грн. з ПДВ.

До того ж, згідно рішення начальника ДПІ в Слов'яносербському районі від 20.05.2011р. за № 5002/24-0 складено два Акти опису майна, один на 59952 т мулу за ціною 16,99 грн.з ПДВ за 1 т. на загальну суму 1018584,48 грн. та другий Акт опису майна на 9470 т мулу за ціною 16,99 грн. з ПДВ за 1 т. на загальну суму 160895,3 грн. Ці два Акти опису майна вже стосуються ВП «ГЗФ Слов'яносербська» ДП «Луганськвугілля» і саме ці Акти були додані ДПІ до їх позовної яви про стягнення податкової заборгованості у сумі 1179479,78 грн. шляхом надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, отриманої Луганським окружним адміністративним судом 21.09.2011 р. 08.11.2011 р. судом прийнято постанову про задоволення цих позовних вимог вартості заставного майна, враховуючи, що на даний момент за оцінкою експерті 1т мулу складає 25,50 грн. з ПДВ, достатньо для покриття суми податкового боргу не 19.09.2011р.(сума боргу за позовом ДПІ при розгляді справи в суді), а й на 01.11.2011 р.1329234,95 грн. (сума податкового боргу за нашими розрахунками, включаючи розстрочку і пеню). У вказаній вище постанові суду знайшло відображення того факту, що на дату розгляду справи вартість 1т мулу за останньою оцінкою становить саме 25,50 грн. з ПДВ, проти чого не заперечувала ДПІ. Виникає питання в правомірності перебування в податковій заставі іншого, крім вказаного майна. Вартість заставного майна відповідає сумі боргу, як і передбачено ст.89.2 Податкового кодексу України і не може перевищувати суми боргу. Знаходження в податковій заставі майна підприємства на суму більше ніж податковий борг вважаємо незаконним і це перешкоджає нам розпоряджатись цим майном на свій розсуд, що не на користь інтересам підприємства.

05.10.2011р. в ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області позивачем було лист за № 1286 з проханням визнати цей акт недійсним, а також акт № 4372/24-0 самостійно виділених платником податків для продажу від 04.06.2010р., на відповідь від 17.10.2011р. за № 5942/24-3, яка не задовольняє позивача і не стосується основного поставленого питання про перевищення вартості заставного майна суми складеним актам.

Просять задовольнити позову у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового Кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим дексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно п.п.89.1.189.1.2 п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України, право такової застави виникає у разі :

89.1.1. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

89.1.2. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 89.2 ст. 89 Податкового Кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

П.89.3 ст.89 Податкового Кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним грганом державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1ст.14 Податкового кодексу України датковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням рафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

На момент винесення рішення про опис майна в податкову заставу платника податків ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» не була самостійно юридичною особою. На підставі наказу Мінвуглепрому України від 13.09.2010 р. № 341 «Про припинення діяльності ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» з 11.03.2011 р. реорганізовано в відокремлений підрозділ «ГЗФ «Слов'яносербська» державного підприємства «Луганськвугілля».

Відповідачем була проведена інвентаризація, в ході якої було виявлено, що ВП "ГЗФ "Слов'яносербська" ДП "Луганськвугілля" вартість описаного майна більша за суму податкового боргу. З метою виконання вимог Податкового кодесу України було вирішено вивести з податкової застави майно підприємства, яке було описане згідно акту опису майна від 28.02.2011 р. № 1413//24-0 на суму 1300,00 грн.

У зв'язку з тим, що підприємство ДП "Луганськвугілля" (32473323) та його відокремлені підрозділи мають податковий борг не забезпечений податковою заставою в розмірі 1943,1 тис. грн. було прийняте рішення керівника ДПІ в Слов'яносербському районі від 09.12.2011р. № 7083/24-0 про опис майна у податкову заставу ДП "Луганськвугілля" (32473323).

На виконання вимог Податкового кодексу України та згідно з рішенням про опис майна у податкову заставу було складено акт опису майна від 12.12.2011р. № 7088/24-0, згідно якого було описане майно відокремленого підрозділу ДП "Луганськвугілля", а саме мул (відходи вуглезбагачення), зольністю-56,9%, вологістю-24,0%, які знаходяться в м. Зимогір'я (шламонакопичувач № 1) в кількості 76516т. на суму 1951158,00 тис.грн.

На підставі даного акту опису, 13.12.2011р. здійснено заміну в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, згідно якого вилучено з податкової застави активи ВП "ГЗФ "Слов'яносербська" ДП "Луганськвугілля" 36090220) згідно з актом опису № 1412/24-0 від 28.02.2011р. та внесено в податкову заставу активи ДП "Луганськвугілля" (32473323) згідно з актом опису № 7088/24-0 від 12.12.2011р.

Просять суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» 15.03.2011р. взято на облік в ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області як платник окремих податків (а.с.12).

28.02.2011р. ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області прийняло рішення

№ 1410/24-0 від 28.02.2011р. про опис майна у податкову заставу платника податків ДП «ГЗФ -Слов'яносербська», на підставі якого було складено Акт опису майна від 28.02.2011р. Майно складалось з 76516 т мулу(відходів вуглезбагачення) за ціною 16,99 грн. з ПДВ за 1 т, всього суму 1300006,84 грн. (а.с.17,18).

На підставі наказу Мінвуглепрому України від 13 вересня 2010 г. № 341 «Про припинення діяльності ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» з 11.03.2011р. ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» реорганізовано в відокремлений підрозділ «ГЗФ «Слов'яносербська» державного підприємства «Луганськвугілля». Підрозділ не є юридичною особою. Правонаступником прав і обов'язків ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» є ДП «Луганськвугілля».

05.10.2011р. в ДПІ в Слов'яносербському районі Луганської області позивачем було направлено лист за № 1286 з проханням визнати цей акт недійсним, а також акт № 4372/24-0 самостійно виділених платником податків для продажу від 04.06.2010р., на відповідь від 17.10.2011р. за № 5942/24-3 позивачу було відмовлено в задоволенні визнання вказаного акту недійсним (а.с.16).

Під час розгляду справи встановлено та підтверджено поясненнями представника відповідача, що відповідачем була проведена інвентаризація, в ході якої було виявлено, що ВП "ГЗФ "Слов'яносербська" ДП "Луганськвугілля" вартість описаного майна більша за суму податкового боргу. З метою виконання вимог Податкового кодесу України було вирішено вивести з податкової застави майно підприємства, яке було описане згідно акту опису майна від 28.02.2011 р. № 1413//24-0 на суму 1300,00 грн.

У зв'язку з тим, що підприємство ДП "Луганськвугілля" (32473323) та його відокремлені підрозділи мають податковий борг не забезпечений податковою заставою в розмірі 1943,1 тис. грн. було прийняте рішення керівника ДПІ в Слов'яносербському районі від 09.12.2011р. № 7083/24-0 про опис майна у податкову заставу ДП "Луганськвугілля" (32473323) (а.с.29).

На виконання вимог Податкового кодексу України та згідно з рішенням про опис майна у податкову заставу було складено акт опису майна від 12.12.2011р. № 7088/24-0, згідно якого було описане майно відокремленого підрозділу ДП "Луганськвугілля", а саме мул (відходи вуглезбагачення), зольністю-56,9%, вологістю-24,0%, які знаходяться в м. Зимогір'я (шламонакопичувач № 1) в кількості 76516т. на суму 1951158,00 тис.грн.

На підставі даного акту опису, 13.12.2011р. здійснено заміну в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, згідно якого вилучено з податкової застави активи ВП "ГЗФ "Слов'яносербська" ДП "Луганськвугілля" 36090220) згідно з актом опису № 1412/24-0 від 28.02.2011р. та внесено в податкову заставу активи ДП "Луганськвугілля" (32473323) згідно з актом опису № 7088/24-0 від 12.12.2011р.(а.с.36-41).

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового Кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим дексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно п.п.89.1.189.1.2 п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України, право такової застави виникає у разі :

89.1.1. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

89.1.2. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 89.2 ст. 89 Податкового Кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

П.89.3 ст.89 Податкового Кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним грганом державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1ст.14 Податкового кодексу України датковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням рафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Щодо тверджень представника відповідача стосовно того, що рішення від 28.02.2011 р.

№ 1410/24-0 про опис майна у податкову заставу платника податків втрачає свою чинність у звязку з тим, що прийнято нове рішення від 09.12.2011 р. № 7083/24-0, при цьому вказує, що законодавством не передбачено ніякого нормативно-правового акту, відповідно до якого старе рішення втрачає свою чинність, оскільки прийняте нове рішення, судом не приймається до уваги з огляду на наступне.

Законодавством не передбачено, що рішення від 28.02.2011 р. № 1410/24-0 втрачає чинність, у звязку з тим, що прийнято нове, тому рішення від 28.02.2011 р. № 1410/24-0 є чинним.

Проаналізувавши надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Питання щодо судового збору вирішується відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 72, 94, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Словяносербська» державного підприємства «Луганськвугілля» до державної податкової інспекції в Словяносербському районі Луганської області про скасування рішення начальника ДПІ в Словяносербському районі Луганської області від 28.02.2011 р. № 1410/24-0 про опис майна у податкову заставу платника податків ДП « ГЗФ «Словяносербська» і зобовязання ДПІ в Словяносербському районі Луганської області вивести з податкової застави майно за описом від 28.02.2011 р. - задовольнити.

Скасувати рішення начальника ДПІ в Словяносербському районі Луганської області від 28.02.2011 р. № 1410/24-0 про опис майна у податкову заставу платника податків ДП «ГЗФ «Словяносербська» і зобовязати ДПІ в Словяносербському районі Луганської області вивести з податкової застави майно за описом від 28.02.2011 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 28 (двадцять вісім) грн. 23 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 26 грудня 2011 року.

<Текст >

< Резолютивна частина >

< Текст >

<Текст >

СуддяЄ.О. Кисельова