Постанова № 20860352, 10.11.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
0670/8999/11
Номер документу
20860352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 0670/8999/11

категорія 8.2.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2011 р.                                                                                 м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,

при секретарі - Длугаш О.В.,

за участі представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватне підприємство "Гал-Текс" до Державна податкова інспекція у м. Житомирі, Головне управління державного казначейства України у Житомирській області про стягнення бюджетного відшкодування в сумі 625278,80 грн.,-

встановив:

Приватне підприємство "Гал-Текс" звернулось до суду з позовом до Державна податкова інспекція у м. Житомирі, Головне управління державного казначейства України у Житомирській області про стягнення бюджетного відшкодування в сумі 625278,80 грн. В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2010 року по справі № 2а-4125/10/0670, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року податкове повідомлення - рішення від 20 квітня 2010 року № 0000422304/0 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 625278,80грн. визнано нечинним. З огляду на набрання постанови суду законної сили в порядку ст. 254 КАС України, позивач вважає, що має законне право на стягнення суми заявленого бюджетного відшкодування в розмірі 625278,80 грн. Також зазначив, що податковим органом не вчинено жодних дій передбачених Законом України "Про податок на додану вартість" чи Податковим кодексом України для бюджетного відшкодування цих коштів ПП "Гал-Текс"

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представники відповідача в засіданні суду проти позову заперечили з підстав викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 12 серпня 2009 року Приватним підприємством "ГАЛ-ТЕКС" подано до Державної податкової інспекції у м. Житомирі податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2009 року, до якої додана заява на повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 348 481 грн. на рахунок платника у банку. 16 вересня 2009 року ПП ТАЛ-ТЕКС" подано ДПІ у м. Житомирі податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2009 року, до якої додана заява на повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 150 356 грн. на рахунок платника у банку. 16 жовтня 2009 року ПП "ГАЛ-ТЕКС" подано ДПІ у м. Житомирі Податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2009 року до якої додана Заява на повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 155 929 грн. на рахунок платника у банку. Код рядка 25.2 вказаної декларації: "25. Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню: "25.2. у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів" позивачем в усіх 3 випадках не заповнювався.

30 вересня 2009 року ДПІ у м. Житомирі за результатами перевірки ПП "Гал-Текс" складено Акт № 6606/23-2/25011476 про результати позапланової виїзної перевірки вказаного підприємства. Згідно додатку 4 до акту (код рядка декларації 25) за результатами перевірки сума бюджетного відшкодування ПП "Гал-Текс" за липень 2009 року складає 348 450 грн., за серпень 2009 року складає 150 356 грн.

24 листопада 2009 року ДПІ у м. Житомирі за результатами перевірки Приватного підприємства "Гал-Текс" складено довідку № 12/23-2/25011476 про результати позапланової виїзної перевірки вказаного підприємства. Згідно додатку 4 до такого Акту (код рядка декларації 25) за результатами перевірки сума бюджетного відшкодування ПП "Гал-Текс" за вересень 2009 року складає 155 929 грн.

20 квітня 2010 року ДПІ у м. Житомирі прийнято Податкове повідомлення-рішення № 0000422304/0, яким ПП "ГАЛ-ТЕКС" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2009 року у розмірі 625 278,80 грн., а саме: за липень 2009 року в сумі 318993,80 грн., за серпень 2009 року в сумі 150356 грн., за вересень 2009 року в сумі 155929 грн.

26 жовтня 2010 року Житомирським окружним адміністративним судом постановою у справі № 2а-4125/10/0670 вказане податкове повідомлення - рішення від 20 квітня 2010 року № 0000422304/0 визнано нечинним.

20 квітня 2011 року Житомирським апеляційним адміністративним судом ухвалою по справі № 2а-4125/10/0670 постанова Житомирського окружного адміністративного суду залишено без змін, а апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Житомир, прокуратури Житомирської області без задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, відповідно до приписів ст. 72 КАС України, право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за липень - вересень 2009 року в сумі 625278,80грн. встановлено у судовому порядку та не підлягає повторному доказуванню.

Суд не погоджується з твердженням відповідача, що платнику податку необхідно формулювати позовні вимоги як вимоги про зобов’язання податкового органу надати висновок органу державного казначейства із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, з огляду на таке.

Згідно підпункту 1.8 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, що діяла на момент існування спірних відносин) бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Згідно п.п. 7.7.8 п. 7.7 ст. 7 вищезазначеного Закону після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Підпунктом 7.7.10 п. 7.7 ст. 7 зазначеного Закону встановлено, що джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах.

Законодавством України на момент звернення позивача до податкового органу, було встановлено два способи бюджетного відшкодування: повернення коштів на банківський рахунок платника або у рахунок податкових зобов'язань майбутніх періодів. Спосіб відшкодування платник податку обирав самостійно.

Пунктом 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР встановлений порядок визначення сум податку, що підлягає сплаті в бюджет та відшкодуванню з бюджету, і строки розрахунків з бюджетом. Порядок обчислення та відшкодування ПДВ, визначений п. 7.7.3 ст. 7 Закону №168/97-ВР, встановлює, що у разі, коли за результатами звітного періоду різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації. Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково нарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації. Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами.

Відповідно до пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону №168/97-ВР, відшкодування бюджетної заборгованості повинно здійснюватися шляхом перерахування її сум на рахунок платника ПДВ протягом місяця, наступного після подачі податкової декларації. Тобто позивачу із бюджету повинно було бути відшкодовано ПДВ за серпень-вересень 2009 р. Але своєчасно кошти позивачем одержані не були, і зазначена заборгованість може бути стягнута в судовому порядку.

Крім того, Законом № 168/97 не обумовлено реалізацію платником податку свого права на отримання відшкодування з бюджету наявністю в органу Державного казначейства висновку податкового органу.

Порядком відшкодування податку на додану вартість ( який діяв на момент виникнення правовідносин), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України та Головним управлінням Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72, платники податку не вважаються суб’єктами відносин, що виникають з приводу надання висновку про суми відшкодування ПДВ, оскільки згідно з цим Порядком такий висновок надається органом державної податкової служби органу Держказначейства, а не платнику податку.

В разі, коли податковий орган в установлений законом строк не надає відповідного висновку органу державного казначейства, платник податку має право скористатися своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів з державного бюджету. Такий же спосіб захисту слід застосовувати в разі безпідставної відмови платнику податку у бюджетному відшкодуванні.

Відповідачами у справах такої категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми податку на додану вартість, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України".

За вказаних обставин, на думку суду способом захисту порушеного права у разі невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості може бути лише стягнення бюджетної заборгованості судом за позовом платника податку.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 22.12.2010 року у справі К-25021/10 та від 15.03.11 року у справі К-12413/09 та у інформаційному листі ВАСУ "Проблемні питання застосування законодавства у справах за участю органів державної податкової служби" від 20.07.2010 р. N 1112/11/13-10.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про законність та обгрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158- 163, 186, 254 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Гал-Текс" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 625278, 80грн.

Відшкодувати з Державного бюджету України на користь позивача 1700 грн. сплачених судових витрат.

           Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

           У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 15 листопада 2011 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.