Постанова № 20859785, 27.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2011
Номер справи
2а/0570/22634/2011
Номер документу
20859785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22634/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11.45

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.

при секретаріАврамченко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул.50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія»

до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 07.11.2011 р.

№0010831503, №0010841503

за участю представника позивача Половоцької Н.М.

представника відповідача не зявився

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія» звернулося до суду з позовом Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 07.11.2011 р.№0010831503, №0010841503.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ДПІ у Дарницькому районі м. Києва була проведена перевірка дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень по орендній сплаті за землю до установ банку Товариством з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія» за період з 30.03.2011 року по 29.09.2011 року, про що був складений акт № 7021/1503-32203226. Цим актом були зафіксовані порушення п. 287.3, п. 287.4 ст. 287 Податкового кодексу України. На підставі цього акту, відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 07.11.2011 року № 0010831503, № 0010841503, якими застосований штраф у сумі 51414,93 грн. та 52000 грн. відповідно. Позивач не згодний з вказаними податковими повідомленнями рішеннями в повному обсязі. Посилаючись на п. 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України, зазначає, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення. У звязку з тим, що несплата ним податкових зобовязань відбулася у зазначений період, просить суд визнати недійсними податкові повідомлення-рішення від 07.11.2011 р. №0010831503, №0010841503.

Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві. Додатково пояснив, що штрафні санкції за несплату податкового боргу понад 30 днів у розмірі 20 % від сплаченої суми відповідач мав можливість застосувати у строк до 30 червня 2011 року, оскільки загатний строк несплати після 30 днів з моменту виникнення податкового боргу вже не впливає на розмір штрафу (у будь-якому разі штраф складає 20%). Факт часткової оплати боргу після 30.06.2011р. (у вересні 2011р.) не впливає на незаконність прийнятих повідомлень-рішень тому, що правопорушення вважається закінченим наступного дня після перебігу 30-ти денного строку після виникнення податкового боргу.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Також, через канцелярію суду надав заперечення (а.с.50-51), у яких адміністративний позов не визнав. Посилаючись на Закон України «Про державну податкову службу в Україні», Податковий кодекс України, вважає спірні податкові повідомлення рішення законними, а позовні вимоги безпідставними.

Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія» зареєстрований Дарницькою районної у місті Києві державної адміністрацією 10.12.2002р., свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 342996, код ЄДРПОУ 32203226. Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 27.08.2009р. місцезнаходженням позивача є м. Донецьк, пр.-т. Лагутенко, 13.

Відповідачем - Державною податкової інспекцією у Дарницькому районі м. Києва була проведена перевірка дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку Товариством з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія» за період з 30.03.2011 року по 20.09.2011 року.

За результатом перевірки був складений акт № 7021/1503-32203226 від 21.10.2011 року (надалі Акт перевірки).

У Акті перевірки були зафіксовані порушення п. 287.3 та п. 287 Податкового кодексу України, а саме порушення строків сплати податкових зобовязань по платі за землю, які виникли за період березень-квітень 2011 року.

На підставі цього акту, відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 07.11.2011 року №0010831503 та № 0010841503, якими застосовані штрафи у сумі 51414,93 грн. та 52000 грн. відповідно.

Позивач не згодний з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями в повному обсязі.

Суд вважає, що позовні вимоги про визнання недійсними даних податкових повідомлень-рішень підлягають задоволенню частково, виходячи з наступних встановлених обставин.

Регулювання відносин у сфері справляння податків та зборів, порядку їх адміністрування, кола субєктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належать до сфери дії Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.

Відповідно до п. 14.1.147 ст. 14 Податкового Кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

20.07.2005 року між Київською міською радою та ТОВ «Централізована енергопостачальна компанія» був укладений договір оренди земельних ділянок для експлуатації та обслуговування виробничих будівель та спору майнового комплексу на вул. Зрошувальній, 3,5 у Дарницькому районі міста Києва.

Відповідно до умов цього договору позивач (орендар) за користування земельною ділянкою вносить орендну плату у розмірі двох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік. Орендна плата вноситься рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за основним календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Позивачем до ДПІ у Дарницькому районі м. Києва була надана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік, зобовязання за якою склали 5 845 792,04 грн. (щомісячний платіж 487 149,34 грн.).

Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Як вбачається з Акту перевірки, орендна плата за лютий 2011 року, березень 2011 року з граничним строком сплати 30.03.2011, 30.04.2011 року відповідно, сплачувалась позивачем наступними платежами:

31.03.2011 року у розмірі 126000,00 грн. (кількість днів затримки -1),

01.04.2011 року у розмірі 300000,00 грн. (кількість днів затримки- 2),

05.04.2011 року у розмірі 48149,34 грн. (кількість днів затримки -6),

06.05.2011року у розмірі 40000,00 грн. (кількість днів затримки -6),

20.06.2011 року у розмірі 80000,00 грн. (кількість днів затримки -51),

25.06.2011р. у розмірі 100000,00 грн. (кількість днів затримки -56),

15.09.2011р. у розмірі 50000,00 грн. (кількість днів затримки 138),

20.09.2011р. у розмірі 30000,00 грн. (кількість днів затримки 143).

Дані обставини підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними документами, зворотнім боком картки особового рахунку позивача та не заперечується позивачем.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 115.1. статті 115 Податкового кодексу України встановлено, що у разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.

Згідно з п. 14.1.265 ст. 14 того самого кодексу штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З аналізу даної норми вбачається, що складом передбаченого нею податкового порушення є бездіяльність, яка полягає у несплаті суми грошового зобовязання у встановлені кодексом строки. Таке порушення є триваючим, оскільки один раз почавшись (з дня, наступного за граничним строком сплати) воно чиниться шляхом безперервного невиконання відповідного обов'язку.

Як вбачається з Акту перевірки та розрахунку штрафних санкцій до оспорюваних повідомлень-рішень (а.с. 61), санкції за ними застосовані за несвоєчасну сплату податкових зобовязань, які виникли за лютий 2011р. (по строку 30.03.2011р.) та березень 2011 року (по строку 30.04.2011р.). Зважаючи на те, що ці податкові зобовязання мають різні строки сплати, виникають у різний час та з різних підстав, їх несплата становить окремі триваючі податкові правопорушення.

Таким чином у даній справі судом встановлено два податкових порушення, штрафні санкції за кожне з яких за приписами ст. 115.1. статті 115 Податкового кодексу України мають застосовуватися окремо.

Для застосування таких штрафних (фінансових) санкцій за кожне порушення згідно зі ст. 126 Податкового кодексу України слід визначити погашену суму боргу, а потім, у залежності від кількості днів затримки, розрахувати відповідний відсоток, від погашеної суми боргу. Тому вказана штрафна (фінансова) санкція застосовується виключно після погашення суми боргу або його частини.

У звязку зі сплатою позивачем переліченими вище платежами податкового боргу, відповідно до ст. 126 Податкового кодексу України відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0010831503 від 07.11.2011р., яким застосований штраф у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу за період з 31.03.2011 року до 06.05.2011 року в сумі 51414,93 грн. (126000,00грн. + 300000,00грн. + 48149,34грн. + 40000,00грн. = 514149,34 грн. х 10% = 51414,93 грн.) та № 0010841503 від 07.11.2011 р., яким застосований штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу за період з 20.06.2011 року до 20.09.2011 року в сумі 52000,00 грн. (80000,00грн. + 100000,00грн. +50000,00грн. +30000,00грн. =260000,00грн. х 20% = 52000,00грн.).

У той самий час, згідно з пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

З аналізу цієї норми вбачається, що граничний розмір штрафу (1 грн.) застосовується у разі наявності одночасно двох умов:

- несплата зобовязань повинна тривати з 01.01.2011р. по 30.06.2011р.

- несплата зобовязань складає окреме порушення (у контексті даного спору виникає за окремий податковий період).

Як вбачається з Акту перевірки та розрахунку санкцій до спірних повідомлень-рішень (а.с. 61) дані умови наявні у звязку з несплатою податкових зобовязань позивача за лютий 2011 року. Така несплата виникла та припинилася у період з 30.03.2011 року до 05.04.2011 року, а тому штраф за неї не може перевищувати 1 гривню. Такий штраф реалізований у повідомленні-рішенні №0010831503 від 07.11.2011р., тому з наведених підстав вимоги про визнання недійсним вказаного вище податкового повідомлення-рішення підлягають задоволенню частково.

Крім того, наведені вище умови частково наявні при несплаті грошових зобовязань позивача за березень 2011 року. Така несплата виникла та припинилася у період з 30.04.2011 року до 20.09.2011 року.

З наведених вище підстав штраф за неї у період з 30.04.2011р. по 30.06.2011 року не може перевищувати 1 гривню.

За несплату ж вказаного зобовязання у інший період з 01.07.2011р. по 20.09.2011 року штраф застосовується на загальних підставах, оскільки на таке порушення не розповсюджується дія пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України.

Штрафні санкції за несплату позивачем грошових зобовязань за березень 2011 року застосовані двома податковими повідомленнями рішеннями в залежності від строку затримки платежу: №0010841503 та №0010831503 від 07.11.2011р..

Останнім повідомленням-рішенням штраф застосований у звязку з частковим припиненням порушення (оплатою) 06.05.2011 року, першим з перелічених у звязку з оплатами 20.06.2011р, 25.06.2011р, 15.09.2011р. та 20.09.2011р.

Усі ці часткові оплати повязані між собою одним податковим порушенням (бездіяльністю), яке полягає у несплаті зобовязань за березень 2011 року. Тому не зважаючи на кількість днів затримки, а отже й кількість повідомлень-рішень, за умови оплати цього зобовязання у період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. штраф може складати не більше 1 гривні.

За податковим повідомленням-рішенням №0010831503 від 07.11.2011р. штраф за це порушення складає 4000 грн. (оплата за п/д №180 від 06.05.2011р. боргу у сумі 40000 грн. х 10%), що не відповідає пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України.

Тому дане повідомлення-рішення підлягає визнанню недійсним частково - у сумі 51412,93 грн. (51414,93 грн. 2 грн.). Розрахунок цієї суми обумовлений тим, що у вказаному повідомленні-рішенні реалізовані штрафи за два податкові порушення, у той час як штрафні санкції за кожне з порушень за приписами ст. 115.1. статті 115 Податкового кодексу України мають застосовуватися окремо.

Частина податкового порушення, яке полягає в несплаті грошових зобовязань за березень 2011 року продовжувала тривати після 30.06.2011р., а тому на неї не розповсюджуються обмеження, передбачені пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України.

Зважаючи на таке штраф щодо цієї частини порушення має застосовуватися на загальних підставах відповідно до ст. 126 ПК України та складає 20% від погашеної суми боргу (оскільки кількість днів затримки навіть після 30.06.2011р. більше 30). Погашення зобовязань відбувалося 15.09.2011 року на суму 50000,00 грн. та 20.09.2011 року - 30000,00 грн. Загалом відповідна частина штрафу складає 16000,00грн. (50000,00грн + 30000,00грн. = 80000 грн. х 20% = 16000,00грн.).

У іншій частині (у розмірі 36000грн. = 52000 грн. 16000 грн.) застосування штрафу за податковим повідомленням-рішенням №0010841503 від 07.11.2011р. не відповідає пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України. Це обумовлює визнання його недійсним у зазначеній частині.

При ухваленні даного рішення суд враховує, що відповідно до ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Як вже зазначалося, притягнення до відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобовязань передбачає застосування штрафу у залежності від сплаченої суми. Якщо сума зобовязань сплачується частками (порушення припиняється у частині) штраф розраховується пропорційно сплаченій частині (пропорційно припиненій частині правопорушення). Тому застосування двох штрафів за сплату одного податкового зобовязання двома частинами не може вважається подвійним (повторним) притягненням до юридичної відповідальності за одне порушення.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати підлягають стягненню відповідно до задоволених вимог.

Керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 07.11.2011 р. №0010831503, №0010841503 задовольнити частково.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва від 07.11.2011 року № 0010831503 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 51412,93 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва від 07.11.2011 року № 0010841503 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 36000 грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Централізована енергопостачальна компанія» (83086, м. Донецьк, пр. Лагутенка,13, ЄДРПОУ 32203226) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 14,12 коп. ( чотирнадцять гривень дванадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 27 грудня 2011р. Постанова виготовлена в повному обсязі 03 січня 2012р.

Суддя Бєломєстнов О. Ю.