Постанова № 2085828, 18.09.2008, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
18.09.2008
Номер справи
а19/390-08
Номер документу
2085828
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"18" вересня 2008 р. Справа № А19/390-08

За позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Сіпан», с. Дорогинка

до

Київської обласної державної адміністрації, м. Київ

про

визнання нечинним розпорядження частково та зобов`язання вчинити дії

Суддя Карпечкін Т.П.

При секретарі судового засідання Федько Т. В.

Представники сторін:

від позивача:

від відповідача:

Рожнов О. М. (дов. № 87 від 12.06.2008 року);

не з`явився

обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сіпан»звернулось до господарського суду Київської області із адміністративним позовом до Київської обласної державної адміністрації про визнання нечинним розпорядження частково та зобов`язання вчинити дії.

Провадження у справі було порушене відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 2 вересня 2008 року та призначено справу до розгляду на 11 вересня 2008 року.

За наслідками розгляду справи яке відбулось в судовому засіданні 11 вересня 2008 року, судом оголошено перерву в розгляді справи на підставі ч. 2 ст. 150 КАС України до 18 вересня 2008 року.

За спільним клопотанням сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Представником відповідача подано до суду клопотання № 11-26-16274 від 10 вересня 2008 року про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України.

Судом на підставі ч. 2 ст. 53 КАС України, відмовлено в задоволенні зазначеного клопотанні щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Кабінет Міністрів України, оскільки рішення у справі не може вплинути на права, свободи, інтереси або обов’язки Кабінет Міністрів України.

18 вересня 2008 року представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним отримано спеціальний дозвіл на право розробки Кощіївського родовища гранітів № 3635 від 31.12.2004 р. Київською обласною радою був виданий акт гірничого відводу № 19 від 02.10.2007 р. для промислової розробки родовища. Площа гірничого відводу складає 52,9 гектарів. З метою належного оформлення права користування земельною ділянкою загальною площею 10 гектарів, на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю «СІПАН», Комунальним підприємством Київської обласної ради «Київська регіональна інвестиційна компанія»був розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди за рахунок земель державної власності (запасу) для розробки Кощіївського родовища гранітів на території Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області. Рішенням Київської обласної ради №191-13-V від 02.10.2007 р. позивачу погоджено передача в оренду земельної ділянки площею 10 гектарів для розробки Кощіївського родовища гранітів. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки одержав позитивний висновок Державної експертизи землевпорядної документації №24-848 від 13.10.2006 р. Відповідно до повноважень відповідача, встановлених ст. ст. 17, 20, 122, 123 Земельного кодексу України, Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був направлений позивачем на його розгляд. Внаслідок цих дій Відповідачем було прийнято Розпорядження № 7 від 11.01.2008 р. про затвердження Проекту землеустрою та передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «СІПАН» земельної ділянки в частині, площею 8,0103 гектарів із 10 гектарів, щодо яких було виготовлено Проект землеустрою, та укладено договір оренди земельної ділянки площею 8,0103 гектарів. Питання щодо частини земельної ділянки, визначеної у Проекті землеустрою, площею 1,9897 гектарів ріллі, було подане відповідачем на розгляд Кабінету міністрів України, згідно з оскаржуваним в частині Розпорядженням № 7 від 11.01.2008 р. Таким чином, відповідач на думку позивача ухилився від прийняття рішення щодо затвердження Проекту землеустрою та передачі в оренду позивачеві частини земельної ділянки площею 1,9897 гектарів, чим порушив право позивача на одержання в оренду земельної ділянки площею 10 гектарів, яке виникло на підставі Рішення Київської обласної ради № 91-13-V від 02.10.2007 р.

Представник відповідача в усних та письмових поясненнях викладених в поясненнях № 11-26-16371 від 15 вересня 2008 року проти позову заперечує. Заперечення обґрунтовані тим, що у відповідності до ст. 149 Земельного кодексу України, Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для не лісогосподарських потреб. Відповідач зазначає, що право вилучення земельної ділянки прямо пов’язане із правом погодження розташування об’єкта (ст. 151 Земельного кодексу України). Крім того відповідно до пункту «в»ч. 1 ст. 186 Земельного кодексу України, проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надають і вилучають земельні ділянки, а відповідно до ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою. Відповідач вважає, що Київська обласна державна адміністрація не має права погоджувати місце розташування об’єкта, який знаходиться на земельній ділянці –ріллі, надавати таку земельну ділянку у користування, змінювати її цільове призначення та затверджувати проект землеустрою. На підставі зазначеного відповідач просить суд в позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

31 грудня 2004 року позивачем отримано від Державного комітету природних ресурсів України Спеціальний дозвіл на користування надрами № 3635 щодо видобування Кощіївського родовища гранітів з місцезнаходженням об`єкту у Київській області, Фастівському районі, 1.0 км. на південний захід від с. Кощіївка, площею об`єкту 40,1 гектара.

Після цього позивач розпочав процедуру відведення на умовах оренди земельної ділянки площею 10 гектарів за рахунок земель державної власності (запасу).

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Стаття 123 Земельного кодексу України містить опис процедури одержання земельної ділянки у користування юридичними особами. Так, частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об`єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації, яка розглядає його у місячний строк і, в межах своїх повноважень приймає рішення про надання земельної ділянки.

З метою оформлення права користування земельною ділянкою загальною площею 10 гектарів, за замовленням Позивача, комунальним підприємством Київської обласної ради «Київська регіональна інвестиційна компанія» був розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Сіпан»на умовах оренди за рахунок земель державної власності (запасу) для розробки Кощіївського родовища гранітів на території Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області (надалі –Проект землеустрою).

Згідно з Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 13.10.2006 р. № 24-848, затвердженим Начальником Київського обласного головного управління земельних ресурсів 16.10.2006 р., Проект землеустрою був погоджений: Дорогинською сільською радою від 17.03.2006 р. № 2.3., Фастівською районною держадміністрацією від 20.03.2006 р. № 06-15/427, Фастівським районним відділом земельних ресурсів від 15.03.2006 р. № 172, Фастівським районним відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства від 17.03.2006 р. № 7, Київською обласною санітарно-епідеміологічною станцією від 17.03.2006 р. № 03/02-194, Державним управлінням екології та природних ресурсів в Київській області від 03.04.2006 р. № 06-13/1954, Управлінням культури і туризму від 20.03.2006 р. № 336/01-17, Територіальним управлінням державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Київській області та м. Києву від 08.06.2006 р. № 04/1012, Північною територіальною інспекцією державного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр від 02.06.2006 р. № 232, ВО «Укрдержлісгосп»від 09.10.2006 р. № 280, Рішення Дорогинської сільської ради від 17.03.2006 р. № 2.3., Рішення Фастівської районної ради 5-го скликання від 25.05.2006 р. № 17. Згідно з Підсумковою оцінкою результатів державної експертизи, згідно з п. 11 Висновку, поданий на державну експертизу Проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно при умові виконання зауважень, вказаних в п. 10. Пункт 10 Висновку містить зауваження про затвердження розрахунку розміру втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 456 585 грн.; затвердження розрахунку розміру втрат лісогосподарського виробництва 2 529 грн., зауваження стосовно відсутності висновку про погодження обласної ради, а також пропозицію щодо розробки технічної документації після затвердження проекту землеустрою та оформлення договору оренди.

З матеріалів, поданих позивачем в якості доказів, випливає, що з метою усунення зауважень Висновку державної експертизи землевпорядної документації, 11.12.2206 Головою Київської обласної адміністрації було затверджено Розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 456585 грн., а також Розрахунок розміру втрат лісогосподарського виробництва у сумі 2529 грн., також 02.10.2007 р. Рішенням Київської обласної ради п`ятого скликання № 191-13-V р. позивачу погоджено передача в оренду земельної ділянки площею 10 гектарів для розробки Кощіївського родовища гранітів.

Згідно зі статтею 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.

08.11.2007 р. Київська обласна державна адміністрація прийняла Розпорядження № 1223 про висновок щодо надання в оренду земельної ділянки, яким погодила Проект землеустрою та доручила Першому заступнику голови Київської обласної державної адміністрації забезпечити подання у встановленому порядку до Державного Агентства земельних ресурсів України цього висновку з проектом відведення.

09.11.2007 р. Київська обласна державна адміністрація своїм листом № 11-14-18219, керуючись ст.ст. 123, 124, 151 Земельного кодексу України, направила Проект землеустрою та своє Розпорядження від 08.11.2007 р. № 1223 Державному Агентству земельних ресурсів України для розгляду та подачі своїх пропозицій до Кабінету Міністрів України.

11.01.2008 р., згідно з вимогами ст. 123 Земельного кодексу України, Київська обласна державна адміністрація прийняла оскаржуване позивачем в частині Розпорядження №7, яким затвердила Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Сіпан»на умовах оренди за рахунок земель державної власності (запасу) для розробки Кощіївського родовища гранітів на території Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області в частині земельної ділянки 8.0103 гектара, а також довела до відома, що питання щодо частини земельної ділянки, визначеної в проекті землеустрою, площею 1.9897 га ріллі подане на розгляд Кабінету Міністрів України (розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 08.11.2007 №1223).

З врахуванням викладеного суд вважає за потрібне зазначити наступне.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з підпунктами 1, 3, 5 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчиненні) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; добросовісно.

Повноваження Київської обласної адміністрації у галузі земельних відносин визначено статтею 17 Земельного кодексу України. Згідно з частиною 1 вищевказаної статті, до повноважень адміністрацій належить, окрім іншого, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України, юридичні особи набувають право користування земельними ділянками із земель державної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами 3, 4, 7 статті 122 Земельного кодексу України, Обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім: сільськогосподарського використання, ведення лісового і водного господарства, будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), а також крім земель, які підлягають вилученню в порядку, встановленому статтями 149, 151 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 141 Земельного кодексу України, вилучення земельної ділянки є однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою. Частиною 1 статті 149 Кодексу встановлено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування; частиною 9 статті 149 цього Кодексу встановлено, що Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користування, - ріллю (окрім іншого).

Відповідачем не надано до суду ані пояснень, ані доказів, на підтвердження того, що частина земельної ділянки - рілля, площею 1.9897 га, яка увійшла до Проекту землеустрою позивача, питання щодо якої подане відповідачем на розгляд Кабінету Міністрів України (розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 08.11.2007 №1223), перебуває у постійному користуванні третьої особи і підлягає вилученню з метою подальшої передачі на умовах оренди позивачеві.

Натомість, згідно з висновком № 173 від 15.03.2006 р. Фастівського районного відділу земельних ресурсів, який міститься в Проекті землеустрою, відділ погоджує відведення земельної ділянки Товаристу з обмеженою відповідальністю «Сіпан»за рахунок земель державної власності (запасу) на умовах оренди для розробки Коліївського родовища гранітів площею 10 гектарів, в тому числі: рілля –1.9897 га, і повідомляє, що згідно Українського класифікатора обмежень прав власності на землю та використання земельних ділянок, на земельні ділянки, які передаються в оренду, встановлюються наступні види обмежень (код): 1. Правові: 1.1. Зміна цільового використання; 1.3. Дотримання режиму використання земель для охоронних і санітарно-захисних зон. Інших правових обмежень використання зазначених земельних ділянок не встановлено.

Вищенаведене свідчить, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач частково ухилився від здійснення власних повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою у розмірі 1.9897 гектарів ріллі, яка увійшла в Проект землеустрою позивача, не прийняв позитивного рішення стосовно зазначеної земельної ділянки і не відмовив позивачеві. Таким чином відповідач не діяв у межах повноважень та у спосіб передбачені Земельним кодексом України, прийняв необґрунтоване в оскаржуваній частині рішення.

Згідно з частиною 3 статті 152 Земельного кодексу України, захист прав юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, окрім іншого, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, застосування інших, передбачених законом способів.

Таким чином суд вважає правомірним та обґрунтованим позов адміністративний позов задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування витрат по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн. підлягає з державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 86, ст. 94, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Київської області, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати нечинним положення пункту 1 Розпорядження Київської обласної державної адміністрації (01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1) № 7 від 11.01.2008 р. в частині не затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «СІПАН»(08512, Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Кірова, буд. 6, код 32981239) на умовах оренди за рахунок земель державної власності (запасу) для розробки Кощіївського родовища гранітів на території Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області стосовно земельної ділянки площею 1,9897 гектарів ріллі.

3. Зобов`язати Київську обласну державну адміністрацію (01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1) прийняти розпорядження про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «СІПАН»(08512, Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Кірова, буд. 6, код 32981239) на умовах оренди за рахунок земель державної власності (запасу) для розробки Кощіївського родовища гранітів на території Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області, розробленого Комунальним підприємством Київської обласної ради «Київська регіональна інвестиційна компанія»згідно з договором від 08.12.2005 р. № 36, в частині земельної ділянки площею 1,9897 гектарів ріллі, на тих самих умовах, які встановлено Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації №7 від 11.01.2008 р для земельної ділянки розміром 8.0103 гектари.

4. Стягнути з державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СІПАН»(08512, Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Кірова, буд. 6, код 32981239) –судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Карпечкін Т.П.