Рішення № 20855541, 11.01.2012, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.01.2012
Номер справи
5235-2011
Номер документу
20855541
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 309

РІШЕННЯ

Іменем України

11.01.2012Справа №5002-22/5235-2011 за позовом Феодосійської міської ради, м. Феодосія, вул. Земська, 4

до товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон В», м. Феодосія, вул. Енгельса, 49

про зміну умов договору оренди землі

Суддя Калініченко А.А.

представники:

від позивача ОСОБА_2, представник, дов від 01.09.2011 року

від відповідача ОСОБА_3, представник, дов від 05.12.2011 року

Позивач - Феодосійська міська рада звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон В», просить суд змінити умови договору оренди землі, реєстраційний № 040501900144 від 23.08.2005, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Центуріон-В» та Феодосійською міською радою, виклавши пункти Договору у наступній редакції:

1. П. 1 - слова «зона «Промислово-складська 2» оціночний район №98» читати: «з 01.01.2009 економіко-планувальна зона №28»

2. П. 5 - читати у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: з 01.01.2008 по 31.12.2008 - 743431,65 гривень, з 01.01.2009 по 31.12.2009 - 2164540,96 гривень, з 01.01.2010 - 2292248,87 гривень.»

3. П. 9. - читати у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з 01.01.2008 по 31.12.2008, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 22302,95 грн. за рік, починаючи з 01.01.2009 по 31.12.2009, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 64936,23 гри. за рік, починаючи з 01.01.2010, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 68767,47 гри. за рік.»

4. П. 10 - читати у наступній редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».

5. П. 12 абзац 2 - читати у наступній редакції: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».

6. П. 33 - читати у наступній редакції: «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладання додаткових угод, які являються невід'ємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.»

7. Доповнити пунктом 43 у наступній редакції: «право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки, крім випадків, визначених законом».

Під час розгляду справи відповідач не надав суду письмового відзиву на позовну заяву.

Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухав пояснення представників сторін, суд

встановив:

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України право розпорядження землями комунальної власності належить сільським, селищним і міським радам, і порушення норм земельного законодавства може призвести до порушення як прав та інтересів місцевої територіальної громади, так і держави в цілому.

Рішенням 34 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 21.01.2005 року № 1932 КП «Центруіон» надана в оренду земельна ділянка, розташована за адресою: м. Феодосія, вул. Дружби, 109, зона «Промислово-складська 2» оціночний район № 98, кадастровий номер 01 116 000 001 20113, загальною площею 0,6644 га, в тому числі по угіддям: забудовані землі, землі промисловості 0,6644 га, за рахунок земель підприємств інших галузей промисловості (ВАТ Управління будівництва м. Феодосія), які входять в категорію земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення в межах м. Феодосії, про що укладено відповідний договір оренди землі, реєстраційний № 040501900144 від 23.08.2005, строком до 28.01.2014.

Відповідно до пункту 5 Договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на момент укладання договору складала 698727,10 гривень. Орендна плата згідно з пункту 9 Договору мала вноситись орендарем у грошовій формі та розміром 6987,27 гри. за рік, що складало 1 відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Але, суд вважає за необхідне зауважити наступне.

Під час розгляду справи представник Колективного підприємства «Центруіон» усно зазначив, що позовні вимоги не визнає, вважаючи, що даний позов предявлено до іншої юридичної особи. Однак, суд не приймає до уваги вказані твердження відповідача з огляду на те, що згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Центуріон В» (м. Феодосія, вул. Енгельса, 49, ЄДРПОУ 24500782) є правонаступником Колективного підприємства «Центуріон» (м. Феодосія, вул. Степаняна, 59, ЄДРПОУ 24500782).

Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю «Центуріон В» є правонаступником Колективного підприємства «Центуріон», у звязку з чим твердження відповідача не приймаються судом до уваги.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель», згідно пункту 1 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія» затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Феодосії. З урахуванням даних економічної оцінки земель, розроблену з метою економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України, визначення розмірів земельного податку та є вихідною базою для здійснення операцій з землею, відповідно до якої встановлено розмір земельного податку. Згідно «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії», затвердженої рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 № 1698, - з 01.01.2009 замість «зон» застосовуються «економіко-планувальні зони».

Пунктом 4.1 даного рішення вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства.

Згідно з рішенням Феодосійської міської ради від 29.08.2008 №1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії», спірна земельна ділянка за новою технічною документацією стала знаходитись в економіко-планувальній зоні № 28, що відображено у витязі про нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Надання такого витягу передбачено статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Тому, у договорі необхідно змінити назву «зона «Промислово-складська 2» оціночний район № 98» на «економіко-планувальна зона №28».

Відповідно до п.5 Договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладення договору оренди землі складала 698727,10 гривень. До старої нормативної грошової оцінки земельної ділянки були застосовані коефіцієнти індексації, передбачені спірним договором, у відповідності з чим нормативна грошова оцінка має складати з 01.01.2008 по 31.12.2008 у грошовій формі розміром 743431,65 грн. З 01.01.2009 по 31.12.2009 відповідно до нової нормативної грошової оцінки нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки стала складати 2164540,96 грн. З 01.01.2010 вартість орендованої земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік - 1,059 стала складати 2292248,87 грн. З 01.01.2011 вартість орендованої земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації за 2010 рік - 1,0 не змінилась.

Таким чином, вартість орендованої земельної ділянки складає 2292248,87 грн.

Розміри коефіцієнтів індексації підтверджується листом Держкомзему, а.с. 18.

Отже, позивач вважає, що пункт 5 договору підлягає зміні.

Рішенням 41 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 28.11.2008 № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю» також встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання, що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки. Це рішення було прийнято у відповідності до діючої на той час редакції статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України від 02.12.2010, внесені зміни в частину другу статті 21 Закону України «Про оренду землі», яка набула наступного змісту: розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності), які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Пунктом 4 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Також, пункт 5.1 статті 288 Податкового кодексу України визначає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку.

Пунктом 12 договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадку: «зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції і в інших випадках, передбачених законом». Так, позивач вказує, що оскільки змінилась грошова оцінка земель міста, то пропорційно змінився і розмір земельного податку, що згідно статті 274 Податкового кодексу України складає 1% від грошової оцінки землі. Отже, позивач вказує, що настали умови, передбачені договором, для перегляду орендної плати, яка, в свою чергу, дорівнює трикратному розміру земельного податку.

Відповідно до пункту 28 рішення Феодосійської міської ради від 26.01.2008 № 1345 «Про міський бюджет на 2008 рік» згідно пункту 8 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до Закону України «Про оренду землі», згідно з якими частина 4 статті 21 набула наступного змісту: річна орендна плата за земельні ділянки, що знаходяться у державній або комунальній власності, поступає до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, який встановлюється Законом України «Про плату за землю», новий розмір річної орендної плати для відповідача має складати 3 % від нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить з 01.01.2008 по 31.12.2008 - 22302,95 грн., за рік.

Відповідно до пп.2 п.1 рішення Феодосійської міської ради від 28.11.2008 № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю» новий розмір річної орендної плати для відповідача має складати, як вважає позивач, з 01.01.2009 по 31.12.2009 у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 64936,23 грн. З 01.01.2010 з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік 1,059, розмір річної орендної плати становить 68767,47 грн. З 01.01.2011 з урахуванням коефіцієнту індексації за 2010 рік - 1,0 розмір річної орендної плати становить 68767,47 грн., на рік. Отже, позивач вказує, що пункт 9 спірного договору підлягає зміні.

Відповідно до норм Закону України «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 № 1160 всі вищезазначені рішення Феодосійської міської ради були опубліковані в місцевих засобах масової інформації, тим самим були доведені до відома орендаря.

Керуючись ст. 188 Господарського кодексу України, листом від 26.04.2010 № 02-30-26 Феодосійською міською радою надіслана відповідачу додаткова угода від 29.03.2010 до договору оренди реєстраційний № 040501900144 від 23.08.2005, відповідно до якої позивач запропонував відповідачу пункти спірного договору викласти у редакції, наданій позивачем суду.

Рішенням 46 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 27.01.2006 № 2633 «Про застосування форми договору оренди землі» було рекомендовано застосовувати Типову форму договору оренди землі, затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі».

Позивач вказує, що пункти 4, 5 додаткової угоди відповідають пунктам 10, 13 типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 «Про затвердження типового договору оренди землі».

Крім того, позивач вказує, що пункт 6 додаткової угоди відповідає статті 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Відповідно до частини 4 статті 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Крім того, позивач вважає, що пункт 5 додаткової угоди відповідає частині 5 статті 93 Земельного кодексу України, відповідно до якої право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки.

Повідомлення про вручення поштового відправлення від 27.04.2010 підтверджується факт отримання відповідачем 28.04.2010 зазначеного листа з додатковою угодою Феодосійської міської ради.

Феодосійською міською радою від товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-В» отримано листа вих. № 42 від 14.05.2010, згідно якого відповідач відмовляється укладати додаткову угоду від 29.03.2010 до договору оренди реєстраційний № 040501900144 від 23.08.2005.

Так, суд вважає за необхідне зауважити наступне.

Відмова відповідача від укладення додаткової угоди стала підставою для звернення Феодосійської міської ради до господарського суду Автономної Республіки Крим з даною позовною заявою.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України та Законом України «Про оренду землі», а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі згідно зі статтею 15 Закону України «Про оренду землі» є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Як вбачається з пункту 9 договору оренди від 24.09.2005 року, орендна плата складає 6987,27 грн. на рік.

Як зазначалося вище, рішеннями органу місцевого самоврядування, на підставі яких позивачем був здійснений перерахунок плати за оренду земельної ділянки, стали рішення Феодосійської міської ради № 1698 від 29 серпня 2008 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель в місті Феодосії» та № 1842 від 28 листопада 2008 року «Про ведення ставок орендної плати за землю».

Даними рішеннями було здійснене нормативне обчислення розміру плати за землю.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, № 161-XIV, зі змінами та доповненнями відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Частина 1 статті 124 Земельного кодексу України встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Згідно з частинами першою та третьою статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997, № 280/97-ВР, зі змінами та доповненнями, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Частинами 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України від 16.01.2003, № 435-IV, зі змінами та доповненнями (далі - Цивільний кодекс України) встановлено, що циві льні права і обв'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного зако нодавства, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 189 Господарського кодексу України, статтею 632 Ци вільного кодексу України ціна є істотною умовою договору, у випадках, вста новлених законом застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самовряду вання.

В пункті 12 договору сторони домовились про те, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції.

Отже, сторони домовилися про те, що договір може бути змінений при певних обставинах, перелік яких не є вичерпним.

Умови договору оренди не виключають можливість зміни розміру орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з частиною другою статті 18 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003, № 1378-IV, зі змінами та доповненнями, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Відповідно до цього, зміна ціни землі призвела до зміни розміру земельного податку та орендної плати, у зв'язку з чим виникли підстави для перегляду останньої та внесення необхідних змін до договору оренди.

Тому здійснення нормативної грошової оцінки землі, внаслідок якої змінився її розмір та віднесено її до іншої економіко-планувальної зони, відповідає вимогам діючого законодавства.

Згідно з частиною першою статті 20 зазначеного вище Закону за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Частиною першою статті 23 Закону встановлено, що технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Отже, за умови законодавчої зміни розміру орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, слід враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.

Згідно зі статтею 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Умови договору оренди не виключають мож ливості зміни розміру орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі. Ці обставини змінилися настільки, що якби сторони могли передбачити інший розмір нормативної грошової оцінки землі, то вони б уклали договір на інших умовах - передбачили більший розмір орендної плати.

При цьому, в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. Зміна обставин зумовлена причинами, які за цікавлений орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турбо тливості та обачності, які від нього вимагалися тому, що зобов'язання органу місцевого самоврядування переглядати у певний строк нормативну грошову оцінку землі встановлено законом.

Виконання договору на колишніх умовах порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору - отримання орендної плати у розмірі, який не нижче встановленого мінімального розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі.

В даному договорі не визначено, що ризик зміни обставин несе орендодавець. Тобто, є певні умови, з якими закон - частина друга статті 652 Цивільного кодексу України, пов'язує мож ливість зміни договору за рішенням суду.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою дого вору оренди землі.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.12.2010 по справі № 2-1/10068-2008.

Крім цього, згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що прийняття Феодосійською міською радою рішення 28.11.2008 № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю» є підставою для внесення змін в договір про оренду землі щодо орендної плати за землю.

Відповідно до частини 5 статті 188 Господарського кодексу України, частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим з дня набрання чинності відповідним рішенням.

Доводи орендодавця про те, що з 01 січня 2009 року, з 01 січня 2010 року почала діяти нова нормативна грошова оцінка землі в місті Феодосії не може бути прийнята до уваги тому, що рішення органу місцевого самоврядування (яким є позивач) про введення такої нової оцінки землі прийнято 29 серпня 2008 року, тобто у позивача до 01 січня 2009 року та 01 січня 2010 року відповідно було достатньо часу для направлення орендарю пропозиції про збільшення суми орендної плати, починаючи з 01 січня 2009 року та 01 січня 2010 року (як він того бажає).

Однак пропозицію внести такі зміни позивач направив відповідачу лише 28 квітня 2010 року. Слід врахувати, що відповідно до закону орендар мав право надати відповідь на пропозицію орендодавця протягом двадцяти днів.

Іншого обґрунтування початку дії змін до договору, які вносяться за судовим рішенням, позивач не навів, а тому апеляційний господарський суд вважає правильним застосувати загальне правило та ввести в дію зміни до договору, починаючи з дати набрання судовим рішенням законної сили, тому, суд вважає неправомірним внесення до договору змін в пункти 1, 5, 9 в частині визначення дати економіко-планувальної зони № 28 з 01.01.2009, дати внесення змін в нормативно-грошову оцінку та розмір орендної плати.

Що стосується змін до договору від 23 серпня 2005 року щодо порядку здійснення обчислення, перегляду розміру орендної плати, порядку зміни договору, та доповнення договору пунктом 43, то суд вважає, що позивачем не доведено наявність передбачених статтею 652 Цивільного кодексу України умов, необхідних для внесення цих зміни до договору.

Крім того, законом не передбачена необхідність внесення змін до договору оренди лише задля того, щоб відобразити в цьому приписи статті 188 Господарського кодексу України та статті 93 Земельного кодексу України.

Згідно зі статтею 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Слід зауважити, що наведена позиція відображена в постанові Севастопольського апеляційного господарського суду від 20.12.2011 року у справі № 5002-22/464-2011, постанові Вищого господарського суду України від 11.08.2011 року у справі № 5002-5/5320-2010, постанові Вищого господарського суду України від 02.08.2011 року у справі № 5002-7/456-2011, постанові Вищого господарського суду України від 27.09.2011 року у справі № 5002-7/5532-2010, постанові Вищого господарського суду України від 01.09.2011 року у справі № 5002-15/5351-2010.

Отже, з урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне змінити редакцію пункту 1 спірного договору, укладеного між позивачем та КП «Центруіон», правонаступником якого є ТОВ «Центруіон В», запропоновану позивачем, на наступну: «На підставі рішення 34 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 21.01.2005 року № 1932 орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: АР Крим, м. Феодосія, вул. Дружби, будинок № 109, економіко-планувальна зона № 28, кадастровий номер ділянки 01116000000001 20 113»; змінити редакцію пункту 5 спірного договору, запропоновану позивачем, на наступну: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2292248,87 гривень»; змінити пункт 9 спірного договору, запропоновану позивачем, на наступну: «Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється орендарем у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 68767,47 грн. за рік.»

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини 5 статті 188 Господарського кодексу України договір оренди земельної ділянки, реєстраційний № 040501900144 від 23.08.2005, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «Центуріон-В» (м. Феодосія, вул. Енгельса, 49, банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 24500782) та Феодосійською міською радою (м. Феодосія, вул. Земська, 4, рахунок № 31513921700024 в місцевому бюджеті м. Феодосія, код доходів 24062100 ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740709) вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням.

Згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору підлягає покладанню на відповідача.

В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись ст.82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1.Позов задовольнити частково.

2.Змінити умови договору оренди землі, реєстраційний № 040501900144 від 23.08.2005, укладеного між колективним підприємством «Центуріон» (м. Феодосія, вул. Степаняна, 59, банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 24500782) та Феодосійською міською радою (м. Феодосія, вул. Земська, 4, рахунок № 31513921700024 в місцевому бюджеті м. Феодосія, код доходів 24062100 ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740709), виклавши пункти 1, 5, 9 договору у наступній редакції:

Пункт 1 - «На підставі рішення 34 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 21.01.2005 року № 1932 орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: АР Крим, м. Феодосія, вул. Дружби, будинок № 109, економіко-планувальна зона № 28, кадастровий номер ділянки 01116000000001 20113».

Пункт 5 - «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2292248,87 гривень».

Пункт 9 - «Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється орендарем у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 68767,47 грн. за рік., починаючи з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким внесені такі зміни.»

3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-В» (м. Феодосія, вул. Енгельса, 49, банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 24500782) на користь Феодосійської міської ради (м. Феодосія, вул.. Земська, 4, рахунок № 31513921700024 місцевий бюджет м. Феодосія, код доходів 24062100 ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740709) 941,00 грн. судового збору.

4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5.У задоволенні решти позову в частині вимог про зміну пункту 1 договору шляхом викладення його у наступної редакції: «з 01.01.2009 економіко-планувальна зона №28» - відмовити.

6.У задоволенні позову в частині вимог про зміну пункту 5 договору шляхом викладення його у наступної редакції: «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: з 01.01.2008 по 31.12.2008 - 743431,65 гривень, з 01.01.2009 по 31.12.2009 - 2164540,96 гривень, з 01.01.2010 - 2292248,87 гривень.» - відмовити.

7.У задоволенні позову в частині вимог про зміну пункту 9 договору шляхом викладення його у наступної редакції: «Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з 01.01.2008 по 31.12.2008, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 22302,95 грн. за рік, починаючи з 01.01.2009 по 31.12.2009, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 64936,23 гри. за рік, починаючи з 01.01.2010, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 68767,47 гри. за рік.» - відмовити.

8.У задоволенні позову в частині вимог про зміну пунктів 10, 12 абзац 2, 33, та доповнення договору пунктом 43 відмовити.

Повне рішення складено 16.01.2012 року.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримКалініченко А.А.