Рішення № 2083985, 15.09.2008, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
15.09.2008
Номер справи
3/364-08
Номер документу
2083985
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15.09.08

Справа № 3/364-08.

Суддя: Левченко П.І.

За участю секретаря судового засідання: Литвиненко Ю.В.

Розглянувши справу:

За позовом Тростянецького районного прокурора в інтересах держави в особі відділу освіти Тростянецької районної державної адміністрації, м. Тростянець

до відповідача Комунального закладу Тростянецької районної ради «Господарчий відділ», м. Суми

про визнання договору удаваним

Представники сторін:

позивача Лащ Л.Ф.

відповідача не прибув

прокурор Кошлякова Н.Ю.

Суть спору: позивач просить суд визнати договір про надання послуг по теплозабезпеченню для спільного утримання та експлуатації котельні за адресою м. Тростянець вул. Комарова, 5 від 15.10.2007 р. укладений між комунальним закладом Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району» та відділом освіти Тростянецької РДА для забезпечення своїх потреб, шляхом спільного утримання та експлуатації котельні яка знаходиться за адресою м. Тростянець, вул. Комарова, 5 удаваним, а фактично укладеним, як договір з постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Обставини справи: заявник в судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, в засідання суду не з’явився.

Позивач на виконання ухвали суду від 31.07.08р. надав суду положення про відділ освіти та копію довідки про включення до ЄДРПОУ.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

На виконання рішення позачергової сесії Тростянецької районної ради 5 скликання від 11.05.2007 р. та на підставі розпорядження голови Тростянецької районної ради №26 від 25.09.2007 р. Тростянецькою районною надою передано у оперативне управління Господарчому відділу без належним чином оформленого договору на управління майном; як передбачено ч.1 cт. 1029 і ст. 1031 Цивільного кодексу України, в частині отримання майна в управління на певний строк з оформленням договору на його управління в письмовій формі, з обов»язковою державною реєстрацією та нотаріальним посвідченням, котельню по вул. Комарова, 25 у м. Тростянець.

Згідно статуту комунального закладу Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району», затвердженого рішенням 9 сесії Тростянецької районної ради 5 скликання від 09.02.07 р., є відокремленою юридичною особою, тобто являється суб'єктом господарювання.

Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.00р. суб'єктом господарювання є зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно - правової форми та форми власності, яка провадить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно розділу 2 статуту Господарчий відділ не відноситься до органів державної влади та органів місцевого самоврядування і проводить господарську діяльність, пов'язану з експлуатацією та технічним обслуговуванням котельних, топкових, теплових мереж та водогонів. Види діяльності, які згідно з чинним законодавством України потребують спеціальних дозволів (ліцензій), здійснюються закладом після їх отримання.

Згідно ст. 3 Господарського кодексу України господарська діяльність - будь - яка діяльність, у тому числі підприємницька, юридичних осіб, пов'язана з виробництвом (виготовленням) продукції, торгівлею, наданням послуг, виконанням робіт;

Відповідно до розпорядження голови Тростянецької районної ради від 10.10.2007 р. № 29 «Про організаційні заходи щодо забезпечення функціонування котельні по вул. Комарова,25» комунальний заклад забезпечує експлуатацію та технічне обслуговування вищезазначеної котельні.

Господарчим відділом провадиться господарська діяльність, пов'язана з виробництвом теплової енергії та наданням послуг з її транспортування, яка піддягає ліцензуванню, як передбачено ст. 23 Закону України «Про теплопостачання».

Вищезазначене є порушенням п. 73 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності, в частині необхідності отримання суб»єктом господарювання ліцензії на виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.

15 жовтня 2007 року КЗ Тростянецької районної ради «Господарчим відділом по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району» укладено договір про надання послуг по теплозабезпеченню для спільного утримання та експлуатації котельні за адресою м. Тростянець вул. Комарова, 5 з відділом освіти Тростянецької РДА.

Предметом договору є спільне утримання та експлуатація котельні по вул. Комарова, 5 м. Тростянець шляхом оплати послуг по теплопостачанню.

По умовам вищевказаного договору відділ освіти Тростянецької РДА проводить перерахунок за послуги по теплозабезпеченню для спільного утримання.

За надані послуги кошти надходили до комунального закладу на спеціальний реєстраційний рахунок та відображені в обліку відділу по КЕКВ 0000 по Кт субрахунку 711/3 «Доходи за коштами, отриманими як плата за послуги».

Вищевказані умови договору повністю відповідають умовам договору про надання послуг передбачені ст. 901 ЦК України, а саме за договором про надання послуг одна сторона зобов»язується за завданням другої сторони надати послуги, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, може бути визнано недійсним.

Статтею 202 ЦК України визначено, що договір є одним з видів правочину.

Вказаний правочин суперечить нормам чинного законодавства з наступних підстав.

Вимогами статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Підписуючи вищевказаний договір відділ освіти Тростянецької РДА мав на меті здійснення оплати за послуги теплопостачання. Відділом не велося спільне утримання котельні.

Відповідно до ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

Задля уникнення в отриманні ліцензії, розроблення та затвердження економічно обґрунтованих тарифів на надання послуг з централізованого опалення комунальним закладом Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району» укладено удаваний договір.

Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав (заперечень проти позову), позовні вимоги повністю підтверджуються матеріалами справи, є обгрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати договір від 15 жовтня 2007 року про надання послуг по теплозабезпеченню для спільного утримання та експлуатації котельні, укладений між комунальним закладом Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району» (42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Миру, 2, ід. код 23995422) та Відділом освіти Тростянецької РДА (42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Миру, 2В, ід. код 02147842) для забезпечення своїх потреб, шляхом спільного утримання та експлуатації котельні за адресою (42600, м. Тростянець, вул. Комарова, 5) удаваним, а фактично укладеним, як договір з постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Повний текст рішення підписаний 18.09.2008 року.

СУДДЯ П.І. ЛЕВЧЕНКО