Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 313
РІШЕННЯ
Іменем України
12.01.2012Справа №5002-24/5030-2011 За позовом прокурора Центрального району міста Сімферополя, АР Крим, ( 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул.. К. Маркса, 6) в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради, АР Крим, ( 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15 ).
До відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Зевс", ( 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ушинського, 4 ).
За участю третьої особи: державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, ( 95038, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114 ).
Про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя ГС АР Крим Г.Г. Колосова
ПРЕДСТАВНИКИ:
Прокурор - Шехірєва Н.Ю., посвідчення № 11016
Від позивача не зявився.
Від відповідача ОСОБА_1, довіреність № б/н від 21.11.11, посвідчення адвоката № 1279 видане 27.04.2009р.
Від третьої особи - ОСОБА_2, довіреність № 1327/10-29 від 03.10.11, паспорт НОМЕР_1 виданий 26.10.2006р.
Обставини справи: до господарського суду звернувся прокурор Центрального району міста Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Зевс" про зобовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0043 га. по вул. Ушинського, 4, в м. Сімферополь, шляхом знесення деревяного літнього майданчика кафе №1, який примикає до нежитлових приміщень ТОВ «Зевс» та приведення земельної ділянки у первинний стан, придатний для подальшого використання.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач без правовстановлюючих документів використовує земельну ділянку площею 0,0043 га, по вул. Ушинського, 4, в м. Сімферополь, під розміщення деревяного літнього майданчика кафе №1, що підтверджується актами перевірок дотримання земельного законодавства, складеними державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель.
Вказане свідчить про порушення відповідачем положень ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та привело до не надходження коштів до бюджету держави, тобто порушує економічні інтереси держави.
Також прокурор просить покласти на відповідача судові витрати.
Відповідач у відзиві на позов від 22.11.2011 р. позовні вимоги визнав у повному обсязі та зобовязався як найскоріше привести зайняту земельну ділянку в первісний стан.
В подальшому відповідач у відзиві на позов від 09.12.2011 р. повідомив про те, що на даний час головним архітектором Сімферопольської міської ради надано затверджений робочий проект №26/11 і архітектурний паспорт будівлі, відповідно до якого літня площадка площею 0,0043 га. внесена до плану будівлі. Крім того відповідач звернувся до Сімферопольської міської ради з заявою про оформлення документів під земельну ділянку, однак на даний час заява міською радою не розглянута і документи знаходяться на стадії оформлення. Також відповідачем надано до Управління по земельних ресурсах на узгодження та видачу відповідного погодження на використання земель проект.
На підставі вказаного відповідач не визнає заявлені позовні вимог, оскільки наявна вся необхідна документація на укладення договору і не з вини відповідача договір ще не укладений.
Позивач явку представника в судове засідання не забезпечив, у поясненнях від 28.12.2011 р. просить заявлені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
09.12.2011р. через канцелярію суду від відповідача надійшов клопотання про продовження строку розгляду справи.
Судом вказане клопотання було задоволено та ухвалою від 12.12.2011 р. строк розгляду справи було продовжено до 25.01.2012 р.
Прокурор на задоволенні позовних вимог наполягав.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував по мотивам, викладеним у відзиві на позов.
Розгляд справи відкладався, в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши|розгледівши| матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників відповідача і третьої особи, а також прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
15.07.2011 р. головним державним інспектором сектору Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему в м. Сімферополь АР Крим гр. Ходикіним М. О. було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства.
По результатам перевірки було складено акт №390 від 15.07.2011 р. ( а. с. 20 ).
Як вбачається з даного акту перевірка проводилася в присутності адміністратора ТОВ «Зевс» гр. ОСОБА_3
В результаті перевірки було встановлено, що з невстановленого часу ТОВ «Зевс» самовільно зайняв земельну ділянку орієнтованою площею 0,0043 га., що примикає до нежитлових приміщень ТОВ «Зевс», за адресою: вул. Ушинського 4, під розміщення деревяного літнього майданчика міського кафе №1. Правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку у встановленому Законом порядку не оформлені, чим порушені ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України
Вказаний акт був підписаний гр. ОСОБА_3 з зауваженням, що всі правовстановлюючі документи будуть надані.
На підставі вказаного акту було складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.07.2011 р. №0000514. ( а. с. 22 ).
При цьому у вказаному протоколі було зазначено, що документи подані для оформлення до міської ради.
Також на підставі вказаного було видано припис від 18.07.2011 р. №001346, відповідно до якого від відповідача вимагалося в 30 ти денний строк усунути порушення земельного законодавства України шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки або оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку. ( а. с. 23 ).
Вказаний припис був отриманий 18.07.2011 р. генеральним директором ТОВ «Зевс» гр. Шапруновою Є. Г. під розпис.
Також було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 27.07.2011 р. № 10-01-29/75 ( а. с. 19 ).
Відповідно до вказаної постанови було зазначено, що вищевказаним порушенням самовільним зайняттям земельної ділянки було завдано матеріальну шкоду на суму 347,34 грн., яка була розрахована відповідно до Постанови КМУ від 25.07.2007 р. №963.
Судом встановлено, що відповідачем вказану матеріальну шкоду було сплачено в добровільному порядку, що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням №857 від 29.07.2011 р. ( а. с. 18 ).
Також вказаною постановою на гр. Шапрунову Є. Г. було накладено штраф у розмірі 340 грн.
Вказаний штраф був сплачений в добровільному порядку, що підтверджується платіжним дорученням №855 від 29.07.2011 р. ( а. с. 18 ).
Також 26.09.2011 р. завідуючим сектора Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему в м. Сімферополь АР Крим державним інспектором гр.. Воржевим Д. В. було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства.
По результатам перевірки було складено акт № 509 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 26.09.2011 р. ( а. с. 15 ).
Як вбачається з даного акту перевірка проводилася в присутності генерального директора ТОВ «Зевс» гр. Шапрунової Є. Г.
В результаті перевірки було встановлено, що припис №001346 виконано не було. Самовільно зайнята ТОВ «Зевс» земельна ділянка орієнтованою площею 0,0043 га., що розташована по вул. Ушинського, 4 та використовується під розміщення деревяного літнього майданчика міського кафе №1 не звільнена, правовстановлюючі документи у встановленому Законом порядку не оформлені, чим було порушено ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Вказаний акт був підписаний гр. Шапруновою Є. Г. без заперечень.
На підставі вказаного було складено протокол про адміністративне порушення від 26.09.2011 р. №001992, у якому представником відповідача - Шапруновою Є. Г. було зазначено, що документи по даному майданчику знаходяться в стадії оформлення, розробляється робочий проект. ( а. с. 16 ).
З урахуванням вказаного було винесено припис №001356 від 26.09.2011 р., відповідно до якого на відповідача було покладено зобовязання в 30 ти денний строк усунути порушення земельного законодавства України, повязане з самовільним заняттям вищевказаної земельної ділянки ( а. с. 17 ).
Вказаний припис було отримано гр. Шапруновою Є. Г. 26.09.2011 р. під розпис.
Також у відношенні генерального директора відповідача гр. Шапрунової Є. Г. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 26.09.2011 р. № 10-01-29/103, відповідно до якої за невиконання припису держземінспекції з усунення порушення, повязаного з самовільним зайняттям земельної ділянки, на вказану особу було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. ( а. с. 13 ).
Вказана постанова була отримана гр. Шапруновою Є. Г. особисто 26.09.2011 р., про що свідчить підпис вказаної особи на постанові.
Даний штраф був сплачений відповідачем в добровільному порядку, що підтверджується платіжним дорученням №904 від 27.09.2011 р. ( а. с. 14 ).
Відповідно до преамбули Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» даний Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Відповідно до ст. 6 вказаного Закону до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель; внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань; одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань; видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів; участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам; вирішення інших питань відповідно до закону.
Відповідно до ст. 10 вказаного Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:
-безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
-давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
-складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Однак передбачених законодавством документів, які надають відповідачу право використовувати вищевказану земельну ділянку, суду надано не було.
Відповідач повідомив про те, що він звернувся до Сімферопольської міської ради з заявою про оформлення документів під земельну ділянку, однак на даний час заява міською радою не розглянута і документи знаходяться на стадії оформлення. Також відповідачем надано до Управління по земельних ресурсах проект на узгодження та видачу відповідного погодження на використання земель.
Однак на момент розгляду справи відповідне рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування зайнятої відповідачем земельної ділянки площею 0,0043 га. га так і не представлено.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
При таких обставинах позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись статями 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В|розв'язав|:
1.Позов задовольнити.
2.Зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю "Зевс", ( 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ушинського, 4, ЄДРПОУ 19443929 ) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0043 га., що розташована за адресою: м. Сімферополь, вул. Ушинського, 4, шляхом знесення деревяного літнього майданчика кафе №1, який примикає до нежитлового приміщення товариства з обмеженою відповідальністю «Зевс» та привести вказану земельну ділянку у первинний стан, придатний для подальшого використання.
3.Стягнути з товариство з обмеженою відповідальністю "Зевс", ( 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ушинського, 4, ЄДРПОУ 19443929 ) на користь Державного бюджету України ( р/р 31216206700002; Одержувач Державний бюджет м. Сімферополя; Код класифікації доходів бюджету 22030001; ЄДРПОУ 38040558; Банк отримувача ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь; МФО 824026) судовий збір у розмірі 941 грн.
Накази видати після набрання рішення законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримКолосова Г.Г.