Рішення № 20798649, 22.12.2011, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
22.12.2011
Номер справи
5021/2514/2011
Номер документу
20798649
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22.12.11 Справа № 5021/2514/2011. за позовом: Національного банку України, м. Київ

до: Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк

"Володимирський" (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 10; код

26120084)

про ліквідацію банку

Суддя Рунова В.В.

при секретарі с/з Кас'ян А.О.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 31.08.2010 року,

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 01.11.2011 року.

22.12.2011 року в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

24.10.2011 року до суду звернувся Національний Банк України з позовною заявою до ПАТ "Комерційний банк "Володимирський", в якій просить суд: підтвердити відповідність застосування процедури ліквідації ПАТ "Комерційний банк "Володимирський" з Національного Банку України вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність"; підтвердити кандидатуру ліквідатора ПАТ "Комерційний банк "Володимирський" ОСОБА_3 (ід. номер НОМЕР_3).

Ухвалою господарського суду Сумської області від 31.10.2011 року було порушено провадження у справі № 5021/2514/2011 за заявою Національного Банку України до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Володимирський" (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 10; код 26120084), про ліквідацію банку.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 28.1.2011 року було відкладено розгляд справи на 22.12.2011 року, явку представників сторін в наступне судове засідання визнано обовязковою.

У судове засідання, призначене на 22.12.2011 року, представники сторін зявились. Представник позивача надав пояснення по справі та підтримав позовні вимоги. Представник відповідача письмових заперечень проти позову до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, що знаходяться у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позовна заява, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

13.12.2001 року Національним банком України було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю Комерційний банк "Володимирський", про що зроблено запис № 279 у Державному реєстрі банків.

12.08.2008 року змінено назву банку на Відкрите акціонерне товариство "Комерційний банк "Володимирський". 07.09.2009 року змінено назву банку на Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Володимирський".

Банківська ліцензія № 199 від 18.09.2009 року та дозвіл № 199-5 від 18.09.2009 року з додатком до нього, видані Національним банком України, надавали право банку здійснювати банківські та інші операції.

Ураховуючи істотну загрозу платоспроможності банку, з метою захисту інтересів кредиторів і вкладників, забезпечення схоронності капіталу й активів банку, здійснення докладної оцінки його фінансового стану і вжиття відповідних заходів щодо приведення його діяльності у відповідність до вимог банківського законодавства, відновлення його платоспроможності й ліквідності, стабілізації діяльності, усунення порушень, причин та умов, що призвели до погіршення його фінансового стану, на підставі вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" Правління Національного банку України прийняло рішення про призначення у банку тимчасової адміністрації з 01.02.2011 року до 30.04.2011 року та тимчасового адміністратора (постанова Правління Національного банку України від 31.01.2011 року № 21).

Відповідно до постанов Правління Національного банку України від 28.04.2011 року № 127 та від 29.07.2011 року № 264 термін дії тимчасової адміністрації та повноважень тимчасового адміністратора було продовжено до 30.07.2011 року та до 31.08.2011 року.

З урахуванням висновку тимчасового адміністратора банку про те, що банк є неплатоспроможним і рекомендацій щодо відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації, та розглянувши показники діяльності банку, Правління Національного банку України дійшло висновку про неможливість приведення діяльності банку у правову та фінансову відповідність до вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" та нормативно-правових актів Національного банку України.

Як встановлено Національним банком України, банк допустив порушення вимог ст. 32 Закону України "Про банки і банківську діяльність", глави 2 розділу ІІ Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 368, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 року за № 841/6032 (надалі Інструкція № 368), у частині зменшення розміру регулятивного капіталу менше, ніж розмір його статутного капіталу (станом на 17.08.2011 року регулятивний капітал повністю втрачений та має від'ємне значення мінус 170,6 млн. грн.).

Також банк і власники істотної участі в банку порушили вимоги ст. 35 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та п. 1.5 глави 1 розділу IV Інструкції № 368 у частині дотримання встановленого нормативу адекватності регулятивного капіталу/платоспроможності (Н2) (становить 0 відсотків за нормативного значення не менше, ніж 10 відсотків).

Одночасно банк порушував вимоги Інструкції № 368 у частині дотримання інших економічних нормативів, зокрема:

- нормативу миттєвої ліквідності (Н4), який за нормативного значення не менше 20 відсотків фактично становив 0,0 відсотка;

- нормативу поточної ліквідності (Н5), який за нормативного значення не менше 40 відсотків фактично становив 0,0 відсотка.

Крім того, у зв'язку з від'ємним значенням регулятивного капіталу банк не дотримувався нормативу (коефіцієнта) співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (Н3), нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), нормативу великих кредитних ризиків (Н8), нормативу інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11), нормативу загальної суми інвестування (Н12), а також лімітів загальної відкритої валютної позиції (Л13-1 та Л13-2).

Банк порушив вимоги глави 5 Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.07.2001 року № 275, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.08.2001 року № 730/5921, у частині недотримання спеціальних вимог щодо необхідного розміру регулятивного капіталу банку для здійснення окремих операцій.

Про значну втрату активів банку свідчило те, що обсяг негативно класифікованих активів станом на 01.08.2011 року становив 376,4 млн. грн.. або 87,84 % до загальних активів, за якими має оцінюватися ризик та формуватися страховий резерв.

Фінансовим результатом діяльності банку станом на 17.08.2011 року був збиток у розмірі 261,0 млн. грн.

Значна втрата активів і доходів банку призвела до настання неплатоспроможності цього банку.

Значна втрата активів і доходів банку призвела до настання неплатоспроможності цього банку, ознаками чого є:

- неспроможність своєчасно та в повному обсязі виконати законні вимоги кредиторів через відсутність коштів (станом на 19.08.2011 року розрахункові документи, що не були сплачені в строк з вини банку, які обліковувалися за позабалансовим рахунком 9804 "Документи клієнтів банку (крім фізичних осіб), не виконані з вини банку" та 9806 "Документи фізичних осіб, що не виконані в строк з вини банку", становили 30,0 млн. грн.);

- повна втрата банком регулятивного капіталу, що призвела до зменшення показника адекватності регулятивного капіталу до розміру, що становив менше, ніж 3 відсотки його нормативного значення.

Відповідно до ст. 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" у разі порушення цього Закону чи нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів або доходів, і настанні ознак неплатоспроможності банку Національний банк України має право відкликати ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації банку згідно з положеннями цього Закону.

П. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про банки і банківську діяльність" встановлено, що Національний банк України може відкликати банківську ліцензію, зокрема, на підставі висновку тимчасового адміністратора про неможливість приведення банку у правову відповідність з вимогами цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

Згідно з ч. 4 ст. 84 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України має право відкликати банківську ліцензію, ініціювати ліквідацію банку в будь-який час, коли дійде висновку, що фінансове оздоровлення банку є неможливим.

Враховуючи порушення банком вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів та доходів і настання його неплатоспроможності, а також неможливість приведення діяльності цього банку в правову і фінансову відповідність до вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" та нормативно-правових актів Національного банку України протягом одного року, керуючись ст.ст. 15, 55 Закону України "Про Національний банк України", ст.ст. 2, 20, 73, 84, 86 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Положення про застосування Національним банком заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженим постановою Правління Національного банку від 28.08.2001 року № 369, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036, 03.11.2010 року Правлінням Національного банку України було прийнято рішення № 479 про відкликання з 31.08.2011 року банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Володимирський", а також призначення його ліквідатором службовця Національного банку України Березу Сергія Олексійович.

Постановою Правління Національного банку України від 03.10.2011 року № 353 повноваження ліквідатора банку Берези Сергія Олексійовича припинено з 04.10.2011 року.

Цією ж постановою з 04.10.2011 року ліквідатором банку призначено службовця Національного банку України ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_3).

Ч. 4 ст. 110 Цивільного кодексу України передбачено, що особливості ліквідації банків встановлюються законом про банки і банківську діяльність.

Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 87 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк може бути ліквідований, зокрема, з ініціативи Національного банку України. Ліквідація банку з ініціативи Національного банку України здійснюється відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

У п. 3.1 глави 3 розділу VI Положення № 369 передбачено, що рішення про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора приймається Правлінням Національного банку України та оформляється відповідною постановою. Одночасно за цією постановою також призначається ліквідатор, припиняються повноваження правління (ради директорів), ради банку і загальних зборів банку, а також тимчасового адміністратора, якщо він до призначення ліквідатора здійснював управління банком, надається доручення Юридичному департаменту ініціювати процедуру ліквідації банку в суді.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національному банку України надано право на звернення до суду із заявою про визнання банку неплатоспроможним та його ліквідацію.

Ч. 9 ст. 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачено, що орган, який ініціював рішення про ліквідацію, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії.

Згідно з положеннями ч.ч. 10, 11 ст. 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону. У своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду.

Як вбачається з матеріалів справи, кандидатура ліквідатора банку ОСОБА_3. відповідає вимогам ст.ст. 76 та 90 Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині умов призначення.

Так, ОСОБА_3. має юридичну освіту, що підтверджується дипломом НОМЕР_2 від 30.07.1990 року про закінчення Київського інституту народного господарства за спеціальністю "Економічне та соціальне планування", відповідно до якого йому присвоєно кваліфікацію економіста.

Також ОСОБА_3. має юридичну освіту, що підтверджується дипломом НОМЕР_1 від 29.05.2009 року про закінчення Державного вищого навчального закладу "Української академії банківської справи Національного банку України" за спеціальністю "Правознавство", відповідно до якого ОСОБА_3. здобув кваліфікацію юриста.

ОСОБА_3. має сертифікат на право здійснення функцій ліквідатора банків серія В № 00209, виданий на підставі рішення Кваліфікаційної комісії Національного банку від 21.09.2011 року № 368. Він має достатній досвід роботи в банківській системі, стаж роботи, необхідний для виконання функцій ліквідатора банку, а також високі професійні та моральні якості і бездоганну ділову репутацію.

Перешкоди для призначення ОСОБА_3. ліквідатором банку, визначені ч. 8 ст. 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність", відсутні.

Перед призначенням ОСОБА_3. ліквідатором банку Національний банк України перевірив надану ним інформацію на предмет відсутності конфлікту інтересів та переконався у відсутності обставин, які б свідчили про наявність конфлікту інтересів з банком і Національним банком України, та у здатності його діяти в якості ліквідатора цього банку неупереджено.

Враховуючи, що у процесі розгляду справи судом не встановлено конфлікту інтересів між ліквідатором банку та банком, суд вважає, що кандидатура ліквідатора банку ОСОБА_3. підлягає підтвердженню.

Інформація Національного банку України щодо прийнятого ним рішення про відкликання у банку банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку опублікована в газеті "Урядовий кур'єр" № 161 від 03.09.2011 року.

Інформація ліквідатора щодо прийняття вимог кредиторів до банку опублікована в газеті "Голос України" № 165 від 07.09.2011 року.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відповідність застосування процедури ліквідації банку з боку Національного банку України та кандидатури призначеного Національним банком України ліквідатора вимогам Закону України “"Про банки і банківську діяльність".

За таких обставин справи, вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві відповідають вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність" та підлягають задоволенню.

Виходячи з приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Підтвердити відповідність застосування процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Володимирський" (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 10, код 26120084) з боку Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9, ідентифікаційний код 00032106) вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність".

3.Підтвердити кандидатуру ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Володимирський" (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 10, код 26120084) ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4).

4.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Володимирський" (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 10, код 26120084) в доход Державного бюджету України 941 (девятсот сорок одну) грн. 00 коп. судового збору.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СУДДЯ (підпис) В.В.Рунова

Повне рішення складено та підписано 26.12.2011 року