Постанова № 20794796, 14.11.2011, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
14.11.2011
Номер справи
2-а-10568/11
Номер документу
20794796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-10568/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2011 року                                         

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов»язання постановки на чергу для отримання компенсації , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов’язати відповідача прийняти документи для постановки на чергу та поставити її на чергу для виплати грошової компенсації за втрачений житловий будиноку № 9 по вул. Тараси в селі В.Кобилин Овруцького району в сумі 68970 грн., мотивуючи тим, що вона постійно проживає в м. Волосово Російської Федерації і отримала у спадщину житловий будинок, який знаходяться у зоні радіаційного забруднення, а тому вона здала будинок на баланс сільської ради і має право на отримання за нього грошову компенсацію, а відповідач порушує її право.

Позивач в судове засідання не з»явився, але просить справу розглянути у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав лист в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, справу розглядати без участі їх представника.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Позивач проживаючи в ІНФОРМАЦІЯ_1 у спадщину житловий будинок №9 по вул. Тараси в с. В.Кобилин Овруцького району Житомирської області після смерті матері – ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями паспорту, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно номер 21436368 від 27.12.2008 року .

Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. В.Кобилин Овруцького району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Статтею 4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об’єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров’я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.

Відповідно до ст.35 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ (далі – Закон) компенсація громадянам за втрачене у зв’язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно, яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Позивач не проживала на територіях радіоактивного забруднення, а у спадщину отримала майно, яке знаходиться на території радіоактивного забруднення, тому здала свій будинок 11.11.2011 року на баланс виконкому Великохайчанської сільської ради Овруцького району Житомирської області для отримання компенсації.

Відповідач посилається на Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, який передбачає, що виплата компенсації за втрачене майно спадкоємцям не передбачена.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз’яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов’язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб’єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.1 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України від 15.07.97 № 755 (далі – Положення), що діяло до 28.11.09, моментом звернення громадянина щодо отримання грошової компенсації стосовно спадкового майна є дата подання громадянином заяви про здачу на баланс місцевих органів виконавчої влади майна, що перейшло йому у спадок.

Позивач звернувся із відповідною заявою після прийняття Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМ України від 18.11.09 № 1243 (далі – Порядок), якою встановлено новий порядок виплати компенсації.

Статтею 1 Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Пунктом 5 Порядку визначено, що спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров’я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи у постановці на чергу для отримання компенсації обтяжується становище позивача, яка вимушена використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров’я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується її конституційне право на безпечні умови життя, які гарантовані державою, що взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам (ст.13 вищевказаного Закону), а тому суд вважає, що постійне проживання та реєстрація його поза зоною радіаційного забруднення свідчить про його самостійне переселення та забезпеченість житлом.

Застосування вищевказаного Порядку суд вважає неможливим у зв’язку тим, що його норми суперечать вимогам п.6 ст.35 Закону, яка передбачає отримання компенсації за спадкове майно, а не лише нарахованої компенсації переселенцю, що помер.

Питання отримання компенсації спадкоємцем майна, що передбачено Законом, Порядком не врегульовано.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.

Оцінка компенсації за втрачене домоволодіння проведена оцінювачем ОСОБА_3, який має сертифікат № 8130/08 суб’єкта оціночної діяльності, виданий 23.12.08, та зареєстрований в Державному реєстрі оцінювачів згідно свідоцтва № 4107 від 2.11.05, на підставі діючого законодавства та відповідних методичних рекомендацій, про що зазначено в звіті, і вартість житлового будинку визначено в сумі 68970,00 грн.

На підставі викладеного, суд вважає відмову відповідача в прийнятті документів та постановки на чергу безпідставною, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 3.40 грн.., який необхідно стягнути з відповідача.

Від сплати судового збору відповідач звільнений на підставі п. 7 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” .

Керуючись ст.35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.9-11,18,71,160-162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти документи та поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння № 9 по вул. Тараси в селі В.Кобилин Овруцького району Житомирської області вартістю 68970,00 грн.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 3,4 грн..

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:ОСОБА_4