РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" січня 2012 р. Справа № 10/15/221-10
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючої судді Олексюк Г.Є.
суддів Сініцина Л.М. суддів Гудак А.В. при секретарі судового засідання Юрчук Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб Товариство сприяння обороні України м. Хмельницький на рішення господарського суду Хмельницької області від 03.08.11 р.
у справі № 10/15/221-10 (суддя Виноградова В.В. )
позивач Хмельницька обласна організація товариства сприяння обороні України м. Хмельницький
відповідач Хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб Товариство сприяння обороні України м. Хмельницький
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Хмельницької міської ради
про визнання недійсним рішень загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу товариства сприяння обороні України від 17.11.2008р., 07.07.2009р., 27.07.2009р. про внесення змін до статуту.
за участю представників сторін: <Текст >
позивача - не з'явився
відповідача - Ковальчука В.І.,керівника
третьої особи -не з"явився
Судом розяснено представникам сторін права та обовязки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 03 серпня 2011 року у справі № 10/15/221-10 (суддя Виноградова В.В.) задоволено позов Хмельницької обласної організації товариства сприяння обороні України до Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України , за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача- виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання недійсними рішень загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ від 17.11.2008 року, 07.07.2009 року, 27.07.2009 року про внесення змін до статуту та визнано недійсним: рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ щодо внесення змін до статуту ХОССК ТСОУ від 17.11.2008р. (державну реєстрацію змін проведено 22.12.2008р. за №16731050005000580); рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ щодо внесення змін до статуту ХОССК ТСОУ від 07.07.2009р. (державну реєстрацію змін проведено 09.07.2009р. за №16731050009000580); рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ щодо внесення змін до статуту ХОССК ТСОУ від 27.07.2009р. (державну реєстрацію змін проведено 28.07.2009р. за №16731050010000580). Стягнуто з Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України на користь Хмельницької обласної організації товариства сприяння обороні України 85 гривень витрат по оплаті державного мита, 236 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що : пунктом 4.17 статуту Хмельницької обласної організації товариства сприяння обороні України передбачено, що рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію спортивно-технічних об'єднань громадян приймає бюро обласного комітету ХОО ТСО України, яке затверджує їхні статути , натомість внесення змін до діючого статуту та затвердження нової редакції статуту не віднесено до компетенції загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України ; Хмельницьким обласним стрілецько-спортивним клубом Товариства сприяння обороні України не надано суду доказів, які б підтверджували, що відповідач створений та зареєстрований як громадська організація чи є первинною організацією Хмельницької обласної організації товариства сприяння обороні України; оспорювані рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу товариства сприяння обороні України прийнято з перевищенням наданих їм повноважень та з огляду на положення статутів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу товариства сприяння обороні України (в редакції 1993 року зі змінами 2000 року) та Хмельницької обласної організації Товариства сприяння обороні України, ст. 80, 87, 92 Цивільного кодексу України, ст.1, 11,14, 24 Закону України „Про об'єднання громадян” задовольнив позов. При цьому судом врахововано факти, встановлені постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 02.04.2009 року у справі №16/458-Н (залишено без змін постановою Верховного Суду України від 13.10.2009р.), постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 10.11.2009 року у справі №16/429-Н ( залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 09.02.2010р.)
Хмельницьким обласним стрілецько-спортивного клубом Товариства сприяння обороні України подано апеляційну скаргу, якою вважають оскаржуване рішення прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права та таким, що не відповідає дійсним обставинам справи.
Скаржник вказує на помилковість висновку суду першої інстанції про те, що оскаржувані рішення загальних зборів від 17.11.2008р., від 07.07.2009 року та від 27.07.2009 року про внесення змін та доповнень до свого статуту порушують права Позивача з огляду на те, що в статуті Відповідача в редакції від 24.03.1994 року позивач взагалі не наділений правом вносити будь які зміни та доповнення до статуту відповідача, а за п.п. 4.1; 4.3 статуту Хмельницької обласної організації товариства сприяння обороні України вищим керівним органом для Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України є загальні збори їх членів або конференції.
Також, вважає необґрунтованими висновки місцевого господарського суду про те, що Позивач є засновником Відповідача з огляду на : п. 1.7 свого статуту, відповідно до якого Хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб Товариства сприяння обороні України є не новоствореною юридичною особою, а реорганізованою юридичною особою і є правонаступником Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ СРСР та на витяг з протоколу № 32 Бюро Президії ЦК ДТСААФ СРСР від 19.09.1954 року про створення Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ СРСР, які вказують на існування Відповідача, як юридичної особи, ще задовго до реєстрації статуту в редакції від 24.03.1994 року.
На переконання апелянта, висновок господарського суду Хмельницької області про те, що позивач, як юридична особа, є засновником відповідача не відповідає приписам ст. 11 Закону України "Про об'єднання громадян".
В обґрунтування порушення норм процесуального права зазначає, що судом першої інстанції безпідставно надано перевагу постанові Верховного Суду України та залишено поза увагою рішення Хмельницького міськрайсуду від 2006 року , в якому встановлений той факт, що вищим органом такої ж самої первинної організації Позивача - Хмельницького міського комітету товариства сприяння обороні України - є загальні збори.
Просить скасувати рішення місцевого господарського суду у даній справі та прийняти нове рішення, яким відмовити Хмельницькій обласній організації товариства сприяння обороні України у задоволені його позовних вимог.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу на адресу Рівненського апеляційного господарського суду не надходив. Відповідно до ч.2 ст. 96 ГПК України відсутність відзиву не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
Письмовими поясненнями від 13.12.2011 року відділ державної реєстрації Хмельницької міської ради повідомив, що реєстрація змін до установчих документів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України проведено на підставі п.1ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» так як останнім було подано необхідний для проведення реєстрації пакет документів.
Під час перегляду справи в апеляційному порядку представник Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України апеляційну скаргу підтримав з мотивів, які у ній викладені та просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у позові.
Хмельницька обласна організація товариства сприяння обороні України не скористалася правом участі під час апеляційного перегляду справи та не забезпечила явку свого представника у судове засідання Рівненського апеляційного господарського суду, хоча про час та місце апеляційного перегляду справи повідомлялась заздалегідь та належним чином.
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 N 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена. Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Про це Вищим господарським судом України зазначалося і в інформаційних листах від 02.06.2006 N 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4), від 14.08.2007 N 01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15), від 18.03.2008 N 01-8/164 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2007 році" (пункт 23).
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Крім того, позивач є юридичною особою, яка повинна на свій розсуд реалізувати надані їй права .
За таких обставин ,враховуючи,що явка сторін обов"язковою не визнавалась ,судова колегія визнала за можливе розглянути справу у відсутність представника позивача.
Попередньо справа розглядалася неодноразово.
Так, рішенням господарського суду Хмельницької області від 27.10.2010 року у даній справі , яке залишене без змін постановою апеляційної інстанції від 07.02.2011 року, позов задоволено, визнано недійсним: рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ про внесення змін до статуту Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ від 17.11.2008, рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько- спортивного клубу ТСОУ про внесення змін до статуту Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ від 07.07.2009, рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ про внесення змін до статуту Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ від 27.07.2009 року.
Однак, постановою Вищого господарського суду від 28 квітня 2011 року судові акти місцевого та апеляційного господарських судів були скасовані та справу передано на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області.
Скасовуючи означені рішення та постанову Вищий господарський суд України вказав, що судами попередніх інстанцій не з'ясовано : питання щодо правонаступництва відповідачем прав та обовязків Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ України ; порядку та підстав заснування відповідача, правонаступництва прав та обов'язків Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ України.
Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при винесенні оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Під час апеляційного перегляду справи судом встановлено, що Хмельницька обласна організація Товариства сприяння обороні України ( надалі ХООТСОУ) є юридичною особою з організаційно-правовою формою громадська організація, первинна державна реєстрація якої проведена 07.07.1993 року. Означене підтверджується наявним у матеріалах справи свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №247663 Серії А00 та довідкою головного управління статистики в Хмельницькій області №328046 (т.1, а.с.8,9).
Як вбачається із пунктів 1.1,1.4 статуту позивача (т.1., а.с. 24-39), зареєстрованого в новій редакції Хмельницьким обласним управлінням юстиції від 23.01.2007 року, Хмельницька обласна організація Товариства сприяння обороні України є обласним громадським добровільним оборонно-патріотичним і спортивно-технічним об'єднанням громадян, складовою частиною Товариства сприяння обороні України. Хмельницька обласна організація ТСО України є правонаступником Хмельницької організації ДТСААФ УРСР .
Аналогічні положення існували у п.1.1, 1.4 попередньої редакції статуту позивача, затвердженого бюро ТСО України 30.03.1993 року із змінами та доповненнями, внесеними на пленумі Хмельницького обласного комітету ТСОУ 12 листопада 1998 року та затвердженими позачерговою обласною конференцією ТСОУ 25.03.1999 року та погодженими управлінням юстиції Хмельницької ОДА 28.05.199 року ( т.1, а.с.10-23).
За пунктами 1.2 та 1.5 статуту ХОО ТСОУ у своїй діяльності керується чинним законодавством України, Статутом ТСОУ і цим статутом та її діяльність поширюється на територію Хмельницької області.
Обласна організація ТСОУ будується за виробничо-територіальним принципом. Організаційну основу Товариства складають первинні організації, які є складовою частиною товариства, обласна організація ТСО України для них є вищестоящою (п.4.1 Статуту).
Відповідно до п. 2.2 статуту Хмельницької обласної організації Товариства сприяння обороні України для виконання статутних завдань обласна організація ТСОУ у встановленому законом порядку, зокрема, здійснює необхідну господарську, комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій з статусом юридичної особи.
Пунктом 4.17 статуту ХОО ТСОУ передбачено, що рішення про створення, ліквідацію або реорганізацію госпрозрахункових установ і організацій приймає бюро обласного комітету.
Аналогічні положення були відображені в статуті ХОО ТСОУ, затвердженому бюро ТСО України 30.03.1993 року.
Як вбачається із виписки з протоколу № 32 рішення Бюро Президії ЦК ДОСААФ СРСР від 19.09.1954 року вирішено створити Хмельницький обласний стрілкові-спортивний клуб ДОСААФ СРСР ( т.1, а.с.73).
Відповідно до наказу голови Хмельницького обласного комітету ДТСААФ від 30.12.1966р. №294 з 01.01.1967 року відкрито госпрозрахунковий стрілково- спортивний клуб обласного комітету ДОСААФ. Для укомплектування клубу матеріально-спортивною базою, інвентарем і іншим майном наказано голові Хмельницького МК ДОСААФ передати у відання клубу на основі взаємозаліків з облкомітетом ДОСААФ всі тири в м. Хмельницькому з наявною в них зброєю, боєприпасами, інвентарем і іншим майном, керівнику морського клубу передати кабінет №4 , вантажний автомобіль ЗІЛ-151, старшому інспектору облкомітету ДТСААФ виділити при складі кімнату для збереження зброї і боєприпасів клубу на період до обладнання постійного сховища.
В подальшому, на підставі наказу Хмельницького обласного комітету ДТСААФ №25 від 23.05.1988 року керівником Хмельницького обласного стрілково-спортивного клубу ДТСААФ призначено Ковальчука Володимира Івановича.
В звязку із проголошенням незалежності України, Постановою УІІ ( позачергового ) зїзду ДТСААФ України від 26.09.1991 року вирішено перетворити республіканську організацію ДТСААФ в самостійну оборонно-патріотичну організацію-товариство сприяння обороні України, яке є правонаступником ДТСААФ УРСР, єдиною громадською організацією на всій території України і в своїй практичній діяльності чітко керується Конституцією України , діючим законодавством і своїм статутом ТСО України.
Згідно Статуту Товариства сприяння обороні України , затвердженого цим же з»їздом, зареєстрованого Міністерством юстиції України 10. 10.1991року ( з подальшими змінами та доповненнями) ( в редакції від 14.06.2005року) ТСО України є всеукраїнським громадським добровільним оборонно-патріотичним і спортивно-технічним обєднанням громадян та є правонаступником ДТСААФ УРСР ( п.п. 1.1., 1.4).
Товариство будується за виробничо-територіальним принципом, організаційну основу товариства складають первинні організації , які обєднуються по території в районні, міжрайонні, міські та обєднані рай міські організації, які входять до складу обласних організацій, які є для них вищестоящими і складають ТСО України ( п.4.1).
Згідно п. 4.17 Статуту ТСО України бюро комітету обласної організації, в тому числі створює, ліквідовує або реорганізовує школи, професійно-технічні та вищі навчальні заклади,навчальні, спортивні , спортивно-технічні, промислові, ремонтні, будівельні, комерційні, інші госпрозрахункові організації у встановленому порядку за рахунок коштів товариства.
Згідно протоколу засідання бюро Президії Хмельницького обласного комітету ТСОУ від 22.04.1992р. №56 , на яке були запрошені в тому числі Ковальчук В.І.- керівник обласного ССК, на підставі Статуту Товариства сприяння обороні України з метою централізації і вдосконалення адміністративно-управлінського апарату організацій ТСО України , розташованих в одному приміщенні, вирішено обєднати обласний стрілково-спортивний клуб з Хмельницьким міським комітетом ТСОУ і назвати обєднаний спортивно-технічний клуб міського і районного комітетів ТСОУ.
Згідно наказу Хмельницького обласного комітету від 04.05.1992р. №47 вирішено обєднати обласний стрілково-спортивний клуб з Хмельницьким міським комітетом ТСОУ і назвати обєднаний спортивно-технічний клуб міського і районного комітету, керівником призначити Ковальчука Володимира Івановича.
Наказом т.в.о голови Хмельницького обласного комітету ТСОУ №47 від 07.07.1993р. вирішено з 08.07.1993р. створити в тому числі Хмельницький обласний спортивно-технічний клуб ТСО на базі Хмельницького обласного спортивно-технічного клубу ДТСААФ , керівнику розробити Статут, надати на затвердження на бюро обласного комітету ТСОУ і зареєструвати в місцевих органах влади.
Відповідно до Положення про обласний стрілково-спортивний клуб ТСО України, затвердженого бюро Хмельницького обласного комітету ТСОУ від 19.08.1993р. , обласний стрілково- спортивний клуб створюється рішенням обласного комітету ТСОУ, здійснює свою діяльність під керівництвом обласного комітету ТСОУ, має свій статут.
Постановою від 4 грудня 1993р. загальних зборів ХОССК ТСОУ затверджено Статут ХОССК ТСОУ (т.1, а.с.41-50).
19.08.1993р. бюро Хмельницького обласного комітету ТСОУ затверджено Статут Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу товариства сприяння обороні Україні, який було зареєстровано 24.03.1994 року розпорядженням Хмельницької міської адміністрації №696 та 28.02.1995 р. виконавчим комітетом Хмельницької міської ради народних депутатів видано свідоцтво про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності №02722571.
За пунктами 1.1, 1.2 статуту Хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб Товариства сприяння обороні України є навчально-спортивною організацією, призваною вести роботу по поширенню і розвитку стрілецького спорту серед молоді та людей старшого покоління з статусом юридичної особи, самостійним балансом, привласненим майном, має свій розрахунковий рахунок в банку, печатку і кутовий штамп та у своїй діяльності клуб керується Конституцією України, чинним законодавством, статутами ТСО України, обласної організації ТСОУ .
Пунктом 1.5 Статуту передбачено, що обласний стрілецько-спортивний клуб ТСОУ створюється рішенням бюро обласного комітету ТСОУ.
Клуб виконує свою діяльність під керівництвом обласного комітету ТСОУ і організовує роботу в тісному зв'язку з управлінням в справах молоді та спорту обласної держадміністрації, державними та громадськими організаціями (п.1.6 статуту).
Згідно з п.5.1 статуту начальник обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ призначається наказом голови обласного комітету з числа спеціалістів, які мають вищу освіту (середньо-спеціальну), відповідно профілю діяльності клубу та досвід роботи в організації спортивного, навчально-виховного процесу. Начальник клубу підпорядковується голові та заступнику голови обласного комітету ТСОУ.
Відповідно до п.5.4 статуту посадові обов'язки начальника ОССК розробляються та затверджуються керівником обласного комітету ТСОУ.
Майно клубу складає - основні та обігові фонди, які відображаються в його балансі. Майно, яке знаходиться у використанні клубу, а також придбане внаслідок господарської діяльності, являється власністю ТСО України і не підлягає приватизації, викупу та передачі без рішення обкому ТСОУ і ЦК ТСОУ (п.8.1 статуту).
Пунктом 8.3 статуту передбачено, що клуб може здійснювати любий вид діяльності на засадах госпрозрахунку з використанням прибутку, який залишився в його розпорядженні після сплати податків та встановлених по нормах відрахувань вищестоящому комітету на проведення спортивно-масових заходів, розвиток технічних і прикладних видів спорту, створення та удосконалення спортивної, навчально-матеріальної бази, утримання штатних працівників, соціально-побутові потреби та інші міроприємства.
Контроль за фінансово-господарською діяльністю клубу здійснюється обласним комітетом і ревізійною комісією обкому ТСОУ (п.8.6 статуту).
Відповідно до п.9.2 статуту ліквідація клубу проводиться по рішенню бюро обласного комітету ТСОУ. Всі основні засоби, техніка, приміщення, майно, зброя, набої, грошові і матеріальні засоби обласного ССК використовуються по рішенню обласного комітету ТСОУ.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 2215 від 19.11.2004р., АА № 171759 від 21.07.2008р. Хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб товариства сприяння обороні України є юридичною особою, за організаційно-правовою формою є організацією (установа, заклад) обєднання громадян .
В матеріалах справи наявне реєстраційне посвідчення, видане Хмельницьким БТІ від 18.11.1996р., згідно якого приміщення учбових класів і допоміжних приміщень по вул. Березневій.3 в м. Хмельницькому зареєстровано за Хмельницьким міським комітетом товариства сприяння обороні України на підставі рішення Хмельницького міськвиконкому від 11.05.1972р. №117/6 , про що внесено запис в реєстрову книгу №2 за реєстровим номером 704 та свідоцтва про право власності від 23.03.2000р. №223 , видане на підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. №223, згідно якого учбово-стрілецький комплекс, який складається з п'яти споруд, який розташований в м. Хмельницькому , вул. Березнева, 3 зареєстрований на праві власності за товариством сприяння обороні України.
Згідно імперативних приписів ч.2 ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 02.04.2009 року у справі №16/458-Н за позовом Хмельницької обласної організації ТСОУ до Хмельницького ОССК ТСОУ , за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання незаконними загальних зборів членів Хмельницького обласного ССК , недійсними прийнятих на них рішень, скасування державної реєстрації змін до статуту ( залишеною без змін постановою Верховного Суду України від 13.10.2009р.) визнано недійсними рішення загальних зборів членів ХОССК ТСОУ від 26.12.2006р., постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 10.11.2009 року у справі №16/429-Н за позовом Хмельницької обласної організації ТСОУ до Хмельницького ОССК ТСОУ , за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання незаконними загальних зборів членів Хмельницького обласного ССК, недійсними прийнятих на них рішень, скасування державної реєстрації змін до статуту (залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 09.02.2010р.) визнано недійсними рішення загальних зборів членів ХОССК ТСОУ від 18.09.2009р.
При цьому судовими інстанціями встановлено, що згідно із ст. 13 Закону України “Про об'єднання громадян”, п. 1.2 статуту ХОССК ТСО України (в редакції 1993 року зі змінами 2000 року), ХОССК ТСО України повинен керуватись у своїй діяльності статутами ТСО України, ХОО ТСО України та своїм статутом. При цьому, статутом Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу товариства сприяння обороні України в редакції 1993 року не віднесено до компетенції загальних зборів (конференції) членів ХОССК ТСОУ вирішення питання щодо внесення змін до установчих документів ХОССК ТСОУ.
Колегія суддів з врахуванням ч.2 ст.35 ГПК України вважає, що згадані юридичні факти не підлягають повторному доведенню чи переоцінці при розгляді даного спору.
Між тим, 17.11.2008р., 07.07.2009р., 27.07.2009р. загальними зборами членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України прийнято рішення про внесення змін до статуту ХОССК ТСОУ.
Так, рішенням загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України, оформлених протоколом № 7 від 07.07.2009 року затверджено зміни до статуту, виклавши п.1.4 у іншій редакції (т.1, а.с.87).
Рішенням загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України, оформлених протоколом № 8 від 27.07.2009 року затверджено зміни до статуту, виклавши його у новій редакції та доручено підписати нову редакцію директору клубу (т.1, а.с.88).
Також, рішенням № 11 від 17.11.2008 року загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України вирішено перейменувати Хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб ТСОУ в хмельницький обласний стрілецько-спортивний клуб.
Відповідно до ч.1 ст.80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Згідно з ч.1 ст.92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень (ч.3 ст.92 ЦК України).
Відповідно до ст.87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Однією з обовязкових умов визнання акта недійсним є порушення у звязку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України „Про об'єднання громадян” об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
Статтею 20 Закону України "Про об'єднання громадян" передбачено, що для здійснення цілей і завдань, визначених у статутних документах, зареєстровані об'єднання громадян користуються, зокрема, правом створювати установи та організації.
Частиною 1 статті 24 цього Закону визначено, що з метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством.
Частинами 3, 4 статті 11 Закону України „Про об'єднання громадян” рішення про заснування об'єднань громадян приймаються установчим з'їздом (конференцією) або загальними зборами. Засновниками спілок об'єднань громадян є об'єднання громадян.
Однак, на час проведення оскаржуваних загальних зборів членів ХОССК ТСО України діяла редакція Статуту ХОССК ТСО України, затверджена бюро Хмельницького обласного комітету ТСО України 19 серпня 1993 року із змінами та доповненнями, зареєстрованими в Хмельницькому виконавчому комітеті 18 травня 2000 року за № 0669, за пунктами якого 1.5, 1.6, 5.1, 5.4, 8.6, 9.2 створення ХОССК ТСО України, його ліквідація та реорганізація віднесена до компетенції бюро обласного комітету ХОО ТСО України; а керівництво та контроль за діяльністю ХОССК ТСО України - до компетенції обласного комітету ТСО України. Внесення змін до діючого статуту та затвердження нової редакції статуту не віднесено до компетенції загальних зборів членів ХОССК ТСО України.
При цьому, п.4.17 статутом ХОО ТСО України передбачає, що рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію спортивно-технічних об'єднань громадян приймає бюро обласного комітету ХОО ТСО України, яке затверджує їхні статути .
Між тим, у матеріалах справи відсутні докази ухвалення бюро обласного комітету ХОО ТСО України відповідних рішень.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що оспорювані рішення загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу товариства сприяння обороні України прийнято з перевищенням наданих їм повноважень та вважає обґрунтованим висновок місцевого суду про визнання недійсними рішень загальних зборів членів Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ від 17.11.2008 року, 07.07.2009 року, 27.07.2009 року.
За змістом статей 33 і 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (стаття 34 цього Кодексу).
Відповідно до статті 36 Господарського процесуального кодексу України письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.
За приписами вказаної норми, письмові докази - це документи, в яких містяться відомості про певні обставини, що мають значення для справи, які повинні містити відомості, що мають значення для справи та виконані у формі цифрового, графічного запису або іншим способом, який дає змогу встановити достовірність документа.
На переконання колегії суддів, матеріали справи не містять беззаперечних доказів про створення та реєстрацію Хмельницького ОССК ТСОУ як громадської організації у відповідності до вимог Закону України "Про об'єднання громадян".
Протокол засідання загальних зборів колективу Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ДТСААФ СРСР від 05.09.1991р. (т.3, а.с.6,7) ,на який посилається відповідач,не може слугувати належним доказом створення відповідача ,як громадської організації як передбачено положенням Закону України "Про об'єднання громадян".
Більше того, що в реєстраційній картці про підтвердження відомостей про юридичну особу Хмельницького обласного ССК ТСОУ від 16.11.2004р., яка подавалася за підписом Ковальчука В.І. , організаційно-правовою формою юридичної особи визначено організацію, засновником вказано Хмельницьку обласну організацію ТСОУ . Також, у довідці № 148 про включення Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу ТСОУ до ЄДРПОУ від 15.01.1998 року органом управління відповідача значиться товариство сприяння обороні України (т.1, а.с.110) .
З огляду на наведені норми процесуального закону, доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.
Статтею 1 Закону України "Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України" передбачалося, що майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України;
Постановою Верховної Ради України № 2268-12 від 10.04.1992р. до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу PCP майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об'єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій, тимчасово передані Фонду державного майна України.
За пунктом 1 постанови Верховної Ради України № 3943-12 від 04.02.1994 р. до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу PCP, розташованого на території України, зазначене майно тимчасово є загальнодержавною власністю.
Відповідач зареєстрований за адресою м. Хмельницький, вул. Березнева, 3, а згідно свідоцтва про право власності від 28.03.2000р., виданого на підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. №223, учбово-стрілецький комплекс , який складається з п'яти споруд та який розташований в м. Хмельницькому , вул. Березнева, 3 зареєстрований на праві власності за Товариством сприяння обороні України.
З огляду на наведені норми апеляційний господарський суд вважає помилковими твердження відповідача про те, що він був створений як громадська організація ДТСААФ СРСР та не підпорядковувався ДТСААФ УРСР, правонаступником якого стало ТСО України.
За таких обставин, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем не надано суду достатніх доказів, які б підтверджували, що він створений та зареєстрований як громадська організація чи є первинною організацією позивача.
Стаття 22 ГПК України передбачає широке коло процесуальних прав сторін, поряд із цим встановлює для сторін обовязок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Статтею 101 ГПК України передбачено, що додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
З врахуванням наведених норми процесуального закону колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання апелянта від 22.09.2011 року про витребування від позивача певних доказів, так як дане клопотання не містить обґрунтування неможливості його подачі до суду першої інстанції під час неодноразового розгляду даної справи.
В силу ст.ст. 33, 38, 43,47 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, коли кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд, оцінивши подані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен прийняти рішення за результатами обговорення усіх цих обставин.
Апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно досліджено матеріали справи та вірно застосовані норми процесуального і матеріального права, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для задоволення апеляційної скарги Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України та скасування чи зміни рішення господарського суду Хмельницької області від 03 серпня 2011 року у справі № 10/15/221-10.
Керуючись ст.ст. 49,99,101,103,105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Хмельницької області від 03 серпня 2011 року у справі № 10/15/221-10 залишити без змін, а апеляційну скаргу Хмельницького обласного стрілецько-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
<Текст >
Головуюча суддя Олексюк Г.Є.
Суддя Сініцина Л.М.
Суддя Гудак А.В.
01-12/582/12 582/12