ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.12 Справа№ 5015/6350/11
За позовом: Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів
до відповідача: ПАТ «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», м. Стрий
про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Суддя Н.Мороз
при секретарі Ю.Шиманській
Представники:
Від позивача: Калітєєвська Є.О.
Від відповідача: Возняк І. Ф.
Суть спору:
Позов подано Державною екологічною інспекцією у Львівській області, м. Львів до публічного акціонерного товариства «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», м. Стрий про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Ухвалою господарського суду від 01.11.2011 р. порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду на 22.11.2011 року.
22.11.2011р. розгляд справи відкладався з причин, наведених у відповідній ухвалі суду.
В судовому засіданні 08.12.2011р. оголошувалась перерва до 20.12.2011р., про що сторони повідомлені під розписку.
20.12.2011р. розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідній ухвалі суду.
В судове засідання 11.01.2011р. представник позивача з"явився, подав клопотання від 11.01.2011р. № 09-61 про заміну позивача – Державної екологічної інспекції в Львівській області (код ЄДРПОУ 34943022) його правонаступником –Державною екологічною інспекцією у Львівській області (код ЄДРПОУ 38057086), що утворена відповідно до указу Президента України від 09.12.2011р. № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».
Представник відповідача в судове засідання з’явився, проти позову заперечив, зокрема зазначив, що згідно ст.23 Кодексу України «Про надра», відповідач мав право здійснювати забір підземних прісних вод для власного господарсько-побутового водопостачання із свердловини глибиною до 20м. без спецдозволів. В позові просить відмовити.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив.
31.05.2011р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства публічним акціонерним товариством «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання».
Згідно з актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №55/17-11 від 31.05.2011р. встановлено, що публічним акціонерним товариством «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання»здійснено самовільний забір 229,0 куб.м. підземних прісних вод з свердловин підприємства, які знаходяться на території м. Стрий, що є порушенням ст.ст. 44, 110, 111 Водного кодексу України.
Даний акт перевірки підписано Першим Заступником голови правління та Головним інженером публічного акціонерного товариства «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», а також скріплено печаткою відповідача.
Згідно з розрахунком розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування ВАТ «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», обумовлених збором води з свердловин, розташованих на території підприємства в м. Стрий Львівської області, проведеного позивачем відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009р., розмір заподіяних збитків становить 8 280, 34 грн.
На адресу відповідача позивачем направлялась претензія №314 (вих. № 03-4269) від 18.08.2011р. про відшкодування у місячний термін завданих збитків в сумі 8 280,34 грн., яку відповідач залишив без відповіді та задоволення.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.13 Конституції України, ч.ч.1, 2 ст.148 Господарського кодексу України, ч. ч. 1, 3 ст. 324 Цивільного кодексу України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу; кожен громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", води підлягають державній охороні і регулюванню використання на території України. Згідно ч.3 ст.19 Господарського кодексу України, держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері водних відносин - за використанням і охороною вод.
Відповідно до п. 3 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов’язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території, крім того, водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 95 цього ж Кодексу передбачено, що усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно до ч.ч.1, 2,ч. 4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України цивільну відповідальність; відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні порушенні вимог природоохоронного законодавства; підприємства зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.11 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно п.п. 1.1, 1.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, ця Методика спрямована на реалізацію Директиви 2006/11/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 15 лютого 2006 року про забруднення, спричинене деякими небезпечними речовинами, що скидаються до водного середовища Співтовариства, і розроблена відповідно до Водного кодексу України та Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
Відповідно до п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 р. N 464, акт перевірки це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Матеріалами справи підтверджено, що при перевірці Державною екологічною інспекцією у Львівській області дотримання вимог природоохоронного законодавства публічним акціонерним товариством «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», в результаті чого державі заподіяно збитки на суму 8 280, 34 грн.
Заперечення відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки перевіркою встановлено порушення відповідачем права державної власності на води, а саме забір підземних вод із свердловин без дозволу на спеціальне водокористування. Дані правовідносини регулюються Водним кодексом України, а не Кодексом України „Про Надра”.
Відповідно ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення.
З огляду на те, що спір виник з вини відповідача, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 324 ЦК України, ст.ст. 25, 32, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 116-118 ГПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
1.Позов задоволити повністю.
2. Замінити сторону –Державну екологічну інспекцію в Львівській області (код ЄДРПОУ 34943022) її правонаступником Державною екологічною інспекцією у Львівській області (код ЄДРПОУ 38057086).
3.Стягнути з публічного акціонерного товариства «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», м. Стрий, вул. Промислова, 4 (ідентифікаційний код 00222261) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (р/р 3316331700017 в Стрийське УДК у Львівській області, код ЄДРПОУ 25260601, МФО 825014, код платежу 24062100) –8 280, 34 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі.
4.Стягнути з публічного акціонерного товариства «Стрийський завод ковальсько-пресового обладнання», м. Стрий, вул. Промислова, 4 (ідентифікаційний код 00222261):
- в доход державного бюджету –102, 00 грн. державного мита;
- в доход місцевого бюджету Личаківського району м.Львова –236,00 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Суддя Мороз Н.В.
Рішення складено 13.01.2012р.