Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 О К Р Е М А У Х В А Л А 12.01.2012 р.справа № 50/466-б Господарський суд міста Києва, розглядаючи справу за заявою Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва до приватного підприємства „Видавничий дім „Ярмарки і Виставки” про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
Кредитор звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника, оскільки приватне підприємство „Видавничий дім „Ярмарки і Виставки” неспроможне сплатити податковий борг у сумі 4792,73 грн., не надає з травня 2009 року до органів державної податкової служби податкових декларацій та інших документів фінансової звітності, відсутнє за юридичною адресою і його місцезнаходження невідоме, що підтверджується інформаційною довідкою № 5020/9/24-108 від 22.07.2010.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 30.07.2010 порушено провадження у справі №50/466-б за спрощеною процедурою, передбаченою ст.52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Постановою господарського суду міста Києва від 02.09.2010 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено ініціюючого кредитора Державну податкову інспекцію у Оболонському районі м. Києва, яку зобовязано провести ліквідаційну процедуру та надати суду свій звіт і ліквідаційний баланс банкрута на затвердження у строк до 02.09.2011.
Суд встановив, що станом на 28.11.2011 постанова суду від 02.09.2010 ДПІ у Оболонському районі м.Києва (ліквідатором за згодою) не виконана, до господарського суду м. Києва ліквідатором не поданий звіт і ліквідаційний баланс на затвердження, а тому суд ухвалою від 28.11.2011 призначив розгляд справи на 23.12.2011 з викликом сторін і ліквідатора.
В судове засідання 23.12.2011 прибув представник ліквідатора та пояснив, що звіт та ліквідаційний баланс банкрута приватного підприємства „Видавничий дім „Ярмарки і Виставки” не підготовлений та до суду на затвердження не поданий. Представник ДПІ у Оболонському районі м. Києва(ліквідатор) подав клопотання про заміну ліквідатора у справі на арбітражного керуючого Добровольського А.П. та продовження терміну ліквідаційної процедури на 6 місяців.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 23.12.2011 припинено повноваження ліквідатора банкрута ПП „Видавничий дім „Ярмарки і Виставки” (ідентифікаційний код 30789075) - ДПІ у Оболонському районі м. Києва, призначено ліквідатором банкрута ПП „Видавничий дім „Ярмарки і Виставки” (ідентифікаційний код 30789075) у справі № 50/466-б арбітражного керуючого Добровольського Анатолія Петровича (ліцензія Державного департаменту з питань банкрутства НОМЕР_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обовязкових платежів НОМЕР_2), продовжено строк ліквідаційної процедури на шість місяців до 22.06.2012.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з ст. 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України.
Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
Аналогічні положення містяться також в Законі України “Про судоустрій і статус суддів”. Зокрема, ст. 13 Закону встановлює, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Разом із тим, незважаючи на обовязковість виконання вимог ухвал суду, Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва протягом більше трьох місяців ухилялася від виконання постанови господарського суду міста Києва від 22.06.2010 по справі № 50/466-б щодо своєчасного подання суду звіту і ліквідаційного балансу боржника на затвердження, чим суттєво затягнула розгляд вказаної справи.
Відповідно до ст. 22 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно зі ст. 25 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження;
виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством;
аналізує фінансове становище банкрута;
виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;
очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;
пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту;
має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;
з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту;
заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими;
з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника;
вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;
передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню;
реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;
повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Окрім цього, з дня призначення ліквідатора він повинен вжити реальних заходів щодо отримання в 15 денний термін від посадових осіб банкрута бухгалтерську документацію та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України. З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута. Ліквідатор (арбітражний керуючий) має право замовити виготовлення дубліката печатки та штампів у разі їх втрати.
Відповідно до ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються:
показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації);
відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу;
копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна;
реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів;
документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Але, в порушення вказаних вище норм законодавства, Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва не виконала покладених на неї як на ліквідатора повноважень, визначених ст.ст. 22, 23, 25, 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, зокрема, не прийняла до свого відання майно боржника, не виконувала функції з управління та розпорядження майном банкрута, не вжила реальних заходів щодо отримання в 15 денний термін від посадових осіб банкрута бухгалтерську документацію та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору, не здійснювала інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством, не аналізувала фінансове становище банкрута, не пред'являла до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту, не вживала заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб та в порушення вимог ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” своєчасно не подала суду звіт та ліквідаційний баланс боржника на затвердження.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дана бездіяльність Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва порушує норми ст. 124 Конституції України, ст. 4-5, 30 Господарського процесуального кодексу України, та створює перешкоди суду у здійсненні правосуддя.
Відповідно до статті 90 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.
За таких обставин, господарський суд м. Києва, виносить на імя начальника Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва окрему ухвалу про необхідність усунення порушень та недоліків в роботі державного органу, керівником якого він являється та налагодження його діяльності в сфері вчасного, належного та повного виконання судових рішень (ухвал).
Керуючись статтями 90, 86 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Державній податковій інспекції у Оболонському районі м. Києва усунути порушення і недоліки в роботі, притягти винних осіб до відповідальності та забезпечити своєчасне виконання постанови господарського суду міста Києва від 22.06.2010 по справі № 50/466-б, а саме щодо подання суду звіту і ліквідаційного балансу боржника на затвердження.
2. Окрему ухвалу направити Державній податковій інспекції у Оболонському районі м. Києва.
3. Зобовязати Державну податкову інспекцію у Оболонському районі м. Києва письмово повідомити господарський суд м. Києва про результати розгляду даної окремої ухвали у строк до 12.02.2012.
Суддя Головатюк Л.Д.