Постанова № 20749877, 23.09.2011, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
23.09.2011
Номер справи
2-а-11173/11
Номер документу
20749877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-11173-2011

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2011 року Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого          - судді Руденко Л.М.

при секретарі          - Кобець О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов’янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про визнання дій такими, що порушують права, поновлення прав, та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

24.06.2011р. до Слов’янського міськрайнного суду звернулася ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про визнання дій такими, що порушують права, поновлення прав, та зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона знаходиться на обліку в управління Пенсійного фонду України м. Слов’янську та отримує пенсію за віком. 15.03.2011 року вона звернулася за перерахунком пенсії згідно ст. 42 п. 4 ЗУ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 р. № 1058-IV з урахуванням додаткового стажу та заробітку.

Згідно з ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, що особам, які після призначення пенсії продовжували працювати і відпрацювали не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Незалежно від перерв у роботі, проводиться перерахунок пенсії. При цьому за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. Їй мали провести перерахунок пенсії застосовуючи показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік –1982,63 грн.

Але в порушення вищенаведеної норми Закону перерахунок було проведено з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік –1197,91 грн. Не дочекавшись приведення в відповідність до діючого законодавства розрахунок її пенсії, не погодившись з таким перерахунком 02.06.2011 року вона звернулася до відповідача з письмовою вимогою провести перерахунок в відповідності до вимог діючого законодавства, 07.06.2011 року вона отримала відповідь, якою відповідач відмовив їй в перерахунку, пославшись на те, що розрахунок було проведено правильно, а показник середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік застосовується при перерахунку пенсій в 2008 р., 2009 р., 2010 р., на підставі спільного листа Мінпраці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09-039, № 4096/02-01.

Вона вважає, відмова відповідача в проведенні перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік - 1987,63 грн. є незаконною, та такою, що порушує її права з наступних підстав –

1.          Відмовляючи їй в перерахунку відповідач посилається на спільний лист Мінпраці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09-039, № 4096/02-01, але цей лист не пройшов реєстрацію в Мінюсті України та ним неможливо керуватися як нормативним документом.

2.          Право на перерахунок вона має відповідно до приписів ст.ст. 40,42 ЗУ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’ від 09.07.2003 р. № 1058-IV. Порядок призначення та обчислення такого перерахунку наведений в Постанові КМУ № 530 від 28.05.2008 р., ч.2-3 п.11 даної постанови визначено, що для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 ЗУ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 р. № 1058-IV використовується показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Виходячи з цього для проведення перерахунку її пенсії мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2010 рік, який становить –1982,63 грн. В наслідок незаконних дій відповідача вона недотримує пенсію. Згідно з приписами ст. 45 ЗУ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 р. № 1058-IV перерахунок їй мали провести з першого числа місяця, в якому вона звернувся за перерахунком пенсії, так як вона вперше звернулася 15.03.29011 року, то перерахунок їй мали провести з 01.03.2011 року.

Просить суд:

-          визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області, поновити її порушені права;

-          зобов’язати управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області провести перерахунок її пенсії з 01.03.2011 року із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 рік, який становить –1982,63 грн.;

-          зобов’язати відповідача сплатити їй недоотриману нею пенсію;

-          стягнути з відповідача судові витрати, які були нею понесені в зв’язку з зверненням до суду.

- відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом пропущеного права

на перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 рік, який

становить –1982,63 грн.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свій адміністративний позов підтримала та просила його задовольнити у повному обсязі.

Відповідач –Управління Пенсійного фонду України у м. Слов’янську Донецької області, у судове засідання свого представника не направив, незважаючи на те, що про час та розгляд справи був повідомлений належним чином, але надав суду своє заперечення щодо вимог ОСОБА_1, у якому виклав наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення управління ПФУ в м. Слов’янську Донецької області.

Відповідно до ст.. 45 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 р. № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, проводиться в такі строки:

У разі виникнення права на підвищення пенсії –з першого числа місяця. В якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії 15.03.2011 року, тому, згідно ст. 45 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’перерахунок був здійснений з 01.03.2011 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 року № 1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Згідно підпункту ’’б’’підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ ЗУ ’’Внесення змін до деяких законодавчих актів України’’від 28.12.2007 року № 107-VІ ’’Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України’’ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’була викладена в новій редакції «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (доход) для перерахунку пенсії, період для призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.3 ч.1 ст.40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при не повному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.».

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в ч. 2 ст. 40 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’ враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’в редакції Закону від 28.12.2007 р. № 107- VІ та в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не є тотожними поняттями.

Отже на час звернення позивача до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про перерахунок пенсії позивача у зв’язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 7 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.

Просить суд повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Так у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:

- ОСОБА_1 одержує пенсію за віком, призначеної їй згідно із ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’№ 1058-ІV від 09.07.2003р.(а.с.13);

- після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати, що підтверджується трудовою книжкою (а.с.7-10);

- 02.06.2011р. ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 р. (1982,63 грн.);

- Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області відмовило їй у перерахунку пенсії (а.с.6).

Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1, пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 р. є неправомірними з наступних підстав.

Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадить перерахунок пенсії з урахуванням стразового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2010 року.

Якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.

Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлені ст. 27 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, згідно із якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П=Зn*Кс, де:

П –розмір пенсії у гривнях.

Кс –коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи визначений відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-1У.

Частинами 2 та 3 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У встановлено, що: «Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Д ___ Зд=х 100 %, де

Т

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

3. При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбання спеціального торгового патенту), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:

П х Ч _ З=, де:

Т

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

П - сума фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент) у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;

Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент), чинний в межах відповідного періоду;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці»

Відповідно до ч 4 ст. 42 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

З дня призначення пенсії ОСОБА_1 і до звернення її до управління ПФУ в м. Слов’янську пройшов час, передбачений ст. 42 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 не ґрунтується на законі і є безпідставною.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Пунктом 1 статті 93 Конституції України встановлено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки громадянина.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативними актами, при вирішенні питання про перерахунок пенсії за віком, управління ПФУ в м. Слов’янську має керуватися безпосередньо приписами ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема ст.ст. 27, 40, 42 цього Закону.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 93 Конституції України; ст.ст. 27, 40, 42, 105 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; ст.ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 104, 105, 159 - 163 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янську Донецької області - про визнання дій такими, що порушують права, поновлення прав та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янськ Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2011 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янськ Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2011 року зі застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік - 1982 грн.63 коп., з урахуванням фактично проведених виплат.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янськ Донецької області сплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію з 01.03.2011року.

Стягнути з місцевого бюджету м. Слов»янську (р/р 31417537700075 МФО 834016 код 34686605 банк получитель: ГУ ДКУ у Донецькій області) на користь ОСОБА_1 витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: