Рішення № 20747097, 03.01.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.01.2012
Номер справи
20/5025/2051/11
Номер документу
20747097
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" січня 2012 р.Справа № 20/5025/2051/11 За позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Хмельницькій області м. Хмельницький до Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня, Хмельницької області

про визнання незаконним та скасування розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011р. за №53/2011-р „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів”.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 м. Хмельницький

Суддя Гладій С.В.

Представники сторін:

від позивача: не зявився

від відповідача : не зявився

від облпрокуратури: Шкадько В. В.

третьої особи: не зявився

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача про визнання незаконним та скасування розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011р. за № 53/2011-р „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів”.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що спірне розпорядження № 53/2011-р від 04.02.2011 року прийнято з порушенням вимог ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України та п. п. 17 п. 2 розділу 1 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008 року № 509-VI, а саме, зазначене розпорядження, яким передано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку водного фонду площею 2,2483 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Явтухи, на території Явтухівської сільської ради, для будівництва ставу та використання для рибогосподарських потреб терміном на 49 років, прийняте без проведення земельних торгів та після спливу встановленого Законом двохрічного строку, який дозволяв їх не проводити.

Відповідач у відзиві на позов, проти позову заперечує. Посилається на те, що розпорядженням райдержадміністрації від 06.07.2007 № 258/2007-р „Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду зі зміною цільового призначення”, ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (заболочений сінокіс) площею 10,0 га, для передачі в оренду із земель за межами населених пунктів, що знаходяться на території Явтухівської сільської ради, з метою подальшої зміни цільового призначення, для будівництва ставу, у землі водного фонду. В подальшому 30.07.2009 за № 249 між ОСОБА_1 та ПП „Абрис”, був укладений договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

А тому, відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 до райдержадміністрації про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (сіножаті) площею 2,2483 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Явтухи на території Явтухівської сільської ради в оренду зі зміною цільового призначення, для будівництва ставу, у землі водного фонду, терміном на 49 років, розпорядженням голови райдержадміністрації від 04.02.20011р. № 53/2011-р. „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів” була передана вказана земельна ділянка із зміною цільового призначення в оренду, без проведення земельних торгів, у звязку з тим, що:

- відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 12.10.2010р. № 931 „Про визнання такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2008р. № 394” постановлено про визнання такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 р. № 394 „Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів”, а тому враховуючи норми чинного законодавства продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах Деражнянською районною державною адміністрацією не проводився.

- щодо порушення та недотримання норм Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництва” від 16.09.2008р. № 509-VI, звертає увагу суду на те, що відповідно до пункту 3 розділу II Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008р. № 509-VІ, зазначено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування обєкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

На підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 06.07.2007 № 258/2007-р „Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду зі зміною цільового призначення” був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в 2009 році, тобто дотриманий дворічний термін зазначений у вищевказаному Законі, а розроблений проект, розглядався відповідно в установленому законом порядку, де в подальшому розпорядженням голови райдержадміністрації від 04.02.2011 за № 53/2011 „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів” був затверджений. Тому, зазначені підстави про те, що розпорядження від 04.02.2011р. за № 53/2011 було прийняте без проведення торгів та після спливу встановленого Законом двохрічного строку, який дозволяв їх не проводити є необґрунтованими та суперечливими чинному законодавству, оскільки терміни та порядок надання земельної ділянки водного фонду були дотримані. Просить в позові відмовити.

Представник відповідача в судове засідання 03.01.2012 року не зявився, надіслав на адресу суду заяву в якій просить розглядати справу без його участі та повідомив, що позовні вимоги позов не визнає, просить в задоволенні позову відмовити..

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 06.06.2007 № 258/2007-р. „Про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду із зміною цільового призначення” надано згоду ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (заболочений сінокіс) площею 10,0 га для передачі в оренду із земель за межами населених пунктів, що знаходиться на території Явтухівської сільської ради, з метою подальшої зміни цільового призначення, для будівництва ставу, у землі водного фонду.

30.07.2009 року між ОСОБА_1 та приватним підприємством „Абрис” укладено договір № 249 „Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, відповідно до умов якого виконавець зобовязується виконати з дотриманням вимог законодавства проектно-вишукувальні роботи (роботи з розроблення проекту землеустрою), а а замовник прийняті та оплатити виконані роботи.

На виконання умов договору, приватним підприємством „Абрис” в 2009 році виготовлено проект землеустрою, який 24.12.2010 року був розглянутий комісією з розгляду питань повязаних з погодженням документації із землеустрою та надано висновок за № 170, відповідно до якого проект землеустрою було погоджено.

Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011 року за № 53/2011-р. „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів” 1. Затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (сіножаті) площею 2,2483 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Явтухи на території Явтухівської сільської ради. 2. Змінено цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (сіножаті) площею 2,2483 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Явтухи на території Явтухівської сільської ради, у землі водного фонду для будівництва ставу та використання для рибогосподарських потреб. 3. Передано в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку водного фонду площею 2,2483 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Явтухи на території Явтухівської сільської ради, для будівництва ставу та використання для рибогосподарських потреб терміном на 49 років.

Не погоджуючись з прийнятим розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011 за № 53/2011-р, позивач звернувся з позовом до суду в якому просить визнати його недійсним.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Підпунктом 17 пункту 2 розділу І Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008 року № 509-VІ, доповнено пункт 1 Перехідних положень Земельного кодексу України абзацом 3, згідно з яким, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування обєкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)”.

Відповідно до пункту 2 розділу II зазначеного Закону абзац третій підпункту 17 пункту 2 розділу І цього Закону діє протягом двох років з дня набрання його чинності.

Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008 року № 509-VI набрав чинності 14.10.2008 року, відповідно, норми підпункту 17 пункту 2 розділу I Закону діяли до 14.10.2010 року.

Як вбачається з наявним в матеріалах справи доказів, розпорядженням від 06.06.2007 № 258/2007-р. надано згоду на розроблення ОСОБА_1 проекту землеустрою, який на замовлення ОСОБА_1 у 2009 році був виготовлений приватним підприємством „Абрис” в 2009 році. Тобто, лише через два роки після прийняття розпорядження про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою, розпочались роботи по його виготовленню.

В подальшому, у 2011 році, прийнято розпорядження № 53/2011-р, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, змінено цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (сіножаті) площею 2,2483 га у землі водного фонду для будівництва ставу та використання для рибогосподарських потреб, передано в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку водного фонду для будівництва ставу та використання для рибогосподарських потреб терміном на 49 років.

Тобто, зазначене спірне розпорядження, прийняте Деражнянською районною адміністрацією через чотири роки з дати прийняття розпорядження № 258/2007-р.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011 року за № 53/2011-р. „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів” прийняте в порушення вимог закону, прийнято без проведення земельних торгів та після спливу встановленого двохрічного строку, який дозволяв їх не проводити.

Частиною 2 статті 19 Конституції України, визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Враховуючи зазначене, вимоги позивача та прокуратури щодо скасування розпорядження від 04.02.2011 року за № 53/2011-р. „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів” є обґрунтованими, підтвердженими належними по справі доказами і підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 1, 45,47, 33, 44, 49, 82, 83, 84, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Хмельницькій області м. Хмельницький до Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня, Хмельницької області про визнання незаконним та скасування розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011р. за № 53/2011-р „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів” за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 м. Хмельницький задовольнити.

Скасувати розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 04.02.2011 року № 53/2011-р „Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду із земель за межами населених пунктів”.

Стягнути з Деражнянської районної державної адміністрації (м. Деражня, Хмельницької області, вул. Миру,13, код 02739666) в дохід державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206, р/р 31213206700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу : „Судовий збір, код 03500128”) 1073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три гривни 00 коп.) судового збору.

Видати наказ.

СуддяС.В. Гладій