Рішення № 20707998, 22.11.2011, Сокологірський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Первомайський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
22.11.2011
Номер справи
2-1027/2011
Номер документу
20707998
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-1027/2011

"22" листопада 2011 р. РІШЕННЯ

іменем України

22.11.2011року Первомайський міський суд Луганської області

у складі: головуючого судді Коваленка О.М.

при секретарі Полякові І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Первомайська цивільну справу за позовом Прокурора міста Первомайська в інтересах держави в особі Первомайської міської ради Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення орендної плати за землю, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор міста Первомайська Луганської області в інтересах в особі Первомайської міської ради Луганської області звернувся до суду з позовом, в обґрунтування якого вказав, що відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено обов'язок представництва інтересів держави, у випадках передбачених законом.

Згідно зі ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 45 ЦПК України прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії цивільного процесу.

Відповідно до ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.1999р, прокурори звертаються до суду з позовами в інтересах держави, самостійно визначаючи й обґрунтовуючи в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави, чи в чому існує загроза інтересам держави у конкретних спірних правовідносинах, та обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 р. № З-рп/99 по конституційному поданню Вищого арбітражного суду України і Генеральної прокуратури України по офіційному роз'ясненню положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах», зазначених у ч. 3 статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, варто розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органа виконавчої влади.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України встановлено - до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють сільські, селищні та міські ради.

Згідно ст.ст. 13, 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, іншими законодавчими органами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст. ст. 12, 83 Земельного Кодексу України, ст. 32 Закону України «Про власність»суб'єктами права державної власності на землю в межах їх території є міські, селищні і сільські ради.

Згідно ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Несвоєчасна сплата відповідачем орендної плати за користування земельними ділянками, належними Первомайській міській раді, завдає суттєвих збитків інтересам держави та охоронюваним Конституцією України законним інтересам громадян, викликає соціальну напругу у суспільстві, що може привести до невиконання органами місцевого самоврядування своїх обов'язків по соціальному захисту громадян, у зв'язку з чим вказані обставини є підставою для представництва інтересів держави в особі Первомайської міської ради в суді.

Для обслуговування майна (складських приміщень) 12.04.2007 р. між Первомайською міською радою з одного боку та приватним підприємцем ОСОБА_2 з другого, було укладено договір оренди земельної ділянки (далі Договір) площею 0,1221 га із земель житлової та громадської забудови строком на 5 років ( п.8 Договору). Пунктом 19 Договору зазначено, що земельна ділянка передається на підставі рішення сесії Первомайської міської ради № 43/4 від 31.03.2006 р.

Згідно до п.11 Договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця та відповідно до п. 9 Договору становить 326,47 грн. в місяць, що складає 3917, 58 грн. в рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та затверджених Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 Договору).

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни коефіцієнтів індексації визначених законом (п. 13 Договору).

У відповідності зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаї ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Частиною 1 ст.206 Земельного Кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Згідно п. 14.1.147 Податкового Кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки землі, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року (ст. 289.2 Податкового кодексу України).

Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Пунктом 1 ст.286.1 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного кадастру.

Рішенням сесії Первомайської міської ради від 25.02.2009 р. № 35/14 затверджено Методику розрахунку орендної плати за землю у м. Первомайську з урахуванням нової грошової оцінки землі. Це рішення оприлюднене в газеті «Надія»№ 10 (524) за 5 березня 2009 року. Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї, а тому, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Фізичній особі ОСОБА_2 запропоновано отримати нормативну грошову оцінку земельної ділянки у Відділі Держкомзему в м. Первомайську.

29.01.2010 р. ОСОБА_2 отримав у Відділі Держкомзему в м. Первомайську витяг № 463 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

01.02.2010 р. відповідач надав до ДПІ в м. Первомайську податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010 рік, в якій вказав розмір щомісячної орендної плати за орендовану ним земельну ділянку на 2010 рік з урахуванням її нової грошової оцінки - в сумі 818,39 грн., що відповідає вимогам діючого законодавства.

Згідно довідки ДПІ у м. Первомайську ОСОБА_2 має борг з орендної плати за земельну ділянку, яку орендує, за лютий-грудень 2010 року в сумі 8002,65 грн., за січень - березень 2011 року - 2455,19 грн., разом 10 457,84 грн.

З урахуванням рішення Господарського суду Луганської області від 09.12.2010 року про стягнення зі ОСОБА_2 заборгованості з орендної плати в сумі 1285,29 грн., остаточна заборгованість з орендної плати становить 9 172, 55 грн.

ОСОБА_2 в порушення взятих па себе згідно Договору зобов'язань впродовж тривалого часу не сплачує позивачу орендну плату за землю, в зв'язку з чим борг підлягає стягненню з відповідача в примусовому порядку, оскільки несплата орендної плати спричиняє шкоду державі, що у відповідності до ст. 121 Конституції України є підставою для представництва прокуратурою інтересів держави в суді.

Прокурор м. Первомайська просить суд стягнути з фізичної особи ОСОБА_2 на користь Первомайської міської ради орендну плату за землю за лютий грудень 2010 року та січень березень 2011 року в сумі 9172,55 грн., а також покласти судові витрати на відповідача.

Прокурор м. Первомайська Луганської області в судове засідання не зявився, від помічника прокурора м. Первомайська Кочетової М.Ю. надійшла до суду заява, в якій позов підтримано в повному обсязі та помічник прокурора просить справу розглядати у її відсутність (а.с. 47).

Представник позивача Первомайської міської ради Луганської області Ротач О.В. в судове засідання не зявилась, надала до суду заяву, в якій позовні вимоги прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі Первомайської міської ради підтримала в повному обсязі та просила суд розглядати справу у її відсутність (а.с.48).

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить оголошення в газеті «Наша газета»№ 170 (3443) від 18.11.2011 р. (а.с.53). Відповідно до вимог ст. 122 ЦПК України у разі якщо отримана судом інформацій не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення у пресі. У звязку з тим, що фактично не було можливості встановити місце проживання або перебування відповідача, судом було зароблено оголошення у пресі. Також відповідно до вимог ст. 74 ЦПК України відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідомі, викликаються в суд через оголошення у пресі. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про час і місце розгляду справи.

22.11.2011 р. суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підставах.

З матеріалів справи вбачається, що дійсно між Первомайською міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_2 укладено договір оренди землі від 12 квітня 2007 року, за яким ОСОБА_2 отримав в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1221 га із земель житлової та громадської забудови (копія договору оренди а.с.4,5).

Згідно п.11 вищевказаного договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та затверджених Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Рішенням сесії Первомайської міської ради від 25.02.2009 р. № 35/14 затверджено Методику розрахунку орендної плати за землю у м. Первомайську з урахуванням нової грошової оцінки землі. Це рішення оприлюднене в газеті «Надія»№ 10 (524) за 5 березня 2009 року. Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї, а тому, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку (а.с.6,7).

Згідно копії листа Первомайської міської ради № 529 ОСОБА_2 було запропоновано отримати нормативну грошову оцінку земельної ділянки і Відділі Держкомзему в м. Первомайську (а.с.8).

З копії листа заступника начальника Відділу Держкомзему у м. Первомайську Луганської області № 891 від 02.11.2010 року вбачається, що ОСОБА_2 отримував витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 9).

Згідно копії довідки ДПІ у м. Первомайську від 26.04.2011 року № 1053/17019-418 ОСОБА_2 має борг з орендної плати за земельну ділянку, яку орендує, за лютий-грудень 2010 року в сумі 8002,65 грн., за січень - березень 2011 року - 2455,19 грн., разом 10 457,84 грн.(а.с. 10,11).

З копії листа Первомайської міської ради від 04.04.2011 року № 703 який адресовано прокурору м. Первомайська вбачається, що з лютого 2010 року по вересень 2010 року у ФОП ОСОБА_2 виникла заборгованість по орендній платі за землю. Рішенням Господарського суду Луганської області від 09.12.2010 року було задоволено позов про сплату боргу у розмірі 1285,29 грн. (а.с.3).

З копії довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 20.04.2011 року № 222 вбачається, що ОСОБА_2 18.01.2011 року припинив підприємницьку діяльність як фізична особа підприємець (а.с. 16).

Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Частиною 1 ст. 206 Земельного Кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Згідно п. 14.1.147 Податкового Кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За таких обставин в судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_2 суттєво порушує умови договору оренди землі від 12 квітня 2007 року, який укладено між ним та Первомайською міською радою і сума заборгованості з орендної плати за землю складає 9172,55 грн., яка підлягає стягненню на користь Первомайської міської ради. Невиконання вимог договору, а саме несплата відповідачем орендної плати за користування земель житлової та громадської забудови спричиняє шкоду державі, що є підставою представництва прокурором в суді інтересів держави.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 74, 212-215. 224-226 ЦПК України, ст.. 526 ЦК України, ст. 206 Земельного Кодексу України, ст.ст. 13,21 Закону України «Про оренду землі», п. 14.1.147 Податкового Кодексу України суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Прокурора міста Первомайська в інтересах держави в особі Первомайської міської ради Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення орендної плати за землю задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Первомайської міської ради заборгованість з орендної плати за землю в розмірі 9172,55 (девять тисяч сто сімдесят дві ) грн. 55 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 судовій збір на користь Первомайського міського суду Луганської області ( 93205 Луганська обл., м.Первомайськ, вул..Леніна, 36), код ЄДРПО 05381426, код класифікації доходів (ККД) 22030001, отримувач: УДКСУ у м.Первомайську, № доходного рахунку щодо сплати судового збору 31216206700054, код ОКРО отримувача коштів: 24053509, МФО отримувача коштів 804013, Банк отримувача коштів: ГУДКСУ у Луганській області в сумі 92 гривні (девяносто дві гривні).Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Первомайський міський суд Луганської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Первомайського міського суду

Луганської області О.М. Коваленко