Постанова № 20691975, 15.11.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
2а/2370/7625/2011
Номер документу
20691975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2011 року Справа № 2а/2370/7625/2011

15.11.11

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Гаращенка В.В.,

при секретарі Бондар Т.П.,

за участю:

прокурора: Шадхіної М.В.

представника позивача: ОСОБА_1 за довіреністю;

відповідача: не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Звенигородського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Звенигородського районного центру зайнятості до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Звенигородського міжрайонного прокурора звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Звенигородського районного центру зайнятості в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 1361 грн. 74 коп., надмірно виплачених коштів, в звязку з наданням недостовірних даних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 як колишня працівниця фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 звернулася до Звенигородського районного центру зайнятості шукаючи роботу. Для отримання статусу безробітної ОСОБА_3 надала довідку про підтвердження страхового стажу, проте, перевіркою встановлено, що страховий стаж ОСОБА_3 штучно збільшено, що призвело до переплати допомоги по безробіттю в розмірі 1361 грн. 74 коп.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та просили задовольнити позов.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, письмове заперечення на позов не надав, свого представника не направив, про причини неявки не повідомив.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 19.11.2010 року ОСОБА_3 звернулася з заявою до Звенигородського районного центру занятості про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в яких зазначила, що не є найманим працівником, договір цивільно-правового характеру не укладала та трудовою діяльністю не займається. У звязку з наданням їй статусу безробітного, Звенигородським районним центром занятості відповідачу за час перебування на обліку в центрі зайнятості з 19.11.2010 р. по 09.06.2011 р. були виплачені кошти як допомога по безробіттю у розмірі 4766 грн. 41 коп., начислених з урахуванням страхового стажу, тоді як відповідачу належали до виплати 3404 грн. 67 коп. без урахування страхового стажу, оскільки страховий стаж ОСОБА_3 штучно збільшено. Переплата допомоги по безробіттю, яка підлягає до стягнення, складає 1361 грн. 74 коп. ОСОБА_3 надала до центру зайнятості довідку №45 від 01 листопада 2010 року, відповідно до якої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 були сплачені страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 29 листопада 2007 року по 01 жовтня 2010 року. На підставі вказаних даних ОСОБА_3 і була нарахована допомога по безробіттю.

Під час перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків, яка проведена на підставі «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Мінпраці, ДПА України від 12.02.2009 року, при звірці отриманих з Державною податковою інспекцією даних, згідно форми 1ДФ заробітна плата ОСОБА_3 з квітня 2010 року відповідачем не виплачувалась та у вищевказаній формі не відображалась.

Таким чином, встановлено, що довідка про підтвердження страхового стажу видана виключно до 01 жовтня 2010 року, чим штучно збільшено страховий стаж, що призвело до переплати допомоги по безробіттю ОСОБА_3 в сумі 1361 грн. 74 коп.

Стаття 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі Основи), як вид загальнообов'язкового державного соціального страхування, залежно від страхового випадку, встановлює страхування на випадок безробіття, зокрема, статтею 6 Основ передбачено, що застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Статтею 11 Основ встановлено визначення страхового випадку, як події, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг, передбачених законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Стаття 25 Основ встановлює види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням до яких, зокрема, відноситься допомога по безробіттю та матеріальна допомога безробітному та членам його сім'ї.

Слід зазначити, що підпунктами «а б»пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 року №803-ХІІ визначено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб;громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України «Про особисте селянське господарство».

Згідно частин 1, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 р. № 1533-III (далі Закон №1533-ІІІ), якою встановлюються права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно частин 1 та 3 статті 22 Закону №1533-ІІІ застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.

Частиною 1 статті 23 Закону №1533-ІІІ, якою визначається розмір допомоги по безробіттю, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Згідно з п. 6 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним»від 13.02.2009 року № 60/62|7-1 якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти, п. 7 п. 6 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним».

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача 1361 грн. 74 коп. виплачених як допомога по безробіттю, в звязку з наданням недостовірних даних, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.70, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Звенигородського районного центру зайнятості (20200 м. Звенигородка, вул. Кримського 46а, код ЄДРПОУ 21368388) надмірно виплачених коштів, в звязку з наданням недостовірних даних в сумі 1361 (одна тисяча триста шістдесят одна) грн. 74 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлений 17 листопада 2011 року.

Суддя В.В. Гаращенко