Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2011 року Справа № 2а/2370/6348/2011
04.10.11
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 за довіреностями;
представників відповідача: Куліша Ю.В. директор, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за довіреностями;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей» про стягнення коштів до державного бюджету,
ВСТАНОВИВ:
Контрольно-ревізійне управління у Черкаській області звернулося до суду з позовом до Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей», в якому просить стягнути з відповідача кошти в сумі 111222,93 грн., які було заплановано та використано протягом 2009-2010 років за умови завищення потреби у фінансуванні видатків на оплату спожитих комунальних послуг, що спричинило покриття витрат спеціального фонду коштами загального фонду на вказану суму.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами проведеної ревізії своєчасності та повноти розрахунків за комунальні послуги, спожиті мешканцями гуртожитку, орендарями та господарчо-розрахунковою діяльністю відповідача встановлено факт покриття витрат спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду, чим порушено п.п. 22, 23, 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, що призвело до зайвого планування бюджетних асигнувань за КПКВ 2201130, КЕКВ 1160 у 2009 році на суму 25191 грн. 44 коп. і у 2010 році на суму 86968 грн. 59 коп.
02.08.2011 року та 29.09.2011 року позивачем надані до суду уточнення до адміністративного позову, в яких з врахуванням часткової сплати відповідачем коштів до Державного бюджету позивач зменшив позовні вимоги та просить суд стягнути кошти в сумі 107474 грн. 53 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених в письмовому запереченні, зазначивши, що за відсутності асигнувань та заборгованості за комунальні послуги кошти в сумі 112160 грн. були використані на потреби, повязані з виконанням основних функцій, що не були забезпечені видатками загального фонду, а саме: придбано господарські матеріали для навчання учнів, виконано ремонтні роботи гуртожитку, даху, водопроводів, санвузлів тощо.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Відповідно до пунктів 2, 5 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції: проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.
Згідно пункту 7 статті 10 зазначеного Закону Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право предявляти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Частиною 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»передбачено, що Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Судом встановлено, що за результатами проведеної посадовими особами позивача ревізії фінансово-господарської діяльності державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей»за період з 01.06.2009 року по 31.12.2010 року складено акт від 31.03.2011 року № 03-24/03, в якому зазначено, що ревізією своєчасності та повноти проведення розрахунків за комунальні послуги, спожиті сторонніми мешканцями гуртожитку, орендарем та господарчо-розрахунковою дільницею відповідача, утримання якої здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду, встановлено факт покриття витрат спеціального фонду за рахунок загального фонду на суму 112160 грн. 03 коп.
За наданими документами вбачається, що фактично спожито комунальних послуг на суму 233214 грн. 85 коп., в той час як за даними бухгалтерського обліку та фінансової звітності за оплату комунальних послуг спрямовано 121054 грн. 82 коп. в т.ч. за рахунок власних надходжень.
При розрахунку потреби на оплату комунальних послуг за рахунок коштів загального фонду враховано потребу у коштах на оплату комунальних послуг, спожитих сторонніми мешканцями гуртожитку, якими в свою чергу здійснювалось відшкодування вартості проживання у гуртожитках та вартості спожитих ними комунальних послуг (надходження спеціального фонду), чим не дотримано вимоги п.п. 22, 23, 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ № 228 та спричинило зайве планування бюджетних асигнувань за КПКВ 2201130, КЕКВ 1160 у 2009 році на суму 25191 грн. 44 коп. і у 2010 році 86968 грн. 59 коп., які надійшли та протягом 2009 2010 років використані на відповідні цілі.
На підставі акту від 31.03.2011 року №03-24/03 позивачем направлена відповідачу вимога та пропозиції щодо усунення порушень фінансової дисципліни №23-03/55-2823 від 12.04.2011 року, зокрема, про забезпечення повернення до державного бюджету коштів на суму 112160 грн. 03 коп., які заплановано та використано протягом 2009-2010 років за умови завищення потреби у фінансуванні видатків на оплату спожитих комунальних послуг, що спричинило покриття витрат спеціального фонду коштами загального фонду на вказану суму.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Факт отримання вказаних вимог та відсутність доказів їх оскарження підтверджується наявними матеріалами справи та не заперечується представниками відповідача.
Державний навчальний заклад «Черкаський професійний ліцей» листом від 27.04.2011 року №276 повідомив позивача про усунення порушень, виявлених ревізією, а також зазначив, що у звязку з відсутністю фінансування коштів із загального фонду на господарчі цілі, кошти в сумі 112160 грн. були використані на потреби повязані із виконанням основних функцій, які не забезпечені видатками загального фонду. Крім того, фактично відповідачем до бюджету повернуто лише 4685 грн. 50 коп.
Кабінет Міністрів України Постановою №228 від 28.02.2002 року затвердив Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, відповідно до п. 22 якого показники видатків або надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджет і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.
Відповідно до п. 23 Порядку видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.
При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.
Абзацом 5 п. 43 Порядку визначено, що розпорядники повинні затвердити у кошторисах обсяг коштів для проведення розрахунків за електричну і теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, у повному обсязі в розрахунку на рік з урахуванням коштів загального та спеціального фондів. До кошторисів додаються детальні розрахунки за КЕКВК 1160 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв»на підставі затверджених в установленому порядку лімітів.
За пунктом 49 Порядку видатки або надання кредитів з бюджету спеціального фонду бюджету провадяться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до цього фонду на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін.
Як свідчать матеріали справи, відповідачем недотримано виконання вищенаведених правових норм, що і було встановлено під час проведення ревізії, іншого відповідачем суду не доведено.
Більше того, враховуючи, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 17 травня 2002 року №659 «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання»сплачена мешканцями гуртожитків вартість отриманих комунальних послуг не є власними надходженнями відповідача та беручи до уваги, що відповідачем не забезпечено виконання вимоги контрольно-ревізійного управління у Черкаській області №23-03/55-2823 від 12.04.2011 року в частині повернення до державного бюджету коштів на суму 112160 грн. 03 коп., виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного навчального закладу «Черкаський професійний ліцей»(18034 м. Черкаси, вул. Ярослава Галана, 13, код ЄДРПОУ 05538052) до Державного бюджету України кошти в сумі 107474 (сто сім тисяч чотириста сімдесят чотири) грн. 53 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 13 жовтня 2011 року.
Суддя В.В. Гаращенко