Постанова № 20691259, 15.11.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
2270/10382/11
Номер документу
20691259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/10382/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКасапа В.М.

при секретаріСвятецькому О.В.

< за участі >< перелік сторін > розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >дочірнього підприємства "Торговельний комплекс "К-ПЕМЗ" відкритого акціонерного товариства "Кам'янець -Подільський Електромеханічний Завод" <3-тя особа >до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області <3-тя особа >про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004441542 від 01.04.2011 року, -

В С Т А Н О В И В:

ДП "Торговельний комплекс "К-ПЕМЗ" ВАТ "Кам'янець - Подільський Електромеханічний Завод" звернулося з позовом до Кам'янець-Подільської ОДПІ Хмельницькій області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що працівниками податкової інспекції проведено документальну невиїзну перевірку з питання перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала господарські відносини з платником податків та правомірності формування показників податкової звітності по таких операціях в період з 01.11.2010 року по 30.11.2010 року, за результатами якої складений акт № 27915223831637 від 10.03.2011 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року про визначення суми податкового зобов'язання по ПДВ в розмірі 29 503, 75 грн., з яких 23 603 грн. основного платежу та 5 900,75 грн. штрафних санкцій. В результаті проведеної перевірки виявлено порушення п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", яке полягає у заниженні суми податкового зобов'язання по ПДВ за перевіряємий період в розмірі 23 603 грн.

З прийнятим податковим повідомленням-рішенням не погоджується та вказує, що між ним та TOB "Альянс Регіон" укладено договір поставки № 1-10 від 01.10.2010 року, згідно умов якого постачальник зобов'язується доставити а покупець прийняти та оплатити товар. Вказує, що ним отримано та оплачено доставлений котрагентом товар на загальну суму 141 619,65 грн., у т. ч. ПДВ - 23 603,27 грн., який в подальшому був використаний у його господарській діяльності. Факт здійснення фінансових операцій, вчинених на виконання умов укладеного договору, а також факт проведення даних операцій в бухгалтерському та податковому обліку підтверджується відповідними видатковими та податковими накладними.

Просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 29 503, 75 грн.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, подали заперечення проти позову, в якому вказують, що при дослідженні взаємовідносин позивача з контрагентом встановлено порушення позивачем пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 23 603 грн., зокрема у листопаді 2010 року - 15 611 грн., у грудні 2010 року - 7 922 грн. Зазначає, що в зв'язку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували приймання-передачу продукції за кількістю та якістю, документів, які б свідчили про фактичне транспортування товарів від TOB "Альянс Регіон", відсутністю печаток продавця у податкових накладних, на підставі яких позивачем у листопаді 2010 року сформовано податковий кредит, ним зроблено висновок про те, що операції по договору поставки № 1-10 від 01.10.2010 року фактично не виконувались в межах господарської діяльності підприємства. Товарно-майновий характер таких операцій документально не підтверджений, останні відображені лише шляхом проведення по регістрах бухгалтерського та податкового обліку.

Вважають прийняте податкове повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року правомірним та просять відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку позивача з питання перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала господарські відносини з платником податків та правомірності формування показників податкової звітності по таких операціях в період з 01.11.2010 року по 30.11.2010 року. В результаті проведеної перевірки виявлено порушення 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", яке полягає у заниженні суми податкового зобов'язання по ПДВ за перевіряємий період в розмірі 23 603 грн. На підставі виявлених порушень складено акт № 27915223831637 від 10.03.2011 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по ПДВ в розмірі 29 503, 75 грн., з яких 23 603 грн. основного платежу та 5 900,75 грн. штрафних санкцій.

За результатами розгляду скарг позивача податковим органом винесено рішення, якими скарги залишені без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

01 жовтня 2010 року між позивачем (покупець) та TOB "Альянс Регіон" (постачальник) укладено договір № 1-10, згідно з умовами якого постачальник зобов'язується поставити і передати у власність покупця електротехнічну продукцію (товар) у кількості та за цінами, визначеними у специфікаціях до даного товару, які являються невід'ємною його частиною, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його на умовах, визначених цим договором. Пунктом 2.1 договору встановлено, що ціна за одиницю товару визначається у специфікаціях на кожну окрему партію. Згідно п. 3.2 договору товар, що постачається постачальником покупцю, повинен супроводжуватися наступними документами: накладна, податкова накладна, сертифікат якості заводу-виробника. Проте, як під час перевірки, так і в ході розгляду справи, позивачем зазначені вище документи, а саме специфікації та сертифікати якості, не надавались.

Згідно з даними автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту за листопад 2010 року у розрізі контрагентів податковим органом встановлено розбіжності між податковим кредитом, задекларованим позивачем, та податковими зобов'язаннями TOB "Альянс Регіон" на суму 23 603,27 грн. TOB "Альянс Регіон" в податковій декларації з ПДВ у складі податкових зобов'язань не задекларовано обсяги поставок по взаєморозрахунках з позивачем.

За даними пошуково-довідникової системи ДПА України встановлено, що TOB "Альянс Регіон" перебуває на обліку в ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, стан - за місцезнаходженням не встановлено, статутний фонд - 62 500 грн., основний вид діяльності - оптова торгівля паливом. Середня чисельність працюючих у жовтні 2010 року - 1 чол., у листопаді 2010 року - 4 чол., у грудні 2010 року - 4 чол. Відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2010 рік, поданої TOB "Альянс Регіон" до податкового органу, основні фонди на балансі підприємства відсутні.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п. 1.2 п.1, п.п. 2.1 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, згідно положень яких первинні документи - письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Згідно п. 2.4 Положення первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ; назва документа (форми); код форми; дата і місце складання; зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі); посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Згідно ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Порядок здійснення вантажних перевезень регулюється ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом, затвердженими наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997 року. Згідно п. 11.1 Правил основними документами на перевезення є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Таким чином товарно-транспортна накладна є первинним документом, що підтверджує факт транспортування товару.

Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Статуту залізниць України" № 457 від 06.04.1998 року та Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 року на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну. За договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов'язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов'язується сплатити за перевезення встановлену плату. Станція призначення видає накладну одержувачу разом з вантажем. Дата приймання і видачі вантажу засвідчується на накладній календарним штемпелем станції.

З наданих позивачем копій листів, адресованих директору TOB "Альянс Регіон", вбачається, що перевезення товару здійснювалось транспортом, проте будь-яких перевізних документів, які б підтверджували факт перевезення вантажу залізничним або автомобільним транспортом, позивачем не надано.

У розділі 10 "Юридичні, банківські й поштові реквізити" договору поставки № 1-10 від 01.10.2010 року зазначено розрахунковий рахунок TOB "Альянс Регіон", який згідно даних автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів та пошуково-довідникової системи ДПА України відкритий у ПАТ "ВТБ Банк" м. Київ лише 30.11.2010 року. Тобто на момент укладання договору у ньому був зазначений банківський рахунок, якого не існувало.

Згідно п.1.4 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

Відповідно до п.п. 7.2.1 п.7.2 ст.7 вказаного Закону платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками: порядковий номер податкової накладної; дату виписування податкової накладної; повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача; ціну поставки без врахування податку; ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Як встановлено п.п. 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 даного Закону, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону.

Згідно п.п. 7.4.1. п.7.4. вказаної статті податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.п. 7.4.4. вказаного пункту якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.

Згідно п.п. 7.4.5. того ж пункту не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Відповідно до п.п. 7.5.1. п. 7.5 ст. 7 вказаного Закону датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Підпункт 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону вказує на те, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Статтею 655 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Статтею 656 ЦКУ обумовлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений(придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.

Згідно ст. 662 ЦКУ продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 203 ЦКУ встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу.

Недійсний є правочин, якщо його недійсність встановлено Законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Відповідно до ст. 228 ЦК України правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно частини 2 даної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, фінансова операція між позивачем та TOB "Альянс Регіон" здійснена без мети реального настання передбачених законом наслідків, виключно з метою заниження об'єкту оподаткування та несплати податків.

Висновки відповідача щодо порушення позивачем п. 1.4 ст. 1, п.п. 7.2.8 п. 7.2, п.п. 7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" є обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи, а податкове повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року прийнято законно та відповідає чинному законодавству.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст.ст. 655, 656, 662, 203, 215, 228 Цивільного кодексу України, Законом України "Про податок на додану вартість",-

П О С Т А Н О В И В:

в задоволенні позову дочірнього підприємства "Торговельний комплекс "К-ПЕМЗ" відкритого акціонерного товариства "Кам'янець -Подільський електромеханічний завод" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004441542 від 01.04.2011 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 18 листопада 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.М. Касап