Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/3410/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представників позивача Дрозда А.В., Кацкевича В.К.
представника відповідача Гаврилюка В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" звернулось з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення № 0019871601 від 02.11.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач акцентував увагу суду на тому, що Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за липень 2011 року за результатами якої складений акт від 16.09.2011 року № 7254/15-2/36452459. В акті зафіксовано, що в порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в податковій звітності за липень 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" включено до податкового кредиту суму податку на додану вартість за податковою накладною не зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі акту перевірки від 16.09.2011 року № 7254/15-2/36452459 відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення № 0019871601 від 02.11.2011 року, яким за порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, Товариству з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 73372 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 18343 грн.
Позивач акцентує увагу суду на тому, що в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року до податкового кредиту віднесена сума податку на додану вартість в розмірі 114600 грн. на підставі податкової накладної № 536 від 29.07.2011 року на суму податку на додану вартість 90000 грн. та податкової накладної № 5361 від 29.07.2011 року на суму податку на додану вартість 24641,46 грн., однак в реєстрі отриманих та виданих податкових накладних товариством помилково зазначена лише податкова накладна № 536 від 29.07.2011 року.
З метою виправлення самостійно виявлених помилок, позивачем у вересні 2011 року до Луцької ОДПІ неодноразово подавались уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість, а саме 07.09.2011 року та 09.09.2011 року, однак такі розрахунки Луцькою ОДПІ визнано неприйнятими через порушення порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Разом з тим, позивач вважає, що висновок відповідача про порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України є безпідставним, оскільки товариству не видавалась податкова накладна на суму податку на додану вартість понад 100000 грн., через що реєстрація такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних не здійснювалась, з урахуванням чого Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" правомірно включено 114600 грн. до податкового кредиту.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали повністю та просили його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, подав суду письмові заперечення в яких акцентував увагу на тому, що за результатами камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2", Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 05 жовтня 2011 року № 0018171601 про визначення грошового зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 102032 грн.
За результатами адміністративного оскарження, ДПА у Волинській області скасувала податкове повідомлення рішення від 05 жовтня 2011 року №0018171601 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 10317 грн., у звязку з чим Луцькою ОДПІ 2 листопада 2011 року винесене податкове повідомлення-рішення № 0019871601 яким за порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, Товариству з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 73372 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 18343 грн.
Представник відповідача вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0019871601 від 02.11.2011 року є законним, оскільки за даними податкової звітності за липень 2011 року ТОВ „Оріон будінвест 2" включило до податкового кредиту суму податку на додану вартість в розмірі 114 641 грн. по податковій накладній від 29.07.2011 р. №536 яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну. Податкова ладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітній період.
З урахуванням того, позивачем включено до податкового кредиту суму податку на додану вартість в розмірі 114 641 грн. по податковій накладній від 29.07.2011 р. №536 не зареєстрованій в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому Луцькою ОДПІ правомірно винесене податкове повідомлення-рішення № 0019871601 від 2.11.2011 року про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість.
На підставі наведеного представник відповідача в судовому засіданні просив в позові відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" подано до Луцької обєднаної державної податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року, в якій зазначено суму податкового кредиту в розмірі 335 880 грн.
В реєстрі отриманих та виданих податкових накладних ТОВ "Оріон будінвест 2" включено до податкового кредиту податкову накладну № 536 від 29.07.2011 року на суму 687848 грн. 80 коп. в тому числі ПДВ в розмірі 114641 грн. 46 коп.
07.09.2011 року та 09.09.2011 року ТОВ "Оріон будінвест 2"подавались до Луцької ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок в податковій декларації за липень 2011 року.
Однак, як вбачається з пояснень представників позивача та представника відповідача, уточнюючі розрахунки податкових зобовязань ТОВ "Оріон будінвест 2" з податку на додану вартість Луцькою ОДПІ визнані неприйнятими у звязку із порушенням положень Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011р.№41 та зареєстрованого в Мінюсті України 16.02.2011 р. за №197/18935.
Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податкової звітності з податку на додану вартість за липень 2011 року за результатами якої складений акт від 16.09.2011 року № 7254/15-2/36452459 в якому зафіксовано, що в порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в податковій звітності за липень 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" включено до податкового кредиту суму податку на додану вартість в розмірі 114600 грн. по податковій накладній № 536 від 29.07.2011 року яка не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" до Луцької ОДПІ подані заперечення на акт перевірки від 16.09.2011 року № 7254/15-2/36452459 в яких акцентували увагу на тому, що податкова накладна № 536 від 29.07.2011 року виписана ТОВ «БК «АРС» на суму 540000 грн., в тому числі ПДВ в розмірі 90000 грн., а відтак сума податку на додану вартість в розмірі 114600 грн. за податковою накладною № 536 від 29.07.2011 року в декларації за липень 2011 року була зазначена помилково. До заперечень на акт перевірки позивачем також було долучено податкову накладну № 536 від 29.07.2011 року.
Листом від 30.09.2011 року Луцька ОДПІ заперечення на акт камеральної перевірки залишила без задоволення.
На підставі акту перевірки від 16.09.2011 року № 7254/15-2/36452459 Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 05 жовтня 2011 року №0018171601 про визначення грошового зобов'язання з податку на додану вартість та застосування штрафних санкцій в загальному розмірі 102032 грн.
ДПА у Волинській області рішенням від 02.11.2011 року № 4766/10/25-006 про розгляд первинної скарги, податкове повідомлення рішення від 05 жовтня 2011 року №0018171601 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 10317 грн. скасувала, у звязку з чим Луцькою ОДПІ 2 листопада 2011 року винесене податкове повідомлення-рішення № 0019871601 яким за порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, Товариству з обмеженою відповідальністю "Оріон будінвест 2" збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 73372 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 18343 грн.
Разом з тим, суд вважає податкове повідомлення-рішення від 2 листопада 2011 року № 0019871601 незаконним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Відповідно до п. 201.10 ст. 200 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить: понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року; понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року; понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року; понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.
Податкова накладна, в якій сума податку на додану вартість не перевищує 10 тисяч гривень, не підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних не залежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.
До платників податку, для яких на дату виписки накладної цим підрозділом не запроваджено обов'язковість реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, не застосовуються норми абзаців восьмого і дев'ятого пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «АРС» виписано Товариству з обмеженою відповідальністю «Оріон Будінвест 2» податкову накладної від 29.07.2011 року № 536 на суму 540000 грн., в тому числі податок на додану вартість 90000 грн.
При поданні підприємством податкової декларації з ПДВ за липень 2011 року в Луцьку ОДПІ позивачем у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних зазначено від 29.07.2011 року № 536 на суму 114600 грн.
Судом встановлено, що при поданні заперечень на акт перевірки від 16.09.2011 року № 7254/15-2/36452459 та первинної скарги від 13.10.2011 року на податкове повідомлення-рішення від 05.10.2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Оріон Будінвест 2» була надана податкова накладна від 29.07.2011 року № 536 на суму 540000 грн., в тому числі податок на додану вартість 90000 грн., що свідчить про обізнаність відповідача про фактичну відсутність суми податкового кредиту в розмірі 114600 грн. в такій податковій накладній.
Згідно пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу; Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.2 статті 198 ПК України, зокрема, передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Підставою для нарахування податкового кредиту є видана платником податку на вимогу покупця податкова накладна із заповненням всіх обовязкових реквізитів визначених пунктом 201.1 статті 201 ПК України, а саме:
Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору.
Відповідно до п. 6.2 порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом ДПА України від 21 грудня 2010 року № 969 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за № 1401/18696 податкова накладна є підставою на віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку.
Згідно вищезазначених вимог позивач мав право віднести до складу податкового кредиту у липні 2011 року суми ПДВ згідно податкової накладної від 29.07.2011 року № 536 у розмірі 90000 грн.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність підстав для формування податкового кредиту лише з тих підстав, що податкова накладна на таку суму не зареєстрована продавцем у Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки дані доводи податкового органу спростовані фактами, встановленими під час розгляду справи судом. Крім того, про наявність двох податкових накладних Луцькій ОДПІ було відомо при розгляді заперечень на акт перевірки та при винесенні податкового повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення № 0019871601 від 02.11.2011 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції № 0019871601 від 02.11.2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 29 грудня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока