Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ УХВАЛА
05.01.12 Справа № 21/95б/2011.
Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали за заявою
боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Ремо”, м. Свердловськ Луганської області
про порушення провадження у справі про банкрутство
представники сторін:
від ДПІ в м. Свердловську - ОСОБА_1, старш. держ. подат. інспектор, довіреність № 32 від 20.06.2011,
обставини справи: банкрутство за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон); розгляд справи у підготовчому засіданні.
В судовому засіданні 26.12.2011, відповідно до ст. 77 ГПК України, оголошено перерву з 26.12.2011 до 05.01.2012.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
Боржник - Товариство з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Ремо” - звернувся до суду із заявою про власне банкрутство, посилаючись на неможливість задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі у ліквідаційній процедурі за браком грошових коштів та майна підприємства.
За ухвалою від 07.12.2011 судом було порушене провадження у справі № 12/98б/2011 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Ремо”, м. Свердловськ Луганської області, вул. Глінки, 1а, ідентифікаційний код 19076980; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Судом встановлено, що 25 жовтня 2010 року учасники Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Ремо” прийняли рішення про ліквідацію товариства (зареєстроване 24.12.1991 року у виконавчому комітеті Свердловської міської ради, ідентифікаційний код 19076980) у зв'язку з тяжким фінансовим становищем.
Відповідно до протоколу № 25/10 від 25 жовтня 2010 року головою комісії з ліквідації TOB «ВКФ «РЕМО»призначено директора боржника Токареву Таісію Олександрівну, членами комісії - Кулика Віктора Вікторовича, Петрів Лідію Михайлівну.
Відповідно до протоколу № 01/11 від 14 січня 2011 року TOB «ВКФ «РЕМО», головою комісії з ліквідації боржника призначений Кулик Віктор Вікторович, паспорт НОМЕР_1 виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області 24.11.1998р., місце проживання АДРЕСА_1, з яким укладений договір на виконання робіт з ліквідації TOB «ВКФ «РЕМО»; членами комісії призначені директор підприємства Токарева Т.О. головний бухгалтер Петрів Л.М.
Як вказує боржник, ліквідаційною комісією було проведено ліквідаційні заходи TOB «ВКФ «РЕМО»відповідно до чинного законодавства, в тому числі: повідомлення відомих кредиторів про ліквідацію, направлення дебіторам та кредиторам актів звірки, здійснення інвентаризації і фінансових зобов'язань підприємства, формування ліквідаційної маси з метою виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та визначення процедури його ліквідації.
Ліквідаційна комісія у встановлений законом строк повідомила державного реєстратора м. Свердловська щодо ліквідації юридичної особи TOB «ВКФ «РЕМО». Державним реєстратором згідно п. п. 19 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб" було розміщене в бюлетені державної реєстрації № 161 (21/1) від 28.10.2010 року повідомлення про припинення та про порядок та строк заявлення кредиторами вимог до TOB «ВКФ «РЕМО».
Реєстраційні дії щодо припинення TOB «ВКФ «РЕМО», відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, внесені в Єдиний державний реєстр.
У ході проведення ліквідаційних заходів зроблена інвентаризація активів і пасивів TOB «ВКФ «РЕМО». Відомості про наявність у боржника майна, у тому числі грошових сум і дебіторської заборгованості, внесені в інвентаризаційні описи (додаток 8-13).
Згідно бухгалтерського обліку та даних інвентаризаційного опису основних засобів від 04.11.2010 року, підприємство має основні засоби на суму 4 666 582,19 грн. Відомості бухгалтерського обліку підтверджені довідкою МРЄВ, згідно до якої за підприємством не зареєстровано автотранспорту, та довідкою Держтехнагляду, згідно до якої за підприємством зареєстровано 2 одиниці тракторної техніки.
Згідно бухгалтерського обліку та довідки БТІ у підприємства немає нерухомості.
Згідно бухгалтерського обліку та даних управління Держкомзему у м. Свердловську, у підприємства є в користуванні 4 земельні ділянки, на яких розміщені об'єкти нерухомості інших юридичних осіб та залізничний тупік.
Частина майна підприємства знаходиться в податковій заставі. Відповідно до акту № 21 опису активів, на які поширюється право податкової застави від 10.03.2010 року (додаток 18), до переліку заставленого майна віднесені: верстат токарно-гвинторізний моделі 1К62Д вартістю 313212,24 грн., верстат токарно-гвинторізний моделі ФТ-11 вартістю 324798,44 грн., верстат вертикально-фрезерний вартістю 466465,83 грн. У зв'язку з непогашенням податкового боргу, 15.03.2010 року зареєстровано обтяження на заставлене майно згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 33962169 від 28.11.2011 року.
Заставлене майно знаходиться за місцезнаходженням боржника. Вартість заставленого майна на момент виникнення права застави визначена актом № 5 опису активів, самостійно виділених платником податків для продажу від 10.03.2010 року (додаток 20) складає 1104476,51 грн.
Згідно бухгалтерського обліку підприємство мало матеріальних запасів (вугілля) на суму 569489,00 грн.
Згідно бухгалтерського обліку та даних інвентаризаційного акту № 4 станом на 25.10.2010 року на рахунках підприємства - 59685,63 грн., у т.ч. в касі підприємства - 7,74 грн. Всього у підприємства було відкрито 34 рахунка у банках.
Згідно бухгалтерського обліку та даних інвентаризаційного опису № 3 станом на 25.05.2011 року дебіторська заборгованість складала 5600086,61 грн.
Згідно до балансу загальна ліквідаційна маса підприємства становила 10895843,43грн.
Загальна кредиторська заборгованість TOB «ВКФ «РЕМО», згідно до балансу станом на 25.10.2010 року, становила 21 747 338,71 грн.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає припиненню у зв'язку з відсутністю підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 51 Закону.
Загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання за власним рішенням визначений нормами Цивільного та Господарського Кодексу України.
Відповідно до вимог частини 4 статті 105 ЦК України (в редакції, чинній на дату прийняття учасниками рішення) комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною 3 статті 110 ЦК України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до вимог частини 1 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до вимог частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
До матеріалів справи боржником не представлені докази публікації ліквідкомісією повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї.
В оголошенні, що надруковане в Бюлетені державної реєстрації №161/1 (21/1) від 28.10.2010, відсутня будь яка інформація про порядок і строк пред'явлення кредиторами вимог до комісії з припинення юридичної особи боржника.
Згідно з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною, зокрема, в Постанові від 25.05.2010 по справі № 12/95б - тільки після публікації оголошення у спеціальному друкованому засобу масової інформації, оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку статті 60 Господарського кодексу України, публікації оголошення в порядку статті 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу, достовірність та повнота якого повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку, можливе з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений статтею 105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.
Боржник не надав належних доказів оцінки наявного майна.
Тоді як, у ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України чітко визначено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Слід зазначити, що тільки після оцінки майна, у встановленому законодавством порядку, у тому числі, з урахуванням вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", вартості наявного майна боржника у повному обсязі, можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, а також можливе звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за спрощеною процедурою.
Аналогічна правова позиція викладена Вищим господарським судом України у постанові від 20.10.2009 № 01/1876.
Суд не може прийняти як належний, у розумінні приписів ст. ст.32 34 ГПК України, доказ вартості майна боржника в розмірі 11 152 149, 26 грн. наданий до матеріалів справи акт №1 оцінки майна від 03.08.2011 року, складений безпосередньо членами ліквідкомісії ТОВ "ВКФ "Ремо".
З матеріалів справи також вбачається, що 27.09.2011 до ДПІ в м. Свердловську надійшов лист голови ліквідкомісії ТОВ ВКФ "Ремо", яким Кулик В.В. повідомив, що з урахуванням затопленого майна боржника вартістю 2 млн. 935 тис. грн. на шахті ім. Володарського у ліквідаційної комісії є труднощі щодо визначення достатності майна підприємства, що ліквідується, для задоволення вимог кредиторів, що унеможливлює складання проміжного ліквідбалансу; в той же час в судове засідання 20.12.11 боржником представлений протокол зборів учасників товариства від 25.11.11 яким затверджений проміжний ліквідбаланс станом на 30.09.11.
Слід також зауважити, що до даного часу остаточно не сформований пасив боржника Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.07.2011 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДПІ в м. Свердловську на Постанову ДАГС від 07.06.11 про визнання недійсним податкового повідомлення рішення від 10.02.11 №0000082342/0. Також, як зазначено боржником в заяві про порушення справи про банкрутство, ліквідкомісією не визнані грошові вимоги ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк" в розмірі 704 420, 72 доларів США та 942 403,06 грн., оскільки розгляд цього питання за позовом банку знаходився в Свердловському міському суді по справі № 2-234-2010; остаточне рішення по даній справі апеляційним судом Луганської області на даний час не прийняте.
Відповідно до п. 36 Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009р. №15 "Про судову практику в справах про банкрутство", якщо виявлено безпідставність вимог кредитора (боржника), за заявою якого порушено справу про банкрутство, судам слід припиняти провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону про банкрутство (за відсутністю інших підстав для такого припинення) та п.1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
Відповідно до ст. 12 Закону про банкрутство, припинення провадження у справі має наслідком скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Припинення провадження у справі про банкрутство з визначених в даній ухвалі підстав не перешкоджає повторному зверненню боржника з заявою про порушення справи про банкрутство за наявності встановлених Законом підстав та ознак неплатоспроможності.
Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VІ не встановлено розміру судового збору за подання заяви про порушення справи про банкрутство, тому відповідно до ст. 7 цього Закону, суд вважає за необхідне повернути повністю з Державного бюджету України боржнику судовий збір у сумі 941 грн. 00 коп., помилково сплачений за платіжним дорученням від 05.12.2011 № 158 на його розрахунковий рахунок.
Суд також вважає за необхідне, вилучити з матеріалів справи і видати боржнику останній примірник платіжного доручення від 05.12.2011 № 158 на суму 941 грн. 00 коп.
Керуючись ст. 12, п. 7 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 44, п.1-1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, ст. 7 Закону України "Про судовий збір", суд
ухвалив:
1.Провадження у справі припинити.
2.Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів.
3. Повернути повністю з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Ремо”, м. Свердловськ Луганської області, вул. Глінки, 1а, ідентифікаційний код 19076980, судовий збір у сумі 941 грн. 00 коп., помилково сплачений за платіжним дорученням від 05.12.2011 № 158 на його розрахунковий рахунок.
Підставою для повернення є зазначена ухвала скріплена гербовою печаткою суду.
4. Вилучити з матеріалів справи і видати боржнику останній примірник платіжного доручення від 05.12.2011 № 158 на суму 941 грн. 00 коп.
5. Дану ухвалу надіслати:
ѕборжнику за двома адресами (м. Свердловськ Луганської області, вул. Глінки, 1а та м. Луганськ, кв. Жукова, 4/27);
засновникам боржника:
ѕОСОБА_2 (АДРЕСА_2);
ѕОСОБА_3 (АДРЕСА_3);
ѕВідділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Луганській області;
ѕДержавному реєстратору Свердловської міської ради Луганської області (вул. Енгельса, 42, м. Свердловськ, Луганська обл., 94800);
ѕДПІ у м. Свердловську Луганської області (вул. Свердлова, 10, м. Свердловськ, Луганська обл., 94800);
ѕВДВС Свердловського МУЮ (вул. Енгельса, 1 "а", м. Свердловськ, Луганська обл., 94800).
ѕСвердловському міському суду Луганської області (пл. Перемоги, 1, м. Свердловськ, Луганська обл., 94800).
Суддя О.С. Палей