Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2011 року Справа № 2а/2370/8151/2011
19.12.11
12 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Чубар Т.М., суддів Тимошенко В.П., Чалої А.С.,
секретар Гоменюк О.Ю.,
за участю представника позивача кредитної спілки «Імперія»ОСОБА_1 за довіреністю від 12.01.2011р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Імперія»до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась кредитна спілка «Імперія», в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 48/КС від 25.07.2011р. про виключення інформації про кредитну спілку «Імперія»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, а також зобовязати відповідача внести до Державного реєстру фінансових установ інформацію про кредитну спілку «Імперія»та відновити позивачу анульоване свідоцтво про реєстрацію фінансової установи.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що, по-перше, виключення інформації про кредитну спілку «Імперія»та анулювання свідоцтва про її реєстрацію можливе лише на підставі її припинення як юридичної особи; по-друге, оскільки відносно кредитної спілки «Імперія»порушено справу про банкрутство, то до прийняття судом остаточного рішення по справі (або припинення провадження у звязку з відновленням платоспроможності боржника, або у звязку з ліквідацією юридичної особи-банкрута) певні дії відносно спілки, зокрема щодо внесення чи виключення стосовно кредитної спілки інформації з Державного реєстру фінансових установ, не повинні проводитись; по-третє, у звязку з припиненням повноважень органів управління кредитної спілки «Імперія» та покладенням останніх на розпорядника майна кредитної спілки, останнім неодноразово повідомлялось Держфінпослуг про необхідність направлення кореспонденції на адресу арбітражного керуючого, що підтверджується чисельними листами; оскільки місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи та здійснення управління та обліку, стверджувати про відсутність даних про місцезнаходження кредитної спілки «Імперія»за наявності переписки з розпорядником майна позивача, який на даний час виконує функції органу управління спілки, не можна; як наслідок, складений відповідачем акт про відсутність кредитної спілки «Імперія»за місцезнаходженням є недостовірним, а прийняте стосовно виключення інформації про кредитну спілку «Імперія»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи рішення протиправним.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, на адресу суду направив заперечення проти адміністративного позову, в якому просить суд провести розгляд справи за відсутності представника Держфінпослуг, мотивуючи заперечення тим, що установлення перевіркою факту відсутності кредитної спілки за місцезнаходженням, зазначеним у Свідоцтві про реєстрацію фінансової установи, та неповідомлення Держфінпослуг у строки, установлені законодавством, про зміну свого місцезнаходження є безумовною підставою для виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ. Оскільки позивачем протягом пятнадцяти днів після виникнення змін до інформації, яка міститься в документах, поданих для внесення інформації щодо кредитної спілки, не надіслано до Держфінпослуг письмового повідомлення про зміну місцезнаходження спілки відповідачем правомірно у відповідності до чинного законодавства винесено рішення про виключення інформації про кредитну спілку «Імперія»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи. Покладення повноважень органів управління спілки на розпорядника майна, на думку відповідача, не має відношення до правових відносин, що виникли у звязку з відсутністю позивача за заявленим місцезнаходженням.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань, є Закон України «Про кредитні спілки»№ 2908-IIIвід 20.12.2001р. (далі по тексту Закон).
Відповідно до статті 3 Закону кредитна спілка є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки, які відкриває і використовує згідно із законодавством у самостійно обраних банківських установах, а також печатку, штамп та бланки із своїм найменуванням, власну символіку. Кредитна спілка набуває статусу юридичної особи з моменту її державної реєстрації.
Державна реєстрація кредитних спілок здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі по тексту Уповноважений орган) відповідно до вимог Закону України «Про кредитні спілки»та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Реєстрація кредитних спілок здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про державну реєстрацію за формою, встановленою Уповноваженим органом (стаття 8 Закону).
Згідно п. 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України № 292/2003 від 04.04.2003р., здійснення реєстрації фінансових установ та ведення Державного реєстру фінансових установ покладено на Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України.
Судом встановлено, що кредитна спілка «Імперія»зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 22.01.2004р., ідентифікаційний код 26490467. 26лютого 2004 року кредитною спілкою «Імперія»отримано свідоцтво про реєстрацію фінансової установи серія КС № 16 згідно розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 94 від 26.02.2004р.
03 червня 2011 року інспекційною групою Держфінпослуг було вжито заходів для проведення позапланової інспекції кредитної спілки «Імперія»(місцезнаходження відповідно до інформації, внесеної до Державного реєстру фінансових установ: 18002, м. Черкаси, вул. Благовісна, 172, оф. 3, код за ЄДОПОУ 26490467) з питань перевірки кредитною спілкою заходів впливу Держфінпослуг та інших питань дотримання вимог законодавства про фінансові послуги, за результатами чого складено акт № 274/42/5 від 03.06.2011р. Виходом інспекційною групою за вищезазначеним місцезнаходженням кредитної спілки «Імперія»встановлено, що спілка відсутня за заявленим місцезнаходженням. Інспекційною групою зясовано, що за адресою: 18002, м. Черкаси, вул.Благовісна, 172, оф. 3, знаходиться житловий будинок; будь-яке інформаційне повідомлення про спілку (вивіска, табличка з найменуванням) відсутнє. З метою встановлення факту місцезнаходження спілки інспекційною групою було опитано мешканців будинку та орендодавця за вищезазначеною адресою, на предмет наявності у них інформації щодо місцезнаходження спілки. Відповідно до наданої мешканцями та орендодавцем інформації було зясовано, що спілка орендувала приміщення у АН «Тріумф-С». Згідно письмового пояснення, наданого директором АН «Тріумф-С»кредитна спілка «Імперія»за адресою: 18002, м. Черкаси, вул. Благовісна, 172, оф. 3, не знаходиться та працівників спілка за зазначеною адресою не має. Відповідно до інформації, наявної у Держфінпослуг, інформація щодо змін стосовно місцезнаходження та щодо внесення змін до свідоцтва фінансової установи у звязку зі зміною місцезнаходження від спілки до Держфінпослуг не надходила. На момент складання акту фактичне місцезнаходження спілки не встановлено. Представник позивача факт відсутності кредитної спілки «Імперія»за адресою: 18002, м. Черкаси, вул. Благовісна, 172, оф. 3, не заперечує.
Рішенням Державної комісії з регулювання фінансових послуг України № 48/КС від 25.07.2011р. за результатами розгляду акту № 274/42/5 від 03.06.2011р. на підставі п. 1 Розділу VIII Положення про Державний реєстр фінансових установ та п. 34 Розділу V Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ виключено інформацію про кредитну спілку «Імперія»(місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Благовісна, 172, оф. 3, код за ЄДОПОУ 26490467) з Державного реєстру фінансових установ, а також анульовано Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи (розпорядження Держфінпослуг № 94 від 26.04.1994р., свідоцтво серія КС № 16), видане кредитній спілці «Імперія».
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що порядок визначення вимог до кредитної спілки та об'єднаної кредитної спілки для набуття нею статусу фінансової установи та унесення Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України відповідної інформації про кредитну спілку до Державного реєстру фінансових установ регламентовано Положенням про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 1099 від 22.06.2004р.; набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи, переоформлення та видача дубліката свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ та анулювання Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, а також учинення інших реєстраційних дій здійснюється відповідно до Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 41 від 28.08.2003р., з урахуванням особливостей, установлених Положенням про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ.
Процедуру виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ та анулювання Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи визначено Розділом V Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, зокрема рішення про виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ та анулювання Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи може бути прийняте Держфінпослуг за наявності підстав, зазначених у пункті 1 розділу VIII Положення про Державний реєстр фінансових установ. Підставою для виключення інформації про кредитну спілку з Реєстру також може бути:
систематичне неповідомлення кредитною спілкою Держфінпослуг у встановлені законодавством строки про зміни в інформації, яка міститься в документах, поданих для внесення інформації щодо кредитної спілки та/або її відокремлених підрозділів до Реєстру;
систематичне невиконання заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до кредитної спілки;
установлення перевіркою факту відсутності кредитної спілки за місцезнаходженням, зазначеним у Свідоцтві про реєстрацію фінансової установи, та неповідомлення Держфінпослуг у строки, установлені законодавством, про зміну свого місцезнаходження.
Підставами для виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ та анулювання Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи згідно Положення про Державний реєстр фінансових установ є:
заява про виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ у зв'язку з припиненням надання фінансових послуг;
припинення юридичної особи, крім перетворення;
виявлення недостовірної інформації в поданих заявником документах, що передбачені пунктом 1 розділу IV цього Положення;
інші підстави, передбачені нормативно-правовими актами для окремих видів фінансових установ.
Таким чином, установлення перевіркою факту відсутності кредитної спілки за місцезнаходженням, зазначеним у Свідоцтві про реєстрацію фінансової установи, та неповідомлення Держфінпослуг у строки, установлені законодавством, про зміну свого місцезнаходження, є самостійною та достатньою підставою для виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ та анулювання Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, яка не залежить від факту ініціювання процедури припинення юридичної особи.
Згідно п. 4 Розділу ІІІ Положення про Державний реєстр фінансових установ серед інформації, що вноситься до Державного реєстру фінансових установ, слід зазначити, зокрема загальну інформацію про заявника, яка включає інформацію:
про юридичну особу (повне найменування, скорочене найменування /за наявності/ та найменування однією з іноземних мов /за наявності/, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ);
про державну реєстрацію юридичної особи (дата проведення державної реєстрації, серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію та ким воно видане), а також інформацію про державну реєстрацію припинення юридичної особи;
про місцезнаходження юридичної особи (код території за КОАТУУ, поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку, номер корпусу /за наявності/, номер офісу /квартири/ /за наявності/) та засоби зв'язку (міжміський код, номер телефону, номер факсу, адреса електронної пошти /за наявності/, адреса веб-сторінки /за наявності/);
про банківські реквізити (найменування банку та його МФО, номер поточного рахунку заявника);
про статутний (складений) капітал - за наявності відповідно до законодавства: зареєстрований розмір; фактично сплачений розмір; розмір частки, що належить державі та/або нерезидентам (за наявності);
про керівника юридичної особи та інших осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності - за наявності зазначених осіб (прізвище, ім'я та по батькові /далі - П. І. Б./, найменування посади);
головного бухгалтера (П. І. Б.) або особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку (П. І. Б. для фізичної особи або повне найменування та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ для юридичної особи);
про організацію внутрішнього фінансового моніторингу (дата та номер документа про призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, та його П. І. Б.). Зазначена інформація вноситься відповідно до встановленого порядку призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу;
про види фінансових послуг, які надає чи планує надавати юридична особа тощо.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Пунктом 5 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-IV від 15.05.2003р., в свою чергу, місцезнаходження юридичної особи визначено як адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (виконавчий орган). При цьому відомості про місцезнаходження юридичної особи є обовязковою інформацією, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Статтею 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003р. передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про проведення державної реєстрації юридичної особи, дату та номеру записів про внесення змін до нього, дати видачі або зміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням тощо.
Відповідно до вимог частин 1, 3 статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Як вбачається з наданого позивачем Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням кредитної спілки «Імперія»є: 18002, м.Черкаси, вул. Благовісна, 172, кімната 3; керівником позивача зазначено Тертицю Л.Ф. Жодних реєстраційних дій стосовно зміни місцезнаходження чи керівника юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не вносилось.
З наявної в матеріалах справи ухвали господарського суду Черкаської області від 20.02.2009р. вбачається про порушення провадження у справі про банкрутство кредитної спілки «Імперія», введення процедури розпорядження майном, мораторію на задоволення вимог кредиторів та призначення арбітражним керуючим Голінного Андрія Михайловича, на якого згідно ухвали господарського суду Черкаської області від 15.06.2009р. у звязку з відстороненням від виконання повноважень керівника боржника голови правління кредитної спілки «Імперія»Тертиці Л.Ф. та виконуючого обовязки голови правління кредитної спілки «Імперія»Ліпінського В.Д. тимчасово покладено виконання обовязків керівника кредитної спілки «Імперія».
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що процедура розпорядження майном згідно статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»№ 2343-XII від 14.05.1992р. (далі по тексту Закон про банкрутство) визначена як система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням та розпорядженням майном боржника, з метою забезпечення збереження та ефективного використання майнових активів боржника та проведення аналізу його фінансового становища.
Отже Закон про банкрутство не визначає серед наслідків введення процедури розпорядження майном завершення підприємницької діяльності боржника, який не зважаючи на порушення щодо нього провадження у справі про банкрутство продовжує здійснювати свою господарську діяльність, укладати угоди, розпоряджатися майном боржника тощо. Статтею 12 Закону про банкрутство, в свою чергу, визначено вичерпний перелік обмежень внаслідок введення мораторію на задоволення вимог кредиторів. Жодних обмежень стосовно застосування до боржника заходів впливу за порушення вимог чинного законодавства Закон про банкрутство не містить. Сутність мораторію на задоволення вимог кредиторів зводиться виключно до зупинення виконання боржником грошових зобовязань, термін виконання яких настав до дня введення мораторію.
Дійсно відповідно до статті 12 Закону про банкрутство у процедурі розпорядження майном за клопотанням сторін, учасників провадження у справі про банкрутство, або розпорядника майна, що містить відомості про перешкоджання керівником боржника діям розпорядника майна, а також про вчинення керівником боржника дій, що порушують права та законні інтереси боржника і кредиторів, господарський суд має право відсторонити керівника боржника від посади та покласти виконання його обов'язків на розпорядника майна.
В той же час, покладення обовязків керівника боржника на розпорядника майна є тимчасовим, до призначення в порядку, визначеному законодавством та установчими документами, нового керівника боржника. Таким чином, тимчасова зміна керівника боржника жодним чином не може свідчити про тимчасову зміну місцезнаходження такого боржника. Тим більше, що за місцезнаходженням юридичної особи, як правило, визначається місце виконання зобов'язання, підсудність спорів, місце сплати податків тощо, а арбітражним керуючим згідно чинного законодавства може бути призначено особу навіть з іншого регіону.
Разом з тим, згідно п. 12. Розділу ІІІ Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ кредитна спілка зобов'язана протягом п'ятнадцяти робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до інформації, яка міститься в документах, поданих для внесення інформації щодо кредитної спілки та/або її відокремлених підрозділів до Державного реєстру фінансових установ, надіслати до Держфінпослуг письмове повідомлення про ці зміни згідно з додатком 2 до цього Положення і надати відповідні реєстраційні картки (у паперовому та електронному вигляді) та документи, засвідчені підписом керівника та печаткою кредитної спілки, які підтверджують такі зміни та/або доповнення.
Пунктом 3 Розділу Х Положення про Державний реєстр фінансових установ, в свою чергу, визначено, що фінансова установа зобов'язана протягом п'ятнадцяти робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до документів, поданих нею для внесення до Державного реєстру фінансових установ, письмово повідомити Держфінпослуг та надати відповідні підтвердні документи.
Згідно наявних в матеріалах справи документів, вбачається, що відповідної заяви про зміну місцезнаходження кредитної спілки позивачем до Держфінпослуг подано не було. Листування ж, на яке посилається представник позивача, є довідковою інформацією та не може свідчити про зміну відомостей про юридичну особу.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 48/КС від 25.07.2011р. про виключення інформації про кредитну спілку «Імперія»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи було прийнято на підставах та з дотриманням вимог чинного законодавства, а отже не знаходить підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 23 грудня 2011 року.
Суддя Т.М. Чубар
Судді В.П. Тимошенко
А.С. Чала