Постанова № 20599938, 23.12.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2011
Номер справи
5787/11/2170
Номер документу
20599938
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" грудня 2011 р.

9 год.49 хв.Справа № 2-а-5787/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Бутенко Д.В., представника відповідача Шевченко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства з постачання скрапленого газу "Газпостач" Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення,

встановив:

Дочірнє підприємство з постачання скрапленого газу "Газпостач" ВАТ "Херсонгаз" звернулось до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення № 0003742301 від 31 жовтня 2011 року про застосування 510 грн. штрафу за порушення п. 44.5 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України. Позивач посилається на те, що п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України передбачений обов'язок платника податків надати при проведені перевірки посадовим особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Відповідно до плану перевірки ДП "Газпостач" податковими органами здійснювалась перевірка дотримання адміністрування акцизного податку при реалізації придбаного на аукціоні газу, а саме перевірка обсягу реалізації газу шляхом аналізу первинних бухгалтерських документів, які відповідають вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Фахівці податкової інспекції запросили для перевірки документи, які не є предметом дослідження при проведенні перевірки податковими органами і не підпадають під юрисдикцію п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України, а саме реєстри заміни газових балонів. Ці документи не зберігаються, оскільки не є бухгалтерськими документами. Крім того, факт та обсяги реалізації аукціонного газу на території Херсонської області підтверджується щомісячними довідками, узгодженими з Херсонською облдержадміністрацією.

Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов.

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (відповідач) проти позову заперечує, посилаючись на те, що планом виїзної документальної перевірки ДП "Газпостач" ВАТ "Херсонгаз" з питання дотримання податкового та валютного законодавства, було передбачено дослідження питання цільового використання скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, для потреб населення. Статтею 213.3.11 Податкового Кодексу передбачено звільнення від оподаткування акцизним податком операцій з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.00 № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" передбачено, що Державна податкова служба здійснює контроль за цільовим використанням скрапленого газу, реалізованого на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення. На запит ДПІ №5197/10/15-420 з проханням надати копії реєстрів фізичних осіб, які придбавали скраплений газ за період з 01.06.11 по 19.06.11 включно та з 26.06.11 по 30.06.11 по Херсонській ділянці, позивач відповів відмовою, посилаючись на те, що реєстри не є первинними бухгалтерськими документами, тому надати їх не є можливим. За дане порушення був застосований штраф в сумі 510 грн. на підставі п. 121.1 ст. 121 ПКУ.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані сторонами докази, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню виходячи з таких підстав.

Позивач займається реалізацією та наданням послуг з постачання газу населенню.

Реалізація вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) є об'єктом оподаткування акцизним збором. Пунктом 215.1 ст. 215 Податкового Кодексу України передбачено, що до підакцизних товарів віднесено скраплений газ. Статтею 213.3.11 Податкового Кодексу передбачено звільнення від оподаткування акцизним податком операцій з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.00 №599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" передбачено, що Державна податкова служба здійснює контроль за цільовим використанням скрапленого газу, реалізованого на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1790 затверджено Правила роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу побутових потреб населення та інших споживачів. Пунктом 22 Постанови № 1790 визначено, що газ у балонах відпускається споживачам, які мають зареєстровані в установленому порядку газобалонні установки, у балонах ємністю 27 та 50 літрів. Пунктом 24 Постанови № 1790 зазначено, що працівники пункту реалізації газу після виконання робіт із заміни балона та технічного обслуговування індивідуальної газобалонної установки роблять в абонентній книжці споживача відмітку про виконані роботи із зазначенням дати та номера встановленого балона, проводять інструктаж абонента, після чого здійснюють з покупцем розрахунок за доставлений газ та видають накладну і розрахунковий документ. Виконання зазначених робіт підтверджується підписом споживача у реєстрі заміни балонів.

Фахівцями ДПІ у м. Херсоні проводилась планова виїзна документальна перевірка ДП "Газпостач" ВАТ "Херсонгаз" з питання дотримання податкового та валютного законодавства за період з 07.09.09 по 30.06.11. До початку проведення перевірки ДПІ надіслала позивачу письмове повідомлення від 18.08.11 №128-114 із зазначенням дати початку проведення такої перевірки та копію наказу ДПІ у м. Херсоні про проведення документальної перевірки від 19.08.11 № 2540. Перевірка проводилася на підставі направлень від 15.09.11 №2557/15-3. До перевірці фахівці ДПІ були допущені.

В ході проведення перевірки відповідачем на підприємство надіслано запит від 14.10.11 №5197/10/15-420 з проханням надати копії реєстрів заміни балонів фізичним особам, що придбали скраплений газ за період з 01.06.11 по 19.06.11 та з 26.06.11 по 30.06.11 по Херсонській ділянці.

Згідно відповіді підприємства від 19.10.11 №749, дані реєстри не відповідають вимогам первинного бухгалтерського або податкового документа, термін зберігання реєстрів не регламентований, тому надати реєстри не є можливим.

Перевіряючими особами ДПІ був складений акт № 888/23-5/36671276 від 24 жовтня 2011 року про ненадання вищеназваних документів, акт підписаний із запереченнями також керівником позивача та головним бухгалтером. Згідно п. 85.2 ст. 85 ПКУ передбачено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно п.121.1 ст. 121 ПКУ незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

На підставі акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.11 № 0003742301 про застосування штрафу в сумі 510 грн. за порушення п. 44.5 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України.

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. При цьому, платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 121 Податкового Кодексу є правовідносини щодо зберігання зазначених первинних документів. Суб'єктом правопорушення є платник податку, який не виконав свій обов'язок щодо зберігання документів. Об'єктивна сторона цього порушення полягає в бездіяльності - незабезпеченні зберігання документів, і проявляється в непред'явленні зазначених документів на вимогу контролюючих органів.

Строки зберігання зазначених документів визначені п. 44.3 ПКУі становлять не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності. У разі ліквідації платника податків зазначені документи за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів, що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву. Відповідно п. 44.4 ПКУ, якщо такі документи пов'язані з предметом перевірки, проведенням процедури адміністративного оскарження прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення або судового розгляду, такі документи повинні зберігатися до закінчення перевірки та передбаченого законом строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом, але не менше строків, передбачених пунктом 44.3 цієї статті.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. До них, в тому числі, відносяться договори, накладні, акти і т. ін.

Планом проведення перевірки (п. 40-42) було передбачено перевірку дотримання умов реалізації скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, що звільняються від оподаткування акцизним податком. Перевірка правильності ведення обліку у підакцизної продукції, визначення сум податкових зобов'язань з акцизного податку у разі недотримання вимог, що звільняють від оподаткування акцизним податком; перевірка своєчасності подання декларації акцизного податку, перерахування акцизного податку до бюджету у разі невиконання пільгових умов реалізації скрапленого газу. Згідно пп. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України передбачено, до платників акцизного збору, відносять, зокрема, осіб, на яких при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.

Для перевірки зазначених питань фахівцям ДПІ необхідно дослідити обсяг реалізації товару (аукціонного газу) шляхом аналізу документів, які підтверджують такий обсяг. Тобто, для підтвердження факту правомірної несплати акцизного збору, позивач повинен був надати ДПІ документи, які свідчать про цільове використання скрапленого газі придбаного на спеціалізованих аукціонах, реєстри заміни балонів, ДПІ запросило такий реєстр по Херсонській ділянці за окремий проміжок часу. ДП "Газпостач" ВАТ "Херсонгаз" не надані для перевірки ці реєстри з посиланням на те, що вони не зберігаються як бухгалтерські документи протягом 3 років. Представник позивача пояснив, що відсутні особи, які б відповідали за зберігання реєстрів. Інших документів, підтверджуючих обсяги реалізації газу населенню, позивач для перевірки не запропонував.

Пунктом 44.6 ст. 44 ПКУ передбачено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на те, що реєстри не відносяться до первинних бухгалтерських документів в розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Реєстр фізичних осіб, які придбали скраплений газ, є зведеним документом, в якому зазначено прізвища осіб, придбавших газ, цей реєстр є підтвердженням факту продажу газового балону та доказом виконаних робіт по обслуговуванню газобалонної установки, отже є документом, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, підтверджує порядок дотримання адміністрування акцизного податку при реалізації аукціонного газу, тому є предметом дослідження при проведенні перевірки податковими органами і підпадають під юрисдикцію ст. 85.2 Податкового кодексу України для даного виду перевірок.

Доводи позивача про те, що для перевірки обсягу реалізації достатньо щомісячних звітів, узгоджених з Херсонською облдержадміністрацією про обсяги реалізації аукціонного газу на території Херсонської області, суд не приймає до уваги. Оскільки саме податкова служба має повноваження перевіряти дотримання правильності обчислення та сплати акцизного збору шляхом перевірки первинних документів, до яких довідки про закупівлю та реалізацію скрапленого газу не відносяться.

Доводи представника позивача про надто великий обсяг витребуваних податковою інспекцією документів не звільняє його від обов'язку надати ці документи. Тим паче, це питання позивач мав можливість узгодити в робочому порядку, запропонувавши, наприклад, надання документів в електронному вигляді.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ст. 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень. Суд не вбачає порушень зі сторони відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення.

Позов не підлягає задоволенню. Судові витрати відносяться на позивача. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити Дочірньому підприємству з постачання скрапленого газу "Газпостач" Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні № 0003742301 від 31 жовтня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 грудня 2011 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8