Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2011 р. Справа № 2-а-4952/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій, з податку на додану вартість та податку на прибуток,
встановив:
Державна податкова інспекція у Голопристанському районі Херсонської області звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій, з податку на додану вартість та податку на прибуток на загальну суму 51150 грн. 25 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивачем проведено документальну планову перевірку фінансово-господарської діяльності відповідача щодо дотримання субєктом підприємницької діяльності-фізичною особою податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами перевірки складено акт, на підставі якого прийнято рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій від 04.12.2009 р. № 0011871700 в сумі 46945 грн. за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Крім того, відповідачу виставлено податкове повідомлення - рішення від 04.12.2009 р. № 0011861700/0 на суму 1388 грн. 25 коп. за платежем - прибутковий податок від підприємницької діяльності. Податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2817 грн., відображене у податковому повідомленні - рішенні від 04.12.2009 р. № 0011851700/0. Рішення податкового органу отримані відповідачем особисто. Заборгованість на загальну суму 51150 грн. 25 коп. ФОП ОСОБА_1 не сплачена, а тому підлягає стягненню.
В матеріалах справи міститься клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином 09.12.2011 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус фізичної особи-підприємця, відповідача взято на облік в ДПІ у Голопристанському районі 08.04.1997 р. за № 546.
Ухвалою від 17.02.2011 р. провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 р. у справі № 2а-14743/09/2170 за позовом ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 04.12.2009 № 0011851700/0 в розмірі 2817 грн., № 0011861700/0 в розмірі 1388 грн. 25 коп., рішення про застосування штрафних санкцій від 04.12.2009 р. № 0011871700 в розмірі 46945 грн. , яким у задоволенні позову підприємця відмовлено. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 р. постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 р. залишено без змін.
Згідно зі ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно з п.п. 41.1.1. п. 41.1. ст.41 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно з п. 36.1. ст.36 ПКУ податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з пп.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 31.03.2005 року № 265/95-ВР (далі-Закон № 265/95 - ВР) контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Підпунктом 20.1.28. п. 20.1. ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 509-ХІІ) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Статтею 17 Закону № 265/95-ВР встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з 01.07.2006 року до 30.06.2009 року позивачем проведено документальну планову перевірку фінансово-господарської діяльності ОСОБА_1 з питань дотримання субєктом підприємницької діяльності-фізичною особою податкового, валютного та іншого законодавства.
За результатами перевірки позивачем складено акт № 91/17-НОМЕР_2 від 30.11.2009 року, на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення від 04.12.2009 р. № 0011851700/0 в розмірі 2817 грн., № 0011861700/0 в розмірі 1388 грн. 25 коп., рішення про застосування штрафних санкцій від 04.12.2009 р. № 0011871700 в розмірі 46945 грн.
В ході перевірки податковим органом встановлено порушення п.1 ст.3 Закону № 265/95 - ВР - здійснення реалізації товарів, робіт та послуг за готівкові кошти без застосування реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 9389 грн. Відповідно до квитанції від 28.03.2008 р. № 006/931-57 зазначено суму 2709 грн., згідно з квитанцією від 12.03.2008 р. № 006/931-53 вказано суму 6680 грн. Отримувач платежів - ФОП ОСОБА_1, призначення платежу - надходження торгової виручки від продажу товарів.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону № 265/95 - ВР (чинне на момент виникнення правовідносин) за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, до відповідача застосовано фінансову санкцію в розмірі 46945 грн.(2709 грн. * 5 = 13545 грн.; 6680 * 5 = 33400 грн.; 13545+33400=46945).
Крім того, перевіркою виявлено заниження податкових зобов'язань за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2009 р. в розмірі 1878 грн. (за березень 2008 року). У порушення п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість"(чинний на момент виникнення правовідносин) у березні 2008 року встановлено заниження податкових зобов'язань на суму ПДВ в розмірі 1877 грн. 80 коп., а саме на особовий рахунок відповідача внесено торгівельну виручку в розмірі 9389 грн.(квитанції від 28.03.2008 р. № 006/931-57 на суму 2709 грн., квитанція від 12.03.2008 р. № 006/931-53 на суму 6680 грн.) , про що свідчить виписка банку. Дана сума не включена до складу податкових зобов'язань та не міститься у податковій декларації за березень 2008 року.
Відповідно до п.п.17.1.3. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(чинний на момент виникнення правовідносин) у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
У зв'язку з заниженням суми податкового зобов'язання до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф в розмірі 939 грн. (1878 грн. * 50%). Отже, сума податкового зобов'язання з урахуванням вищенаведеного штрафу складає згідно з податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2009 № 0011851700/0 - 2817 грн. (1878+939).
За приписами п. "а" п.19.1. ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. № 889-IV (Закон № 889-IVчинний на момент виникнення правовідносин) платники податку зобов'язані: вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію.
Згідно з п.7.1.ст.7 Закону № 889-IV cтавка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Усупереч вимогам ст.13, п.1 ст.19 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 р. № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" та п.19.1. ст.19 Закону № 889-IV відповідачем встановлено заниження валового доходу в результаті невключення сум, отриманих за реалізовані товари на суму 9255 грн. Податкове зобов'язання , що підлягає сплаті становить 9255 грн. * 15= 1388 грн. 25 коп., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2009 р. № 0011861700/0.
Таким чином, суд приходить до висновку про обгрунтованість дій позивача щодо застосування до відповідача фінансових санкцій та нарахування податкових зобов'язань за вчинені порушення.
Станом на 22.12.2011 р. заборгованість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 зі сплати штрафних санкцій, з податку на додану вартість та податку на прибуток складає 51150 грн. 25 коп.
Беручи до уваги те, що постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 р., яка набрала законної сили, у задоволенні позову ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 04.12.2009 р. № 0011851700/0 в розмірі 2817 грн., № 0011861700/0 в розмірі 1388 грн. 25 коп., рішення про застосування штрафних санкцій від 04.12.2009 р. № 0011871700 в розмірі 46945 грн. відмовлено та відповідачем не виконано обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством щодо сплати у добровільному порядку податкового боргу та суми штрафу, суд вважає, що дану заборгованість належить стягнути в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, заборгованість на загальну суму 51150 (п'ятдесят одна тисяча сто п'ятдесят) грн. 25 коп., а саме
- суму боргу з податку на додану вартість в розмірі 2817 (дві тисячі вісімсот сімнадцять) грн. до державного бюджету на р/р 31117029700133, код платежу 14010100, ОКПО 24103733;
- суму боргу зі штрафних санкцій за прорушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в розмірі 46945 (сорок шість тисяч дев'ятсот сорок п'ять) грн. до державного бюджету на р/р 31117104700133, ОКПО 24103733, код платежу 21080900;
- суму боргу з прибуткового податку в розмірі 1388 (одна тисяча триста вісімдесят вісім) грн. 25 коп. на р/р 33213801700134, код платежу 11010200, ОКПО 24103733, одержувач - Голопристанська міська рада.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 8.1.4