ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" жовтня 2011 р. Справа № 2-а-5906/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Кальченко М.С., за участю: представника позивача - Осипова Л.І., представника відповідача - Степанишин І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів
до Державного підприємства "Каховське лісове господарство" <3-я особа >
про стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій у сумі 7032,18 грн.,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (далі по тексту - позивач або Фонд) звернулось до адміністративного суду із позовом до Державного підприємства "Каховське лісове господарство" (далі по тексту - відповідач) про стягнення пені у розмірі 7032,18 грн.
Відповідно до змісту позовної заяви, суть спору полягає у наступному. Так, відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" 21.03.1993 № 875-ХІІ (далі по тексту - Закон № 875-ХІІ) встановлено норматив кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів. У випадку невиконання зазначеного нормативу до таких суб'єктів господарської діяльності застосовують адміністративно-господарські санкції у розмірі середньорічної заробітної плати, що виплачується на даному підприємстві. Крім того, у випадку несвоєчасної сплати таких санкцій на їх суму нараховується пеня на день остаточного погашення заборгованості.
12.02.2010 суддею Херсонського окружного адміністративного суду винесено рішення, відповідно до якого з державного підприємства "Каховське лісове господарство" стягнуто заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 49187,00 грн. та пені у розмірі 826,14 грн. за невиконання у 2008 р. нормативу кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів. Однак, заборгованість, стягнута вказаним рішенням суду, погашена відповідачем остаточно лише 17.09.2010, що підтверджується виписками ГУДКУ по Херсонській області. Виходячи з цього, пеня нараховувалась підприємству і після постановлення судового рішення на несплачену суму заборгованості. Тому, на день остаточного погашення боргу Державному підприємству "Каховське лісове господарство" донараховано суму пені у розмірі 7032,18 грн. Про необхідність її сплати відповідач повідомлявся листом від 20.10.10 №03-04/1225, однак на момент подачі позову заборгованість залишається непогашеною, позивач просить стягнути її у судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Заперечення обґрунтовані наступним, відповідно до п.3.7 Порядку нарахування пені, затвердженого Наказом Мінпраці від 15.05.2007 року №223, відділення Фонду розраховує пеню на дату подання позовної заяви і про подальше донарахування пені після винесення рішення суду нічого не вказано. Також вважають, що самий розрахунок пені здійснено математично невірно із застосуванням показника розміру пені 0,03% коли необхідно було приймати до уваги показник 0,026% . Відповідно вважають позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні матеріали, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.
Державне підприємство "Каховське лісове господарство" є юридичною особою, що використовує найману працю.
Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 № 129 до основних завдань Фонду відноситься ведення обліку заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, а також ведення претензійно-позовної роботи у судах різних інстанцій. Таким чином, Фонду надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Законом № 875-ХІІ визначено основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.Зокрема, встановлено правові гарантії для реалізації права інвалідів на працевлаштування.
Так, відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. При цьому підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції. Сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно із ст. 20 Закону № 875-ХІІ адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12.02.2010 у адміністративній справі № 2а-10493/09/2170 за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Каховське лісове господарство" встановлено факт порушення останнім нормативу кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів у період 2008 р. Виходячи з цього до підприємства застосовано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 49187,00 грн. Крім того, за несвоєчасну сплату зазначених санкцій відповідачу нарахована пеня у розмірі 826,14 грн. Вказані адміністративно-господарські санкції та пеня стягнуті з Державного підприємства "Каховське лісове господарство".
Відповідно до ч. 1, ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Враховуючи, що постанова у адміністративній справі № 2а-10493/09/2170 набрала законної сили, факт порушення відповідачем нормативу кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів, у період 2008 р. та факт правомірності застосування адміністративно-господарських санкцій та пені до відповідача не підлягає доказуванню.
Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно із копіями виписок ГУДКУ у Херсонській області від 27.08.2010 та 17.09.2010 з Державного підприємства "Каховське лісове господарство" на користь Фонду стягнуто кошти на погашення заборгованості, стягнутої за рішенням суду від 12.02.2010 р. Таким чином, остаточна сплата боргу відповідача, стягнутого за рішенням суду, відбулась 17.09.2010р. Разом з тим, постановою суду стягнено суму пені у розмірі, нарахованому станом на момент подачі позову. Виходячи з цього, нарахування пені продовжувалось після подачі позову до суду, набрання законної сили рішенням суду і до моменту остаточної сплати адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до розрахунків, доданих до позовної заяви, остаточна сума пені, нарахована на момент погашення відповідачем боргу по сплаті адміністративно-господарських санкцій, склала 7032,18грн.
Суд не може погодитись з позицією відповідач виходячи з наступного.
З аналізу норм Наказу "Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати" від 15.03.2007 року N 223, вбачається наступне. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.
Відповідно до викладено, позивачем з урахуванням загальновідомих математичним правил було округлено показник 0,026% до другого знака після коми який становить 0,03% грн.
Пунктом 3.6. Наказу № 223 визначено, що нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.
Моментом сплати роботодавцем пенсі вважається при безготівковому розрахунку - день перерахування суми платежу з рахунка платника на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, незалежно від часу її зарахування до бюджету.
В даному випадку фактичний день сплати заборгованості є 17.09.2010 згідно виписки ГУДКУ по Херсонській області.
Тому суд вважає, що відповідач невірно посилається на п.3.7., як на неправомірність дій позивача. Оскільки дана норма визначає порядок розрахунку пені на день подачі позову. А не спростовує нарахування пені після винесення судового рішення.
Відповідно до ст.71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158 - 163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "Каховське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993231) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі у розмірі 7032,18 грн. (сім тисяч тридцять дві грн. 18 коп.) на банківські реквізити (Одержувач: УДК у м. Херсоні, код 24104230, МФО 852010, р/р 31219230700002, банк ГУДКУ по Херсонській області).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 листопада 2011 р.
Суддя Горшков В.М.
кат. 10.3.4