Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 листопада 2011 р. Справа № 2а- 13852/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області до виробничо-комерційного приватного підприємства "Жемчуг" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Лозівська ОДПІ у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до виробничо-комерційного приватного підприємства "Жемчуг", в якому просив суд стягнути з виробничо-комерційного приватного підприємства "Жемчуг" заборгованість до бюджету з податку на прибуток, податку на додану вартість та комунального податку в сумі 6888 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що виробничо-комерційне приватне підприємство "Жемчуг" є платником податків і зборів. Відповідач не виконував обовязок сплачувати податки і збори та обовязок подавати декларації до державних податкових органів відповідно до законів з питань оподаткування. В зв'язку з несплатою відповідачем сум податків, зборів, а також штрафних санкцій, накладених на нього Лозівською ОДПІ у Харківській області, у відповідача виникла заборгованість, яка станом на дату звернення до суду з позовом складає 6888 грн. У звязку з тим, що вказана заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.
Згідно з п.3 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа розглядається у порядку скороченого провадження.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою з ЄДРПОУ. 21.11.2011 р. конверт із судовими документами повернувся до суду з поміткою "за зазначеною адресою не проживає".
З урахуванням положень ч.11 ст.35 КАС України, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Лозівська ОДПІ у Харківській області здійснює контроль за додержанням законодавства про податки та інші платежі та забезпечує правильність обчислення та своєчасність надходження цих податків.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного Кодексу України, органами стягнення являються податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право на стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Пунктом 3 ст. 50 Бюджетного Кодексу України передбачено, що органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що відповідач, виробничо-комерційне приватне підприємство "Жемчуг", зареєстровано 26.08.1992 р., що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 7), копією витягу з ЄДРПОУ (а.с. 10-11), копією спеціального витягу з ЄДРПОУ (а.с. 36-38). Відповідача взято на облік як платника податків 28.08.1992 р., перебуває на обліку в Лозівській ОДПІ у Харківській області, про що свідчить довідка (а.с.8).
Згідно з п.2, 3 ч.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктами 16.1.1-16.1.4, 16.1.11 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.
Згідно з п.20.1.28 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.16.1 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Пунктом п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Строки подання податкових декларацій встановлено п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2001 року №2181-ІІІ та п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. (абз.2 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно з п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Виникнення та існування заборгованості виробничо-комерційного приватного підприємства "Жемчуг" зі сплати податків, зборів та штрафних санкцій підтверджується наступним:
1 - борг зі сплати податку на прибуток приватних підприємств у сумі 340 грн.,- штрафні санкції, які застосовані контролюючим органом за неподання декларацій з податку на прибуток - підтверджується податковими повідомленнями рішеннями Лозівської ОДПІ № 0001941528 від 04.10.2010р. в сумі 170 грн. (а.с. 12), № 0002331528 від 14.12.2010р. в сумі 170 грн. (а.с. 16), які направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Вказані податкові повідомлення-рішення не були вручені відповідачу через відсутність організації за зазначеною адресою (а.с. 12, 16). Вказане підтверджується копіями актів № 333/15/23147935 від 11.10.2010 р.(а.с. 13), № 445/15/23147935 від 20.12.2010 р. про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення (а.с.17-18).
На підставі п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " податкові повідомлення рішення вважаються врученими.
2 - борг зі сплати податку на додану вартість в сумі 6038 грн.: з них в сумі 680 грн. штрафні санкції, які застосовані контролюючим органом за неподання декларацій з податку на додану вартість - підтверджується податковим повідомленням рішенням Лозівської ОДПІ № 0000521502 від 31.08.2010р. (а.с. 21); в сумі 5358 грн. - основний платіж та в сумі 1340 грн. - складають штрафні санкції, які застосовані контролюючим органом за порушення податкового законодавства та визначені у податковому повідомленні - рішенні Лозівської ОДПІ № 0000031502 від 29.03.2011р. (а.с. 26), які направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Вказані податкові повідомлення-рішення не були вручені відповідачу через відсутність організації за зазначеною адресою (а.с. 21, 27).
3 - борг зі сплати комунального податку в сумі 510 грн. - штрафні санкції, які застосовані контролюючим органом за неподання розрахунків по комунальному податку - підтверджується податковим повідомленням рішенням Лозівської ОДПІ № 0000171528 від 29.03.2011р., яке направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та не було вручене відповідачу через відсутність організації за зазначеною адресою (а.с. 30).
Згідно підпункту 57.3 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення.
Згідно з п. 58.3. ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
До суду не було подано доказів на підтвердження того, що податкові повідомлення рішення були оскаржені в установленому порядку, тому відповідно до п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові зобовязання відповідача вважаються узгодженими.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не сплатив узгоджену суму податкового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств, податку на додану вартість, комунального податку. Станом на день розгляду справи відповідач має заборгованість перед бюджетом у розмірі 6888 грн., в тому числі: заборгованості з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 340 грн., заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 6038 грн., заборгованості з комунального податку у розмірі 510 грн., що підтверджується вищевказаними матеріалами справи та обліковою карткою платника податку.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем зазначена сума узгодженого податкового зобовязання не була сплачена, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення вказаної суми боргу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області до виробничо-комерційного приватного підприємства "Жемчуг" про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з виробничо-комерційного приватного підприємства "Жемчуг" (64121, Харківська область, Первомайський район, село Киселі, вул. Леніна, Код ЄДРПОУ 23147935) заборгованість до бюджету з податку на прибуток, податку на додану вартість та комунального податку в сумі 6888 грн.(шість тисяч вісімсот вісімдесят вісім грн.) шляхом перерахування вказаної суми на розрахунковий рахунок:
№ 31111009700387 - податок на прибуток в сумі 340 грн. (триста сорок грн.);
№ 31113029700387 - податок на додану вартість в сумі 6038 грн. (шість тисяч тридцять вісім грн.);
№ 33216828700397- комунальний податок в сумі 510 грн. (пятсот десять грн.)
Одержувач Первомайське ВДК у Харківській області, Банк: ГУДКУ у Харківській області, МФО- 851011.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< >Р.В. Мельников< >