Постанова № 20585367, 30.11.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2011
Номер справи
2а-1670/9495/11
Номер документу
20585367
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/9495/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Довгопол М.В.,

при секретарі Ворошилові Ю.В.,

за участю:

представника позивача Мельника Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Кременчукм'ясо»до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання протиправними (недійсними) та скасування наказів, визнання дій незаконними, -

В С Т А Н О В И В:

17 листопада 2011 року Публічне акціонерне товариство «Кременчукм'ясо» (надалі позивач, ПАТ «Кременчукм'ясо»)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області(надалі відповідач, Кременчуцька ОДПІ)про визнання протиправними (недійсними) та скасування наказів від 18 липня 2011 року № 3784, від 11 листопада 2011 року № 5181, визнання дій з проведення виїзної документальної позапланової перевірки на підставі вказаних наказів незаконними та такими, що не спричиняють будь-яких правових наслідків.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що наказом від 18.07.2011 року відповідачем було призначено позапланову перевірку ПАТ «Кременчукм'ясо» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства на підставі пп. 78.1.11. п. 78.1. статті 78 Податкового кодексу України згідно постанови слідчого СВ ПМ ДПА у Полтавській області від 14.07.2011 року, прийнятої по кримінальній справі № 2011531008016, порушеній 12.07.2011 року відносно службових осіб ПАТ «Кременчукм'ясо»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, передбаченого ст. 212 ч. 3 КК України. Постановою Київського районного суду м. Полтави від 26.09.2011 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 10.10.2011 року, постанову про порушення кримінальної справи від 12.07.2011 року скасовано. Проте, наказом відповідача від 11.11.2011 року № 5181 було поновлено проведення позапланової перевірки після її зупинення у зв'язку із оскарженням постанови про порушення кримінальної справи. Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, а накази про проведення та поновлення перевірки такими, що підлягають скасуванню, з огляду на те, що скасування постанови про порушення кримінальної справи тягне припинення чинності усіх інших процесуальних документів в межах цієї кримінальної справи, в тому числі і постанови слідчого від 14.07.2011 року про призначення перевірки, а тому законні підстави для проведення відповідачем перевірки відсутні.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце його проведення.

У письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позову, вказуючи на те, що постанова слідчого СВ ПМД ДПА в Полтавській області від 14 липня 2011 року, на підставі якої було призначено виїзну документальну позапланову перевірку ПАТ «Кременчукм'ясо», позивачем не оскаржувалася. При цьому у постанові Київського районного суду м. Полтави від 26.09.2011 року та ухвалі Апеляційного суду Полтавської області від 10.10.2011 року, якими скасовано постанову про порушення кримінальної справи від 12.07.2011 року, зверталася увага на факт непроведення додаткової перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо»у повному обсязі. За таких обставин відповідачем було правомірно призначено та поновлено проведення позапланової перевірки позивача.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Позивач Публічне акціонерне товариство «Кременчукм'ясо»(попереднє найменування - Відкрите акціонерне товариство «Кременчукм'ясо»(ідентифікаційний код 30068026) зареєстроване 14.07.1998 року, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 377603 (а.с. 45 - 46), а також копія статуту товариства (а.с. 22 44 ).

Позивач внесений до Реєстру великих платників податків на 2011 рік (за № 612), що затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року № 1005.

18 липня 2011 року начальником Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції прийнято наказ № 3784 «Про проведення позапланової перевірки», яким призначено проведення з 18.07.2011 року по 05.08.2011 року позапланової виїзної перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2008 року по 31.03.2011 року (а.с. 8).

Підставою для проведення перевірки була постанова старшого слідчого СВ ПМ Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області Охріменка В.Б. від 14.07.2011 року про призначення позапланової документальної перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо»(пп. 78.1.11. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України ).

Наказом Кременчуцької ОДПІ від 08.08.2011 року № 4092 термін проведення позапланової перевірки продовжено на 10 робочих днів з 08.08.2011 року по 19.08.2011 року (а.с. 66).

Згідно із наказом від 09.08.2011 року № 4096 Кременчуцькою ОДПІ зупинено з 09.08.2011 року проведення перевірки у зв'язку із детальним дослідженням підприємств-постачальників ПАТ «Кременчукм'ясо»та отримання по вказаним підприємствам результатів проведених звірок (а.с. 67). Наказом від 20.09.2011 року № 4614 проведення перевірки поновлено з 21.09.2011 року (а.с. 67).

Із копії постанови слідчого СВ ПМ Кременчуцької ОДПІ в Полтавській області від 14.07.2011 року (а.с. 6-7), на підставі якої було призначено перевірку позивача, вбачається, що її винесено в ході розслідування кримінальної справи № 2011531008016, порушеної 12.07.2011 року відносно службових осіб ВАТ «Кременчукм'ясо»за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст. 212 ч. 3 КК України.

Судом встановлено, що постанову про порушення кримінальної справи від 12.07.2011 року директором ВАТ «Кременчукм'ясо»було оскаржено 01.09.2011 року до Київського районного суду м. Полтави.

23.09.2011 року наказом № 4678 Кременчуцькою ОДПІ було зупинено проведення позапланової виїзної перевірки позивача на термін з 23.09.2011 року до завершення розгляду судом справи щодо оскарження постанови про порушення кримінальної справи (а.с. 12).

26.09.2011 року Київським районним судом м. Полтави ухвалено постанову, якою постанову про порушення кримінальної справи від 12.07.2011 року скасовано (а.с. 13-15).

Ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 10.10.2011 року постанову Київського районного суду м. Полтави залишено без змін (а.с. 16-19).

28.10.2011 року позивачем було направлено до Кременчуцької ОДПІ лист за вих. № 154 (отримано 28.10.2011 року), в якому викладено прохання скасувати проведення позапланової перевірки з огляду на вищенаведені судові рішення (а.с. 20).

Проте, 11.11.2011 року Кременчуцькою ОДПІ прийнято наказ № 5181 «Про поновлення позапланової перевірки», яким у зв'язку із завершенням апеляційного оскарження постанови про порушення кримінальної справи поновлено з 14.11.2011 року проведення позапланової виїзної перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо», для проведення перевірки затверджено оновлений склад робочої групи (а.с. 21).

Згідно пояснень представника позивача у судовому засіданні, інспекторами Кременчуцької ОДПІ на підставі наказу від 11.11.2011 року № 5181 були вчинені дії щодо продовження проведення перевірки, разом з тим, ПАТ «Кременчукм'ясо»відмовлено у допуску до проведення перевірки.

Позивач вважає накази від 18 липня 2011 року № 3784, від 11 листопада 2011 року № 5181 безпідставними, а дії відповідача щодо проведення виїзної документальної позапланової перевірки незаконними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 78.1.11. п. 78.1. статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності, зокрема, такої обставини, як: отримання постанови суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Згідно п. 78.4. статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом 82.2. статті 82 Податкового кодексу України передбачено, що тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Відповідно до п. 82.4. статті 82 Податкового кодексу України проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника податкового органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки.

При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.

Як встановлено судом, позапланову перевірку позивача Кременчуцькою ОДПІ призначено наказом від 18.07.2011 року № 3784 на підставі постанови старшого слідчого СВ ПМ Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області Охріменка В.Б. від 14.07.2011 року, винесену ним в ході розслідування кримінальної справи № 2011531008016.

Таким чином, наказ відповідача від 18.07.2011 року № 3784 був винесений за наявності підстави, передбаченої пп. 78.1.11. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України, а дії по проведенню позапланової перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо»згідно вказаного наказу відповідали вимогам статті 78 Податкового кодексу України.

Продовження терміну перевірки згідно наказу від 08.08.2011 року № 4092, зупинення та поновлення перевірки згідно наказів від 09.08.2011 року № 4096, від 20.09.2011 року № 4614, повторне зупинення перевірки згідно наказу від 23.09.2011 року № 4678, здійснено відповідачем також згідно положень Податкового кодексу України.

Проте, суд враховує, що в подальшому постановою Київського районного суду м. Полтави від 26.09.2011 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 10.10.2011 року, було скасовано постанову від 12.07.2011 року про порушення кримінальної справи № 2011531008016, в межах якої винесено постанову слідчого від 14.07.2011 року про призначення позапланової перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо».

Відповідно до ч. 17 статті 236-8 Кримінально-процесуального кодексу України набрання законної сили постановою судді про скасування постанови про порушення справи тягне за собою скасування запобіжних заходів, повернення вилучених речей та поновлення прав, щодо яких на час досудового слідства встановлювались обмеження.

Із аналізу цієї та інших норм КПК України вбачається, що скасування постанови про порушення кримінальної справи тягне припинення чинності усіх процесуальних документів в межах цієї кримінальної справи.

Таким чином, після набрання законної сили постановою Київського районного суду м. Полтави від 26.09.2011 року (10.10.2011 року), постанова слідчого від 14.07.2011 року про призначення перевірки в межах кримінальної справи № 2011531008016, припинила свою чинність.

За таких обставин суд приходить до висновку, що після цього відпали законні підстави для проведення відповідачем позапланової перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо».

З огляду на викладене, накази відповідача від 18.07.2011 року № 3784 «Про проведення перевірки»та від 11.11.2011 року № 5181 «Про поновлення позапланової перевірки»на час розгляду справи є протиправними та підлягають скасуванню. Відтак позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд не погоджується із доводами відповідача про необхідність продовження проведення перевірки позивача після її поновлення, незважаючи на наявність судових рішень Київського районного суду м. Полтави від 26.09.2011 року та Апеляційного суду Полтавської області від 10.10.2011 року, оскільки вказані твердження не ґрунтуються на нормах Податкового кодексу України та не враховують відсутність законних підстав для продовження перевірки.

Стосовно позовних вимог про визнання дій відповідача із проведення виїзної документальної позапланової перевірки на підставі наказів від 18.07.2011 року № 3784 та від 11.11.2011 року № 5181 незаконними та такими, що не спричиняють будь-яких правових наслідків, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що дії відповідача із проведення виїзної документальної позапланової перевірки ПАТ «Кременчукм'ясо»до набрання законної сили постановою Київського районного суду м. Полтави від 26.09.2011 року (10.10.2011 року) ґрунтувалися на нормах Податкового кодексу України, і лише після цього були безпідставні, а відтак, незаконні.

Беручи до уваги наведене, позовні вимоги про визнання незаконними дій підлягають задоволенню лише в частині дій відповідача із проведення виїзної позапланової перевірки на підставі наказу від 11.11.2011 року № 5181 «Про поновлення позапланової перевірки»після набрання законної сили постанови суду про скасування постанови від 12.07.2011 року про порушення кримінальної справи № 2011531008016. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Вимоги позивача про визнання дій відповідача із проведення перевірки такими, що не спричиняють будь-яких правових наслідків, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки власне дії із проведення перевірки, за умови відсутності акту перевірки та винесених на його підставі податкових повідомлень-рішень, не можуть спричинити настання юридично-значимих наслідків для позивача, натомість правові наслідки тягнуть податкові повідомлення-рішення, винесені за результатами перевірки, якими платнику податку донараховуються грошові зобов'язання.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 78, 82 Податкового кодексу України, статтями 2, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Кременчукм'ясо» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання протиправними (недійсними) та скасування наказів, визнання дій незаконними задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати накази Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 18 липня 2011 року № 3784, від 11 листопада 2011 року № 5181.

Визнати незаконними дії Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області із проведення виїзної позапланової перевірки на підставі наказу від 11.11.2011 року № 5181 після набрання законної сили постанови суду про скасування постанови від 12.07.2011 року про порушення кримінальної справи № 2011531008016.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства «Кременчукм'ясо» витрати зі сплати судового збору в розмірі 19грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 05 грудня 2011 року.

СуддяМ.В. Довгопол