Постанова № 20582995, 29.11.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2011
Номер справи
2а-1670/8649/11
Номер документу
20582995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/8649/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Кукоби О.О.,

при секретарі –Марченко О.Є.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття, -

В С Т А Н О В И В:

Полтавський міський центр зайнятості25 жовтня 2011 року звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття в сумі 478 грн. 80 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за період перебування ОСОБА_2 на обліку у Полтавському міському центрі зайнятості з 26.05.2005 року по 26.02.2006 року як безробітної нею безпідставно отримано допомогу у зв’язку з безробіттям в розмірі 478 грн. 80 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання повторно не з’явилася, про дату, час та місце його проведення повідомлялася належним чином (а.с. 38); причин неявки суду не повідомила, заяв чи клопотань до суду не надала.

Беручи до уваги положення ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом визнано за можливе розглядати справу за даної явки.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що на підставі заяви від 26.05.2005 року та згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" гр. ОСОБА_2 зареєстровано в Полтавському міському центрі зайнятості як шукаючу роботу. У поданій заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує (а.с. 16).

Наказом директора Полтавського МЦЗ від 26.05.2005 року № НТ050526 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с. 17).

Наказом директора Полтавського МЦЗ від 27.02.2006 року № НТ060227 гр. ОСОБА_2 знято з обліку в центрі зайнятості з 26.02.2006 року на підставі п. 44 Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, а саме: у зв’язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості без поважних причин протягом 30 календарних днів (а.с. 17-зворот).

Відповідно до довідки Полтавського МЦЗ за період з 26.05.2005 року по 26.02.2006 року відповідачем отримано допомогу у зв’язку з безробіттям в сумі 478 грн. 80 коп. (а.с. 25).

26.05.2011 року гр. ОСОБА_2 повторно звернулася до Полтавського МЦЗ за сприянням у працевлаштуванні. При цьому, нею пред’явлено трудову книжку, зі змісту якої фахівцем центру зайнятості встановлено, що відповідач з 06.05.2003 року по 01.08.2003 року працювала продавцем продовольчих товарів у ПП ОСОБА_3 та звільнена з даного місця роботи за власним бажанням відповідно до ст. 38 Кодексу законів про працю України (а.с. 18-19).

У зв’язку з викладеним, позивач дійшов висновку, що відповідачем за період з 26.05.2005 року по 26.02.2006 року безпідставно отримано допомогу у зв’язку з безробіттям в розмірі 478 грн. 80 коп., а відтак вказана сума підлягає поверненню.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 8 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ визначено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Відповідно до п. 3 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 219, реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

За змістом ч. 1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних правовідносин) особам, які шукають роботу вперше, та іншим незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними, допомога по безробіттю встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом. Допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Тривалість виплати допомоги по безробіттю не перевищує 180 календарних днів.

При цьому, в силу ч. 5 ст. 31 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин.

У відповідності до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, призначається відповідно до частин першої та другої цієї статті, і її виплата починається з 91-го календарного дня.

За таких обставин, враховуючи те, що відповідно до запису у трудовій книжці № 6 від 01.08.2003 року гр. ОСОБА_2 звільнено з роботи за власним бажанням (ст. 38 Кодексу законів про працю України) та те, що на момент реєстрації відповідача як безробітної у центрі зайнятості 26.05.2005 року позивачу дані відомості не повідомлялися, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 за період з 26.05.2005 року по 26.02.2006 року безпідставно отримано допомогу у зв’язку з безробіттям в розмірі 478 грн. 80 коп.

При цьому, суд зазначає, що про вищенаведені обставини позивачу фактично стало відомо лише 26.05.2011 року, коли відповідач повторно звернулася до Полтавського МЦЗ за сприянням у працевлаштуванні.

Частиною другою статті 36 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

В силу ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом сьомим Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 60/62 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248, визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що Полтавським міським центром зайнятості 02.06.2011 року винесено наказ № 192 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_2", копію якого разом з повідомленням № 02-2121 від 14.06.2011 року надіслано відповідачу та вручено останній засобами поштового зв’язку 18.06.2011 року (а.с. 21-24).

Разом з тим, відповідачем кошти в сумі 478 грн. 80 коп. в добровільному порядку не відшкодовано.

Згідно з п. 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач відзиву на позовну заяву та жодних заперечень проти позову чи доказів сплати суми матеріального забезпечення суду не надала.

З огляду на вищезазначене, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 94, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Полтавського міського центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36000) на користь Полтавського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 22534038; вул. Леніна, 91, м. Полтава, Полтавська область, 36037) суму надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття в розмірі 478 грн. 80 коп. (чотириста сімдесят вісім гривень вісімдесят копійок).          

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          Повний текст постанови виготовлено 05 грудня 2011 року.

          Суддя                                                                                О.О. Кукоба