Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
03.06.2011 р.Справа № 2а-2774/11/1470 Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мороза А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу
за позовомДПІ у Заводському районі м. Миколаєва, вул. Г.Петрової, 2-А, м. Миколаїв, 54029 доМиколаївської обласної організації народної партії вкладників та соціального захисту, вул. Крилова, 12/2, кв. 35, м. Миколаїв, 54038 проприпинення юридичної особи В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до суду про припинення юридичної особи з підстав того, що відповідач не подає до державних податкових органів бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів з 06.02.06 р., про що свідчить Акт № 223/151/26446147 від 11.03.11 р.
Ухвалою від 01.04.11 р., яка отримана відповідачем 23.05.11 р., по даній справі відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу до 05.05.11 р. подати заперечення проти позову та докази, якими воно обґрунтовується або заяву про визнання позову.
Згідно даних Головного управління статистики у Миколаївській області, Миколаївської обласної організації народної партії вкладників та соціального захисту зареєстрована управлінням юстиції в Миколаївській області 18.08.03 р. за № 11, організаційно-правова форма господарювання політична партія.
Згідно із ст. 38 ч. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»№755-IV від 15.05.2003 (надалі - Закон №755-IV), підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону.
Відповідно до ст. 33 ч. 1 Закону №755-IV, юридична особа припиняється в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Проте, діяльність політичних партій регулюється спеціальним законодавством, а саме Законом України «Про політичні партії в Україні»від 05.04.2001 (із змінами та доповненнями) (надалі Закон 2365-ІІІ).
Так, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне обєднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до згаданого закону, політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному законом порядку. Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених законом.
У відповідності до вимог ч.1 ст.19 Закону 2365-ІІІ, у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Згідно ст. 23 Закону 2365-ІІІ, політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Як передбачено ст. 24 Закону 2365-ІІІ, у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, не висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються. Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.
Як вбачається з вищенаведеної норми, законом не передбачено такої підстави для припинення юридичної особи політичної партії, як неподання податкової звітності протягом року.
Також безпідставним є посилання позивача на статтю 59 Господарського кодексу України як на підставу припинення відповідача у зв'язку з тим, що зазначена стаття регулює порядок припинення тільки суб'єктів господарювання.
В той же час згідно положень статті 1 Господарського кодексу України цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що правові підстави для припинення юридичної особи - відповідача відсутні.
Зазначена правова позиція також має місце і в судовій практиці (Ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 року по справі № 2а-5098/09/1570).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що правові підстави для припинення юридичної особи - відповідача відсутні.
За таких обставин позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства Україні, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та виконується негайно.
Суддя А. О. Мороз