Постанова № 20567873, 13.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2011
Номер справи
2а-9153/11/1270
Номер документу
20567873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 грудня 2011 року Справа № 2а-9153/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді:Мазура Ю.Ю.,

при секретарі:Вівдюк М.М.,

за участю:

представника позивача:Ємченко В.О.,

представника відповідача: Рухадзе І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» про стягнення пені у розмірі 1159814,65 грн.,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2011 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську (далі позивач) звернулось з позовом до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» далі відповідач) про стягнення пені у розмірі 1159814,65 грн.

В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що 28.09.2011 за період з 01.11.2010 року по 28.09.2011 року була проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, по закінченню якої було складено акт №448. В ході перевірки було встановлено, що станом на 01.11.2010 року згідно з актом перевірки від 23.11.2010 №933 недоїмка зі сплати страхових внесків складала 15166040,12 грн. та пеня у розмірі 2030709,59 грн. За перевірений період недоїмка по страховим внескам зменшена до суми 12798155,56 грн. на залишок недоїмки нарахована пеня в сумі 1159814,65 грн., яка не сплачена відповідачем по день звернення до суду. За таких підстав позивач просив стягнути з відповідача пеню в сумі 1159814,65 грн.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним у позові, підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засідання надав відгук на адміністративний позов, в якому зазначив, що у бухгалтерському обліку Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» несплачена сума пені у розмірі 1159814,65 грн. має місце.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані документи, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради 10.02.2006 року за №13821070006000520, правовий статус субєкта: без права юридичної особи (а.с.6). На підставі відповідної заяви відповідача було взято на облік у відділенні ВД Фонду СНВ України в м. Луганська як платника страхових внесків.

Позивачем у період з 14.09.2011 року по 28.09.2011 року було здійснено перевірку Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» ВАТ «Лисичанськвугілля» правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 01.11.2010 по 28.09.2011, про що було складено акт №488 від 28.09.2011 (а.с.9-11). Акт підписаний уповноваженими особами відповідача без зауважень та заперечень. В ході перевірки було встановлено, що станом на 01.11.2010 року згідно з актом перевірки від 23.11.2010 №933 недоїмка зі сплати страхових внесків складала 15166040,12 грн. та пеня у розмірі 2030709,59 грн. За перевірений період недоїмка по страховим внескам зменшена до суми 12798155,56 грн. на залишок недоїмки нарахована пеня в сумі 1159814,65 грн.

У період з 01.11.2010 по 28.09.2011, за який відповідачу було нараховано пеню за несвоєчасне перерахування страхових внесків, діяла постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 №36.

У відповідності зі ст. 47 Закону №1105 страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.

Згідно з п.4.1 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.07 № 36 (далі Інструкція №36) сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, встановленого Законом України, виходячи з класу професійного ризику галузі (підгалузі) національної економіки, до якого віднесено страхувальника.

При встановленні страхувальнику знижки або надбавки до страхового тарифу сума страхового внеску, яка підлягає сплаті, визначається з урахуванням вказаної знижки (надбавки).

Розміри страхових внесків страхувальників обчислюються для роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, які підлягають обкладанню прибутковим податком з громадян.

Страхові внески нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється Кабінетом Міністрів України та є розрахунковою величиною при обчисленні страхових виплат (п.4.10 Інструкції №36) та сплачуються юридичними особами щомісячно, в день одержання коштів на оплату праці в установах банків, а при проведенні оплати праці з готівкової виручки чи натуроплатою платники зобовязані не пізніше наступного дня після здійснення виплат подати до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду (п.4.12 Інструкції №36).

Згідно п. 4.13 Інструкції №36 страхові внески, інші платежі сплачуються, страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду. Відповідно до Інструкції №36 п. 4.14. у разі нестачі коштів на поточному рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, отримання платником коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду здійснюється у пропорційних сумах.

Згідно до ст. 52 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обовязків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону.

Відповідно до п.5.1, п.5.2 Інстуркції №36 не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.

З 01.01.2011 набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України прийняло постанову №31 від 30.11.2010, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2010 року за N 1286/18581, про Порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі Постанова №31), якою було визнати такою, що втратила чинність, постанову правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року N 36 “Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України”, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134.

Але відповідно до п.2.1 Постанови №31 стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134.

Таким чином Постановою №31 надано право Фонду нараховувати пеню відповідно до Інструкції №36 щодо несплачених страхових внесків, які були нараховані до 01.01.2011.

Оскільки матеріалами справи підтверджено, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати пені у розмірі 1159814,65 грн., яка добровільно у встановлений законодавством строк не сплачена, суддя вважає позовні вимоги законними та обґрунтованими.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 94, 158-163, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» (смт. Ювілейне, вул. Бондаренко, 1, м. Луганськ, 91493, 26004679 в ЛФ ВАТ «Кредипромбанк», МФО 364382, код ЄДРПОУ 26410557) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Луганську (91055, м. Луганськ, вул. Леніна, буд. 26, р/р 37175412001284 у банку ГУДКУ Луганської області, МФО 804013, ЄДРПОУ 25938888) пеню у розмірі 1159814,65 грн. (один мільйон сто пятдесят девять тисяч вісімсот чотирнадцять гривень 64 копійок).

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 13 грудня 2011 року.

СуддяЮ.Ю. Мазур