Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2011 року Справа № 1170/2а-2035/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., при секретарі Бабіч О.В.,
за участю представників:
- від позивача Горшельов С.О.,
- від відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Олександрійського міськрайонного центру зайнятості (далі позивач) до ОСОБА_2 (далі-відповідач) про стягнення допомоги по безробіттю в сумі 326,71 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Олександрійський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 326,71 грн..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач під час реєстрації в центрі зайнятості не повідомив про те, що вона належить до категорії зайнятого населення з 08.08.2009 року по 04.09.2009 року. Вказана обставина відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»унеможливлює отримання статусу безробітного та виплату допомоги по безробіттю. Таким чином, відповідач незаконно отримувала допомогу по безробіттю за період з 08.08.2009 р. по 04.09.2009 р. в сумі 326,71 грн.. Згідно Наказу від 20.12.2010 року №101220 Р2 прийнято рішення про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю про що відповідача повідомлено листом від 20.12.2010 року за №02-7177. Відповідач добровільно борг не погасила у звязку з чим позивач просить суд стягнути вказану заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов повністю та просив його задовольнити.
ОСОБА_2 у судовому засіданні проти заявленого позову заперечила, пояснивши, що вона фактично не працювала покоївкою, а лише допомагала виконувати роботу. При цьому, зі слів відповідача, їй було невідомо, що трудові відносини з роботодавцем були документально оформлені, оскільки її документи були у її чоловіка. Також у судовому за сіданні відповідачем підтверджено надання їй статусу безробітного та систематичне відвідування Олександрійського міськрайонного центру зайнятості.
Відповідач просив відмовити у задоволенні позову повністю із зазначених вище підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, складення постанови у повному обсязі відкладено до 17 липня 2011 року із проголошенням вступної та резолютивної частини постанови в тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи.
Заслухавши пояснення позивача, відповідача, дослідивши у судовому засіданні подані суду письмові докази, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України та мають право представляти інтереси Фонду в судових та інших органах.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення», державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення та забезпечення громадян відповідних гарантій на всій території України.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем 26.02.2009 року було подано до Олександрійського МРЦЗ заяву (а.с.15) про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.
Згідно персональної картки №110801709021900001 (а.с.9) з 26.02.2009 року відповідачу був наданий статус безробітної, призначена допомога по безробіттю на підставі ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», при цьому відповідача ознайомлено під підпис з «пам'яткою безробітному»(а.с.20), в якій зазначено, що за приховування від центру зайнятості відомостей про працевлаштування на роботу відповідач зобовязаний повернути незаконно отримані кошти.
Як безробітний, відповідач перебував на обліку у позивача з 26.02.2009 р. по 31.05.2010 р..
Відповідно до п. 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Згідно пунктів 6, 7 вказаного Порядку у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Спеціалістами Сімферопольського міського центру зайнятості в ході розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», на підставі відомостей, отриманих з ДПА Олександрійським МРЦЗ за 4 кв. 2009 року, зясовано, що громадянка ОСОБА_2 (свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_1 від 23.11.2009 р. (а.с.22) працювала у ТОВ «Грін Рей»(код за ЄДРПОУ 31367825, місцезнаходження та провадження діяльності: м. Сімферополь, вул.. Франка, 30) на посаді покоївки з 08.08.2009 року, згідно наказу №32 від 08.08.2009 року та була звільнена 04.09.2009 року згідно наказу №34 від 04.09.2009 року. Згідно виписки із відомостей про заробітну плату їй була нарахована та сплачена заробітна плата за серпень 2009 року 1002,60 грн., за вересень 2009 року 128,86 грн..
За результатами даного розслідування Сімферопольським міським центром зайнятості складено акт №256 від 26.11.2010 року (а.с.5), висновками якого зазначено, що згідно запиту Олександрійського МРЦЗ (вх.№07-3605 від 27.07.2010 року) по звірці баз даних з ДПА за 4 кв. 2009 року встановлено, що у період перебування на обліку у якості безробітної (з 26.02.2009 року по 30.05.2009 року) ОСОБА_2 знаходилась у трудових відносинах з ТОВ «Грін Рей»з 08.08.2009 року по 04.09.2009 року, та згідно виписки з відомості про заробітну плату вона отримала дохід.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів; фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, належать до зайнятого населення.
Статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплат їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За результатами проведеного розслідування керівником позивача видано наказ №101220 Р2 від 20.12.2010 року (а.с.6) про відшкодування коштів виплачених, як допомога по безробіттю.
Відповідно до п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1 протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Згідно п. 8 вказаного Порядку у разі неповернення коштів у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Позивачем на адресу відповідача направлялось повідомлення №02-7177 від 20.12.2010 р. про необхідність повернення матеріальної допомоги (а.с.7).
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
В результаті несплати відповідачем коштів, до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, не надходять кошти спрямовані на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що зачіпає інтереси держави.
Відповідно до довідки №110811964 від 26.04.2011 року (а.с.8), виданої Олександрійським МРЦЗ, сума нарахувань з доходу відповідача за період з 08.08.2009 р. по 04.09.2009 р. становить: за серпень 2009 р. 278,71 грн., за вересень 2009 р. 48,00 грн.. Таким чином загальна сума допомоги по безробіттю, незаконно отриманої відповідачем за період з 08.08.2009 р. по 04.09.2009 р., становить 326,71 грн..
Враховуючи викладене, адміністративний суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 23095859) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 326 (триста двадцять шість) гривень 71 коп..
Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову у повному обсязі виготовлено 17.07.2011 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько