Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 квітня 2011 року 2а-2175/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Прокурора Сквирського району Київської області в інтересах держави у особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області
до Закритого акціонерного товариства Інвестиційної компанії «Нафтаенерго Інвест»
простягнення штрафу у розмірі 1000 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Сквирського району Київської області в інтересах держави у особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся з позовною заявою до суду, в якій просить стягнути з відповідача - Закритого акціонерного товариства Інвестиційної компанії «Нафтаенерго Інвест» штраф у сумі 1000 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані до нього Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1098-УЛ від 14 листопада 2008 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, у встановлені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»строки.
Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому Прокурор Сквирського району Київської області в інтересах держави у особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся до суду.
У судове засідання прокурор та представники позивачів не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, 19 квітня 2011 року представником позивача Дубаневич О.З. надано суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, в якому зазначено, що позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу у порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлявся належним чином, відзив на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
На підставі ст. 122, ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідач Закрите акціонерне товариство Інвестиційна компанія «Нафтаенерго Інвест»зареєстроване як юридична особа 21.04.1995року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №304115 від 15.09.2008 року та є професійним учасником на ринку цінних паперів торговцем цінних паперів, яке діє на підставі Ліцензії №430342 Серії АВ на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами (Дилерська діяльність) та Ліцензії №430341 Серії АВ на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами (Брокерська діяльність). Термін дії зазначених ліцензій 16.10.2007 р. 16.10.2012 р.
Протягом дії Ліцензії на торговця цінними паперами ЗАТ Інвестиційна компанія «Нафтаенерго Інвест»поширюються вимоги Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Комісії від 26.05.2006 року №346, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.08.2006 року за №938/12812 та Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006року №345, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 липня 2006 року за №890/12764.
Відповідно до пункту 13 Глави 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами - ліцензіат (крім банку) зобовязаний щоквартально до 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (за підсумками року до 1 березня наступного за звітним року), подавати до Комісії (із зазначенням структурного підрозділу центрального апарату Комісії, який здійснював розгляд документів на видачу ліцензії) копію фінансової звітності, що зазначена в підпункті 3.14 пункту 3 розділу ІІ Порядку та умов видачі ліцензії.
Закрите акціонерне товариство Інвестиційна компанія «Нафтаенерго Інвест» листом від 12.11.2008 року вх. №15172-3 подало до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку копію фінансової звітності, отже, відповідачем несвоєчасно було подано копію фінансової звітності за ІІ квартал 2008 року, чим порушено вимог пункту 13 глави 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами.
Як вбачається з Постанови про порушення справи про порушення на ринку цінних паперів від 22 жовтня 2008 року, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було встановлено, що Закрите акціонерне товариство Інвестиційна компанія «Нафтаенерго Інвест» порушило вимоги пункту 13 глави 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Комісії від 26.05.2006 року №346, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.08.2006 року за №938/12812 в частині неподання копії фінансової звітності за 2 квартал 2008року, що зазначена в підпункті 3.14 пункту 3 Розділу 2 Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року №345, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 липня 2006 року за №890/12764.
Актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 319-УЛ від 30.10.2008 року встановлено, що відповідачем було порушено пункт 13 глави 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку діяльність з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Комісії від 26.05.2006 року №346, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.08.2006 року за №938/12812 в частині неподання копії фінансової звітності за 2 квартал 2008року, що зазначена в підпункті 3.14 пункту 3 Розділу 2 Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року №345, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 липня 2006 року за №890/12764.
Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1098-УЛ від 14 листопада 2008 року про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів за несвоєчасне подання інформації по відношенню до ЗАТ Інвестиційна компанія «Нафтаенерго Інвест» штраф у розмірі 1000 грн.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»30.10.1996 N 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Частиною першою статті пятої Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Положеннями статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено основні завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань: встановлює порядок і реєструє саморегулівні організації, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства; розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення.; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів: штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Аналізуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що постанова позивача №1098 УЛ від 14 листопада 2008 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 1000,00 грн. прийнята в порядку та спосіб, визначений законодавством України, в тому числі Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в судовому порядку не оскаржена, є обовязковою для виконання.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що на день розгляду справи штраф у розмірі 1000,00 гривень відповідачем не сплачено.
Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі 1000,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№ 254 к/96-ВР від 28.06.1996 р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Прокурора Сквирського району Київської області в інтересах держави у особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області до Закритого акціонерного товариства Інвестиційної компанії «Нафтаенерго Інвест»про стягнення штрафу у розмірі 1000 грн.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства Інвестиційної компанії «Нафтаенерго Інвест»(09000, Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Р. Люсембург, 66, ідентифікаційний код юридичної особи - 23386516) до Державного бюджету України штраф у сумі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лиска І.Г.